Ioan Gruffudd William Wilberforce |
|
Romola Garai Barbara Spooner |
|
Benedict Cumberbatch William Pitt |
|
Albert Finney John Newton |
|
Michael Gambon Lord Charles Fox |
|
Rufus Sewell Thomas Clarkson |
|
Youssou N'Dour Olaudah Equiano |
|
Ciarán Hinds Lord Tarleton |
|
Toby Jones Duke of Clarence |
|
Nicholas Farrell Henry Thornton |
|
Sylvestra Le Touzel Marianne Thornton |
|
Jeremy Swift Richard the Butler |
|
Stephen Campbell Moore James Stephen |
|
Bill Paterson Lord Dundas |
|
Nicholas Day Sir William Dolben |
|
Georgie Glen Hannah More |
|
Nicholas Woodeson Harrison |
|
Tom Fisher John Ramsay |
|
Richard Ridings Speaker of the House |
|
David Hunt Lord Camden |
|
David Toole Beggar |
|
Alex Blake Heckler |
|
Angie Wallis Marjorie |
|
Harry Audley Edward Hope (Quaker) |
|
Chris Barnes Michael Shaw (Quaker) |
|
Tom Knight Physician |
|
Andrew Whipp MP 1 |
|
Andrew Neil MP 2 |
|
Estelle Morgan Maid |
|
Philip Dunbar Camber |
|
Adam Woodroffe Parliamentary Clerk |
|
Joseph Traynor Newton's Secretary |
|
Simon Delaney Young Parliamentary Officer |
|
Neville Phillips Old Parliamentary Official |
|
Eki Maria Young African Woman |
|
Daniel Naprous Delivery Coach Driver |
|
Peter White Delivery Assistant |
Camera | Remi Adefarasin | Director of Photography |
Editing | Rick Shaine | Editor |
Production | Mark Cooper | Co-Producer |
Sound | David Arnold | Music |
Art | Eliza Solesbury | Set Decoration |
Art | Stephen Bream | Art Direction |
Production | Nina Gold | Casting |
Production | Edward R. Pressman | Producer |
Costume & Make-Up | Jenny Beavan | Costume Design |
Directing | Michael Apted | Director |
Writing | Steven Knight | Writer |
Production | Patricia Heaton | Producer |
Costume & Make-Up | Suzanne Jansen | Hairstylist |
Production | Terrence Malick | Producer |
Art | Charles Wood | Production Design |
Production | David Hunt | Producer |
Sound | David Betancourt | Foley Editor |
Sound | Dawn Fintor | Foley Artist |
Sound | David Giammarco | Sound Mixer |
Sound | Paul Massey | Sound Mixer |
Sound | Alicia Stevenson | Foley Artist |
Production | James Clayton | Executive Producer |
Production | Duncan Reid | Executive Producer |
Art | Matthew Gray | Art Direction |
Production | Jeanney Kim | Executive Producer |
Production | Ken Wales | Producer |
Sound | Keith Bilderbeck | Foley Editor |
Crew | Mark Henson | Stunt Coordinator |
Sound | Robert Troy | Dialogue Editor |
Sound | Nina Hartstone | ADR Editor |
Costume & Make-Up | Julia Vernon | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Susan Howard | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Jacqueline Bhavnani | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Jenny Shircore | Makeup Designer |
Costume & Make-Up | Loulia Sheppard | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Barbara Taylor | Makeup Artist |
Production | Stephen Moore | Casting Assistant |
Production | Louis Elman | ADR Voice Casting |
Costume & Make-Up | Mandy Gold | Makeup & Hair |
Production | Abigail Barbier | ADR Voice Casting |
Production | Micheal Flaherty | Production Executive |
Costume & Make-Up | Jo Adams | Makeup & Hair |