Keanu Reeves Jack Traven |
|
Dennis Hopper Howard Payne |
|
Sandra Bullock Annie Porter |
|
Jeff Daniels Harold 'Harry' Temple |
|
Joe Morton Lt. 'Mac' McMahon |
|
Alan Ruck Stephens |
|
Glenn Plummer Jaguar Owner |
|
Richard Lineback Norwood |
|
Beth Grant Helen |
|
Hawthorne James Sam Silver |
|
Carlos Carrasco Ortiz |
|
David Kriegel Terry |
|
Natsuko Ohama Mrs. Kamino |
|
Daniel Villarreal Ray |
|
Simone Gad Bus Passenger #1 |
|
Loretta Jean Bus Passenger #2 |
|
Sherri Villanueva Bus Passenger #3 |
|
Margaret Medina Robin |
|
Jordan Lund Bagwell |
|
Robert Mailhouse Young Executive |
|
Patrick Fischler Friend of Executive |
|
Patrick John Hurley CEO |
|
Susan Barnes Female Executive |
|
Rick Dano S.W.A.T. Driver |
|
Michael Sottile S.W.A.T. Cop |
|
Jane Crawley Baby Carriage Woman #1 |
|
Anne O'Sullivan Baby Carriage Woman #2 |
|
Beau Starr Commissioner |
|
John Capodice Bob |
|
Thomas Rosales Jr. Vince |
|
James DuMont Workman |
|
Antonio Mora News Anchor #1 |
|
Patty Toy News Anchor #2 |
|
Todd Gordon News Cameraman |
|
Bruce Wright Reporter #1 |
|
Mark Kriski Reporter #2 |
|
Dagny Hultgreen Reporter #3 |
|
Richard Schiff Train Driver |
|
Joseph Carberry Cop |
|
Sandy Martin Bartender |
|
Neisha Folkes-LeMelle Mrs. McMahon |
|
Jim Mapp Additional Bus Passenger #1 |
|
Milton Quon Additional Bus Passenger #2 |
|
Sonia Jackson Additional Bus Passenger #3 |
|
Carmen Williams Additional Bus Passenger #4 |
|
Paula Montes Additional Bus Passenger #5 |
|
Loyda Ramos Additional Bus Passenger #6 |
|
Julia Vera Additional Bus Passenger #7 |
|
Marylou Lim Additional Bus Passenger #8 |
|
Brian K. Grant Elevator Passenger #1 |
|
Barry Kramer Elevator Passenger #2 |
|
Robin McKee Elevator Passenger #3 |
|
Paige Goodman Elevator Passenger #4 |
|
Christina Fitzgerald Elevator Passenger #5 |
|
Tara Thomas Elevator Passenger #6 |
|
Cece Tsou Elevator Passenger #7 |
|
Michael N. Fujimoto Elevator Passenger #8 |
|
Richard Gelb Elevator Passenger #9 |
|
Veronica Cartwright Bag Lady (uncredited) |
|
Scott Wilder S.W.A.T. Officer #1 on Flatbed Truck (uncredited) |
|
Mohammed Aslam Sleeping man on bus |
Directing | Jan de Bont | Director |
Production | Risa Bramon Garcia | Casting |
Production | Billy Hopkins | Casting |
Costume & Make-Up | Ellen Mirojnick | Costume Designer |
Sound | Dean Beville | Sound Effects Editor |
Crew | John Frazier | Special Effects Coordinator |
Production | Mark Gordon | Producer |
Production | Ian Bryce | Executive Producer |
Production | Ian Bryce | Unit Production Manager |
Art | Jackson De Govia | Production Design |
Art | John R. Jensen | Art Direction |
Editing | John Wright | Editor |
Crew | Gilbert B. Combs | Stunts |
Crew | Jophery C. Brown | Stunts |
Sound | Mark Mancina | Original Music Composer |
Crew | Patricia Tallman | Stunts |
Crew | Richard Ratliff | Special Effects |
Sound | Ezra Dweck | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Victoria Rose Sampson | Supervising ADR Editor |
Sound | Robert Deschaine | ADR Mixer |
Camera | Andrzej Bartkowiak | Director of Photography |
Directing | Alexander Witt | Second Unit Director |
Writing | Graham Yost | Writer |
Art | K.C. Fox | Set Decoration |
Production | Allison Lyon Segan | Co-Producer |
Art | Geoff Hubbard | Assistant Art Director |
Crew | John Van Tongeren | Additional Music |
Crew | Gary Hymes | Stunt Coordinator |
Lighting | Peter Davidian | Best Boy Electric |
Crew | Greg C. Jensen | Special Effects |
Crew | Harry Hauss | Pilot |
Crew | Gary Davis | Stunts |
Crew | Michael Kehoe | Craft Service |
Crew | Laura Albert | Stunts |
Crew | Jeff Jensen | Stunts |
Sound | Bruce Stubblefield | Sound Effects Editor |
Sound | Kay Rose | ADR Editor |
Sound | Marvin Walowitz | Dialogue Editor |
Sound | John Dunn | Sound Effects Editor |
Crew | Gary Epper | Stunts |
Crew | Ronnie Rondell Jr. | Stunts |
Art | Mark Davidson | Set Dresser |
Production | Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Sound | Stephen Hunter Flick | Supervising Sound Editor |
Sound | Steve Maslow | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Chris Howell | Stunts |
Crew | Donna Evans | Stunts |
Crew | John Hateley | Stunts |
Crew | Gary Combs | Stunts |
Camera | Terry Bowen | "B" Camera Operator |
Sound | Gregory M. Gerlich | Dialogue Editor |
Crew | Tom Elliott | Stunts |
Sound | Pieter Hubbard | Dialogue Editor |
Crew | Bobby J. Foxworth | Stunts |
Sound | Warren Hamilton Jr. | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Bob Morgan | Costumer |
Sound | Donald Flick | Sound Effects Editor |
Sound | Paul Berolzheimer | Sound Effects Editor |
Sound | Darcy Kite | ADR Mixer |
Sound | Patricio A. Libenson | Sound Effects Editor |
Sound | Gregg Landaker | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Eden Clark Coblenz | Costumer |
Crew | Keii Johnston | Stunts |
Sound | Avram D. Gold | Sound Effects Editor |
Directing | Wilma Garscadden-Gahret | Script Supervisor |
Crew | Randy Peters | Stunts |
Crew | Randy Peters | Transportation Coordinator |
Art | Stan Tropp | Set Designer |
Crew | Tommy J. Huff | Stunts |
Crew | Craig Hosking | Pilot |
Crew | Chad Randall | Stunts |
Sound | Bob Beemer | Sound Re-Recording Mixer |
Production | George Herthel | Location Manager |
Art | Kathleen R. White | Art Department Assistant |
Sound | Greg Hedgepath | Sound Effects Editor |
Camera | Richard Foreman Jr. | Still Photographer |
Sound | Gary S. Gerlich | Supervising Dialogue Editor |
Sound | Sergio Reyes | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Joe Pancake | Special Effects |
Production | Ed Lipscomb | Assistant Location Manager |
Sound | Elliott Koretz | Dialogue Editor |
Camera | Gregory Lundsgaard | Steadicam Operator |
Sound | David E. Stone | Sound Effects Editor |
Sound | B. Tennyson Sebastian III | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Dana Gustafson | Assistant Sound Editor |
Sound | David Bartlett | Sound Effects Editor |
Art | Jim Ondrejko | Construction Coordinator |
Crew | Pat Romano | Stunts |
Crew | Michael Meinardus | Special Effects |
Production | Vicki Dee Rock | Production Accountant |
Costume & Make-Up | Mari Grimaud | Key Costumer |
Sound | Jeena M. Phelps | Assistant Sound Editor |
Crew | John Fontana | Special Effects |
Sound | Linda Folk | ADR Editor |
Crew | Scott Wilder | Stunts |
Crew | Timothy P. Ryan | Transportation Co-Captain |
Editing | Dennis McNeill | Color Timer |
Sound | Beth Bergeron | ADR Editor |
Sound | Hal Sanders | Dialogue Editor |
Sound | Kirk Schuler | Sound Effects Editor |
Directing | David Sardi | First Assistant Director |
Art | Peter R. Romero | Set Designer |
Camera | Nico Bally | Grip |
Camera | Mark 'Boylee' Boyle | Camera Loader |
Crew | Ray Svedin | Special Effects |
Sound | David MacMillan | Sound Mixer |
Crew | Dane Farwell | Stunts |
Camera | Michael J. Coo | Key Grip |
Production | Gretchen van Zeebroeck | Production Coordinator |
Crew | William Morts | Stunts |
Sound | Samuel Webb | Assistant Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Pete Altobelli | Makeup Artist |
Sound | David Spence | ADR Editor |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Lighting | Chris Strong | Gaffer |
Art | Rick Chavez | Assistant Property Master |
Art | Giacomo G. Ghiazza | Storyboard Artist |
Sound | David W. Alstadter | Foley Mixer |
Sound | Sonny Pettijohn | Assistant Sound Editor |
Crew | Michael Tamburro | Pilot |
Art | John Hinkle | Standby Painter |
Production | James McCabe | Location Manager |
Crew | Carol Neilson | Stunts |
Sound | Steve Bowerman | Boom Operator |
Camera | Michael Brennan | Dolly Grip |
Costume & Make-Up | Gus Le Pre | Key Hair Stylist |
Visual Effects | Boyd Shermis | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Norman T. Leavitt | Key Makeup Artist |
Crew | J.N. Roberts | Stunts |
Art | Louis M. Mann | Set Designer |
Sound | Judee Flick | Sound Effects Editor |
Crew | Janet Brady | Stunts |
Crew | Bob Orrison | Stunts |
Sound | Dean G. Manly | Sound Effects Editor |
Sound | Eric Gotthelf | Foley Mixer |
Camera | Michael T. Travers | Grip |
Crew | Candace Wells | Transportation Captain |
Editing | Barbara Dunning | First Assistant Editor |
Crew | Kevin Quibell | Special Effects |
Crew | Clay Bartholomew | Transportation Captain |
Crew | Jim Jolly | Special Effects |
Crew | R. Michael Bisetti | Special Effects |
Sound | Bruce Bell | Foley Mixer |
Crew | Kevin E. Patterson | Cableman |
Directing | Maggie Murphy | Second Assistant Director |
Directing | David Hallinan | Second Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Brad Anderson | Costumer |
Sound | Jerry Pirozzi | Assistant Dialogue Editor |
Production | Stephanie Brooks | Casting Assistant |
Production | David E. Kaufman | Assistant Location Manager |
Production | Michelle Holdsworth | Assistant Production Coordinator |
Production | Elyse Allyn Ramsdell | Production Secretary |
Crew | Ed Arneson | Technical Advisor |
Crew | John Bruce Robles | Special Effects |
Camera | William E. Fitch | Best Boy Grip |
Costume & Make-Up | Susan Zietlow-Maust | Hairstylist |
Crew | Bob Hoffman | Unit Publicist |
Lighting | Chris Franco | Electrician |
Crew | Ken Ebert | Special Effects |
Crew | Francis Pennington | Special Effects |
Crew | Brian Stewart | Stunts |
Crew | Jon W. Kishi | Stunts |
Crew | Jim Kirby | Stunts |
Crew | Ron Brinkmann | CG Supervisor |