Jennifer Connelly Josie McClellan |
|
Frank Whaley Jim Dodge |
|
Dermot Mulroney Nestor Pyle |
|
Kieran Mulroney Gil Kinney |
|
John M. Jackson Bud Dodge |
|
Jenny O'Hara Dotty Dodge |
|
Noble Willingham Roger Roy McClellan |
|
Nada Despotovich Penny Dodge |
|
Reid Binion Cal Dodge |
|
Barry Corbin Officer Don |
|
Denise Galik Lorraine |
|
Wilbur Fitzgerald Bob Bosenbeck |
|
Dan Albright Dave Hockner |
|
Marc Clement Otis |
|
Andrew Winton Boy #1 |
|
John Candy C.D. Marsh (uncredited) |
|
William Forsythe Custodian |
|
Andy Greenway Boy #2 |
|
RonReaco Lee Boy #3 |
|
Danny Nelson Gas Station Owner |
|
Lou Walker Farmer in Cafe |
|
Benji Wilhoite Stock Boy |
|
Heidi Meyer Gilbert Girl in Car |
|
Troy Gilbert Boy in Car |
Sound | Thomas Newman | Original Music Composer |
Sound | Doug Jackson | Sound Editor |
Camera | Donald McAlpine | Director of Photography |
Crew | John Frazier | Special Effects Coordinator |
Production | John Hughes | Producer |
Writing | John Hughes | Writer |
Crew | Walter Scott | Stunt Coordinator |
Production | Pam Dixon | Casting Director |
Production | Hunt Lowry | Producer |
Art | Paul Sylbert | Production Design |
Editing | Glenn Farr | Editor |
Art | Kathe Klopp | Set Decoration |
Editing | Peck Prior | Editor |
Costume & Make-Up | Betsy Cox | Costume Design |
Sound | Kim Secrist | Sound Editor |
Crew | Bob Shelley | Special Effects Coordinator |
Directing | Bryan Gordon | Director |
Production | Karen Koch | Unit Production Manager |
Art | Guy Barnes | Art Direction |
Sound | Bruce Stambler | Supervising Sound Editor |
Sound | Steve Mccroskey | Supervising Music Editor |
Crew | Ron Payne | Post Production Supervisor |
Sound | Bernard Weiser | Sound Editor |
Sound | Glenn Hoskinson | Sound Editor |
Sound | Patrick Bietz | Sound Editor |
Sound | John Stacy | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | E. Thomas Case | Key Makeup Artist |
Crew | Pat Romano | Stunts |
Costume & Make-Up | Kaye Pownall | Key Hair Stylist |
Sound | G. Marq Roswell | Music Supervisor |
Sound | James R. Alexander | Sound Mixer |
Crew | Troy Gilbert | Stunt Coordinator |
Production | Lora Lee | Executive Producer |
Production | Cliff T.E. Roseman | Associate Producer |
Production | Andi Capoziello | Associate Producer |
Crew | Francine Fleishman | Post Production Supervisor |
Lighting | Carl Johnson | Electrician |