Cuba Gooding Jr. Liam Case |
|
Ray Liotta Detective Terry Subcott |
|
Norman Reedus Swain |
|
Kim Coates Skinner McGraw |
|
Tommy Flanagan Derek |
|
Jean Smart Melanie McQueen |
|
Christa Campbell Melanie McQueen |
|
Gary Cairns Gill |
|
Samantha Hanratty Marley Singer |
|
Ben Cross Cosmo Jackson |
|
Todd Jensen Detective Wallace MacTee |
|
Paul Sampson Gordy McGraw |
|
Steven Kozlowski Lynch McGraw |
|
Elitsa Razheva Dawn Case |
|
Atanas Srebrev Bartender |
|
Amy Ann Singh Staci - the Waitress |
|
Lisa Dunne Marley's Mom |
|
Sergio Buenrostro Rookie Cop |
|
Mike Straub Scrubs |
|
George Asenov Paramedic |
|
Nathan Bautista Door Dude |
Production | Valerie McCaffrey | Casting |
Directing | Brian Smrz | Director |
Production | Boaz Davidson | Executive Producer |
Production | Les Weldon | Producer |
Production | Danny Lerner | Producer |
Production | Avi Lerner | Executive Producer |
Camera | Larry Blanford | Director of Photography |
Production | John Thompson | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Judy Lovell | Makeup Artist |
Production | Trevor Short | Executive Producer |
Production | Danny Dimbort | Executive Producer |
Production | Johnny Martin | Producer |
Directing | Johnny Martin | Second Unit Director |
Production | David E. Ornston | Producer |
Production | Richard Salvatore | Producer |
Sound | Kenneth Burgomaster | Original Music Composer |
Camera | Emil Topuzov | Camera Operator |
Production | David Varod | Executive Producer |
Art | Carlos Silva Da Silva | Production Design |
Art | Sonya Savova | Art Direction |
Writing | Chad Law | Author |
Writing | Evan Law | Author |
Crew | Kaloian Vodenicharov | Stunt Driver |
Visual Effects | Scott Coulter | Visual Effects Producer |
Sound | Craig Kyllonen | ADR Recordist |
Crew | Steven Kozlowski | In Memory Of |
Crew | Danko Jordanov | Stunt Double |
Art | Rosen Stefanov | Leadman |
Crew | George Karlukovski | Stunt Double |
Crew | George Gale | Post Production Supervisor |
Production | Pam Bouvier | Casting |
Costume & Make-Up | Djanina Baykoucheva | Costume Design |
Sound | Kiril Kaloyanov | Boom Operator |
Sound | Vladimir Kaloyanov | Sound Mixer |
Sound | Zach Michaelis | Foley Artist |
Crew | Marten Ruskov | Special Effects |
Sound | Randy Babajtis | Supervising Sound Editor |
Crew | Teodor Tsolov | Stunts |
Art | Anna Hadzhieva | Art Department Coordinator |
Sound | Angela Hemingway | ADR & Dubbing |
Crew | Dian Hristov | Stunts |
Art | Alexei Karagyaur | Graphic Designer |
Art | Dirk Buchmann | Property Master |
Lighting | Yavor Zahariev | Gaffer |
Sound | Valery Metodiev | Boom Operator |
Sound | Jonathan Wales | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Veselin Karadjov | Unit Production Manager |
Sound | Scott Hinkley | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Yordan Zahariev | Stunt Coordinator |
Camera | Simon Varsano | Still Photographer |
Sound | Joshua Adeniji | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Dimitrina Stoyanova | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Sofi Hvarleva | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Ivon Ivanova | Makeup Artist |
Camera | Neven Mihailova | Camera Operator |
Camera | Mihail Yanakiev | Second Assistant "C" Camera |
Lighting | George Mihailov | Best Boy Electric |
Costume & Make-Up | Tatyana 'Tita' Sleptsova | Makeup Artist |
Directing | Wiebina Berrington | Script Supervisor |
Sound | Selena Arizanovic | Music Coordinator |
Sound | Drew DeAscentis | Music Editor |
Costume & Make-Up | Maria Stoyanova | Tailor |
Camera | Matteo Carlesimo | Steadicam Operator |
Crew | Georgi Dimitrov | Stunts |
Camera | Ivan Vatsov | Second Assistant "B" Camera |
Visual Effects | Ivo Jivkov | Special Effects Supervisor |
Art | Norma Jean Sanders | Set Decoration |
Crew | Georgi Karadjov | Special Effects |
Camera | Mihail Apostolov | Key Grip |
Sound | Ashley Waldron | Music Supervisor |
Costume & Make-Up | Rositsa Tsanovska | Hairstylist |
Directing | Petya Evtimova | Second Assistant Director |
Art | Bilyana Buchmann | Assistant Property Master |
Crew | Elitsa Razheva | Stunts |
Camera | Borislav Zlatinov | Camera Loader |
Sound | Judah Getz | Foley Mixer |
Visual Effects | Kiril Georgiev | Visual Effects Coordinator |
Sound | Robert Dehn | Assistant Sound Editor |
Costume & Make-Up | Katya Ivanova | Costume Supervisor |
Production | Violeta Piperevska | Production Coordinator |
Directing | Galina Kyuchukova | Third Assistant Director |
Crew | Orlin Budinov | Special Effects Technician |
Art | Zhivko Zhelyazkov | Storyboard Artist |
Crew | Kalin Kerin | Stunts |
Directing | Mathew Dunne | First Assistant Director |
Art | Buddy MacKett | Construction Manager |
Crew | Brieann Rich | Set Medic |
Camera | Ivaylo Ivanov | Second Assistant "A" Camera |
Art | Lidiya Burukova | Graphic Designer |
Editing | Tim Anderson | Editor |
Art | Diana Angelova | Graphic Designer |
Art | Bojidar Evtov | Construction Foreman |
Art | Nikolai Parvanov | Graphic Designer |
Crew | Javor Mihailov | Stunt Double |
Crew | Magdalena Vurbanova | Stunt Double |
Camera | Lyubomir Hristoskov | Dolly Grip |
Camera | Georgi Stanishev | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Nikola Palankov | Assistant Costume Designer |
Editing | Ryan Dorney | First Assistant Editor |
Production | Candice Levy | Post Production Coordinator |
Directing | Vimala Berrington | Script Supervisor |