Anna Friel Elizabeth Bathory |
|
Karel Roden Juraj Thurzo |
|
Hans Matheson Caravaggio |
|
Vincent Regan Nadasdy |
|
Franco Nero King Mathias |
|
Bolek Polívka Monk Petr |
|
Deana Horváthová Darvulia |
|
Julie Dreyfus Lady Katarina |
|
Monika Hilmerová Countess Czobor |
|
Michaela Drotárová Erika |
|
Antony Byrne Pastor Ponicky |
|
Jiří Mádl Cyril |
|
Lucie Vondráčková Lucia |
|
Jaromír Nosek Miklós Zrínyi |
|
Marek Majeský Gábor Báthory |
|
Marek Vašut Bethlen |
|
Jana Oľhová Dora |
|
Sandra Pogodová Sára |
|
Beata Greneche Ilona |
|
Eva Elsnerová Beniczka |
|
Hana Vagnerová Margita |
|
Andrej Hryc Village Mayor |
|
Karel Dobrý Royal Guard Commander |
|
René Štúr Thurzo's Captain |
|
Vincenzo Nicoli Zsigmond Báthory |
|
Pál Bocsárszky Pálífy |
|
Tim Preece Cardinal Forgách |
|
Jan Vlasák Judge Sirmiensis |
|
Petr Meissel Zavodsky |
|
Ester Honysová Anna |
|
Zdeněk Podhůrský Tutor Imre Megyeri |
|
Zuzana Frenglová Landlady |
|
Taťjana Medvecká Orsolya Nadasdy |
|
Jiří Hajdyla Count Druget |
|
Václav Krejčí Monk |
|
Petr Jákl Bald Hunchback |
|
Derek Dimir Pál |
|
Pavel Mádl Cyril - 9 years |
|
Gracie Friel Katalin - the baby |
|
Pavel Kočí Footman István |
|
Marie Boková Anna -4 years |
|
Pavel Skřípal Batthányi |
|
Zdeněk Maryška Forenczy |
|
Robbie Kay Pals (voice) |
Production | Thom Mount | Executive Producer |
Sound | Simon Boswell | Original Music Composer |
Sound | Adam Daniel | Sound Mixer |
Production | Lucy Bevan | Casting |
Production | Péter Miskolczi | Co-Producer |
Production | Jessica Horváthová | Casting |
Production | Kevan Van Thompson | Line Producer |
Production | Mike Downey | Producer |
Production | Deana Horváthová | Producer |
Writing | Juraj Jakubisko | Screenplay |
Directing | Juraj Jakubisko | Director |
Editing | Juraj Jakubisko | Editor |
Art | Juraj Jakubisko | Production Design |
Crew | F. A. Brabec | Cinematography |
Costume & Make-Up | Jana Radilová | Makeup Artist |
Sound | Patrick Cyccone Jr. | Sound Mixer |
Sound | Graham Daniel | Sound Mixer |
Sound | Ben Wilkins | Sound Editor |
Writing | John Paul Chapple | Dialogue |
Crew | Ján Ďuriš | Cinematography |
Editing | Patrik Pašš | Editor |
Sound | Jan Jirásek | Music |
Production | Zorana Piggott | Producer |
Production | Zorana Piggott | Co-Producer |
Production | Ivan Filus | Line Producer |
Costume & Make-Up | Jaroslava Pecharová | Costume Design |
Sound | Sandy Gendler | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Julia Patkos | Costume Design |
Sound | Simon Gershon | Sound Editor |
Sound | Jon Johnson | Sound Editor |
Sound | Elliot Tyson | Sound Mixer |
Sound | Martin Maryska | Sound Editor |
Sound | Petr Kapeller | Foley |
Sound | Blair Jollands | Sound Editor |
Sound | Brad Sokol | Sound Editor |
Sound | Matthew Skelding | Sound Editor |
Sound | Andrea Veselková | Foley |
Sound | Mark Purcell | Sound Mix Technician |
Production | Ingrid Hodálová | Casting |
Production | Martin Spott | Associate Producer |
Sound | Scott Oyster | Sound Engineer |
Crew | Jiří Kuba | Stunt Coordinator |
Sound | Devin Johnson | Sound Editor |
Sound | Katarína Knechtová | Songs |
Sound | Zdeněk Dušek | Foley |
Editing | Christopher Blunden | Editor |
Visual Effects | Jiří Šindelář | VFX Supervisor |