Milla Jovovich Alice |
|
Michelle Rodriguez Rain Ocampo |
|
Eric Mabius Matt Addison |
|
James Purefoy Spence Parks |
|
Martin Crewes Chad Kaplan |
|
Colin Salmon James "One" Shade |
|
Pasquale Aleardi J.D. Salinas |
|
Heike Makatsch Dr. Lisa Addison |
|
Ryan McCluskey Mr. Grey |
|
Indra Ové Ms. Black |
|
Oscar Pearce Mr. Red |
|
Anna Bolt Dr. Green |
|
Joseph May Dr. Blue |
|
Robert Tannion Dr. Brown |
|
Jaymes Butler Clarence |
|
Stephen Billington Mr. White |
|
Fiona Glascott Ms. Gold |
|
Liz May Brice Medic |
|
Torsten Jerabek Commando 1 |
|
Marc Logan-Black Commando 2 |
|
Michaela Dicker Red Queen |
|
Jason Isaacs Dr. William Birkin (uncredited) |
Production | Sammi Davis | Production Coordinator |
Directing | Paul W. S. Anderson | Director |
Production | Paul W. S. Anderson | Producer |
Writing | Paul W. S. Anderson | Writer |
Production | Jeremy Bolt | Producer |
Production | Robert Kulzer | Executive Producer |
Production | Robyn Ray | Casting |
Production | Bernd Eichinger | Producer |
Crew | Volkhart Buff | Stunt Coordinator |
Editing | Alexander Berner | Editor |
Sound | Marco Beltrami | Original Music Composer |
Production | Samuel Hadida | Producer |
Camera | David Johnson | Director of Photography |
Camera | David Johnson | Camera Operator |
Art | Richard Bridgland | Production Design |
Costume & Make-Up | Richard Bridgland | Costume Design |
Art | Tony Reading | Supervising Art Director |
Production | Christine Rothe | Production Executive |
Sound | Lisa Geffcken-Reinhard | Foley Supervisor |
Sound | Marilyn Manson | Original Music Composer |
Crew | Katja Richter | Stunts |
Crew | Babette Schimanek | Stunts |
Crew | Katrin Schrake | Stunts |
Camera | Jörg Widmer | Steadicam Operator |
Production | Iris Müller | Extras Casting |
Sound | Michael Kranz | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Matt Grimes | ADR Editor |
Production | Silvia Tollmann | Unit Production Manager |
Sound | Roland Winke | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Barrie Gower | Prosthetic Supervisor |
Production | Chris Symes | Co-Producer |
Production | Victor Hadida | Executive Producer |
Directing | Jan Sebastian Ballhaus | First Assistant Director |
Sound | Noemi Hampel | Foley Editor |
Sound | Peter Gleaves | ADR Mixer |
Crew | Tom Holkenborg | Additional Music |
Directing | Bharat Nalluri | Second Unit Director |
Production | Daniel S. Kletzky | Executive Producer |
Camera | Stefan Grandinetti | Clapper Loader |
Art | Astrid Kühberger | Art Department Manager |
Art | Philip Elton | Draughtsman |
Art | Colin Jackman | Sculptor |
Crew | Volker Lorig | Special Effects Technician |
Costume & Make-Up | Valeska Schitthelm | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Christina Smith | Makeup Artist |
Crew | Danny Hunter | Property Master |
Production | Yoshiki Okamoto | Executive Producer |
Sound | Liz Gallacher | Music Supervisor |
Directing | Simon Emanuel | Second Assistant Director |
Camera | Christian Almesberger | Focus Puller |
Costume & Make-Up | Sparka Lee Hall | Costume Assistant |
Crew | Martin Gaskell | Animatronic and Prosthetic Effects |
Sound | Bjorn Ole Schroeder | ADR Supervisor |
Sound | Joo Fürst | Foley Artist |
Production | Isabel Prochnow | Post Production Coordinator |
Art | Ravi Bansal | Production Illustrator |
Crew | John Kurlander | Technical Supervisor |
Production | Mike Gabrawy | Associate Producer |
Visual Effects | Matt Kasmir | Compositing Artist |
Sound | Philipp Sellier | Foley Mixer |
Production | Suzanne Smith | Casting |
Crew | Andy Garner | Makeup Effects |
Production | Rachael Penfold | Head of Production |
Costume & Make-Up | Björn Rehbein | Hairstylist |
Art | Ingeborg Heinemann | Art Department Coordinator |
Sound | Norbert Zich | Dolby Consultant |
Crew | Toska Hartmann | Set Runner |
Visual Effects | Dusan Strugar | Senior Animator |
Costume & Make-Up | Hasso von Hugo | Key Makeup Artist |
Crew | Christine Jahn | Post Production Supervisor |
Art | Jörg Baumgarten | Art Direction |
Camera | Rolf Konow | Still Photographer |
Crew | Pauline Fowler | Animatronic and Prosthetic Effects |
Sound | Matthew Skelding | ADR Recordist |
Art | Martin Asbury | Storyboard Artist |
Directing | Caroline Sax | Script Supervisor |
Camera | Dieter Bähr | Key Grip |
Art | Penny Crawford | Set Decoration |
Production | Albert Botha | Line Producer |
Costume & Make-Up | Friderike Roessler | Hairstylist |
Art | Anete Conrad | Assistant Art Director |
Crew | Gerd Nefzer | Special Effects Coordinator |
Visual Effects | Gerd Nefzer | Special Effects Supervisor |
Crew | John Charles | Software Engineer |
Costume & Make-Up | Anette Tirler | Costume Assistant |
Sound | Frank Casaretto | Sound Editor |
Production | Muriel Gérard | Production Manager |
Visual Effects | Muriel Gérard | Visual Effects Coordinator |
Sound | Stefan Busch | Supervising Sound Editor |
Art | Ulf Sturhann | Construction Coordinator |
Art | Philipp Hübner | Leadman |
Crew | Philipp Hübner | Carpenter |
Art | Marion Gerhardt | Location Scout |
Camera | Adam Quinn | First Assistant Camera |
Crew | Warnar Van Eeden | Choreographer |
Crew | Susen Jarmuske | Driver |
Crew | Mirjam Weber | Production Office Assistant |
Crew | Frank Guhn | Set Medic |
Crew | René Bellmann | Stunts |
Crew | Francois Frey | Unit Publicist |
Crew | Paul Elman | Visual Effects Editor |
Editing | Andreas Lautil | Color Timer |
Editing | Franziska Schmidt-Kärner | First Assistant Editor |
Lighting | Udo Kowalczyk | Best Boy Electric |
Lighting | David Reppen | Electrician |
Lighting | Edgar Auell | Gaffer |
Production | Helga Ploiner | Production Accountant |
Production | Ian Frost | Researcher |
Sound | Alois Unger | Boom Operator |
Sound | Marco Raab | Sound Designer |
Visual Effects | Phil Bignell | 3D Supervisor |
Visual Effects | Richard Yuricich | Visual Effects Producer |
Production | Esther Fischer | Unit Manager |
Production | Louis Elman | ADR Voice Casting |
Camera | Glenn König | Grip |
Crew | Kris Wood | Playback Coordinator |
Crew | Tabitha Dean | Visual Effects Editor |
Crew | Katja Jerabek | Stunts |
Visual Effects | Rachel Ward | Senior Animator |
Directing | Paul Goldsmith | Third Assistant Director |
Crew | Chris Coxon | Animatronics Designer |
Editing | Patricia Ferbeck | Negative Cutter |
Production | Kerstin Biermann | Assistant Production Coordinator |
Production | Natasha Ockrent | Casting Assistant |
Art | Joao Gonzaga Silveira | Swing |
Writing | Shinji Mikami | Original Story |
Visual Effects | Penny Leyton | Senior Animator |
Visual Effects | Peter McDonald | Animation |
Crew | Ernestine Kahn | Dialogue Coach |
Costume & Make-Up | Jemma Scott-Knox-Gore | Contact Lens Technician |
Costume & Make-Up | Claudia Maria Braun | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | Elke Freitag | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | Astrid Lafos | Costume Assistant |
Editing | Renate Siegl | Negative Cutter |
Editing | Sandra Stier | Negative Cutter |
Visual Effects | James Furlong | Animation |
Visual Effects | Vlad Holst | Animation |
Visual Effects | Nic Nicholas | Animation |
Visual Effects | Simon Payne | Animation |
Visual Effects | Mark Hodgkins | Senior Animator |
Visual Effects | Virgil Manning | Senior Animator |
Visual Effects | John Hardwick | Compositing Artist |
Visual Effects | Scott Marriott | Compositing Artist |
Visual Effects | Steve Tizzard | Compositing Artist |
Production | Sonja Mecke | Assistant Accountant |
Production | Hannes Patry | Assistant Accountant |
Production | Anna Schmigalla | Assistant Accountant |
Crew | Nicola zu Stolberg | Unit Publicist |
Crew | Sylvio Lienert | Special Effects Assistant |
Costume & Make-Up | Liza Brzonskalla | Additional Wardrobe Assistant |
Costume & Make-Up | Almut Gramer | Assistant Makeup Artist |
Art | Ludolf Böhm | Dressing Prop |
Lighting | Rainer Winkler | Assistant Electrician |
Production | David Bergendahl | Assistant Location Manager |
Sound | Georg Naschke | Music Consultant |
Production | Robin von der Leyen | Executive Assistant |
Production | Joerg Kraft | Production Driver |
Production | Zulfiquar Rahman | Production Runner |
Production | Susann Pataki | Production Secretary |
Lighting | Thomas Heyn | Standby Rigger |
Crew | Jana Herrmann | Stunts |
Crew | Silke Böttcher | Stunts |