Kim Darby Mattie Ross |
|
John Wayne Reuben J. "Rooster" Cogburn |
|
Glen Campbell "La Boeuf" |
|
Jeremy Slate Emmett Quincy |
|
Robert Duvall Ned Pepper |
|
Dennis Hopper "Moon" |
|
Alfred Ryder Goudy |
|
Strother Martin Colonel G. Stonehill |
|
Jeff Corey Tom Chaney |
|
Ron Soble Captain Boots Finch |
|
James Westerfield Judge Parker |
|
John Fiedler Lawyer Daggett |
|
John Doucette "Sheriff" |
|
Donald Woods "Barlow" |
|
Edith Atwater Mrs. Floyd |
|
Carlos Rivas "Dirty Bob" |
|
Isabel Boniface Mrs. Bagby |
|
H.W. Gim Chen Lee |
|
John Pickard Frank Ross |
|
Elizabeth Harrower Mrs. Ross |
|
Ken Renard Yarnell |
|
Jay Ripley Harold Parmalee |
|
Kenneth Becker Farrell Parmalee |
|
Wilford Brimley Minor Role (uncredited) |
|
Chuck Hayward Card Player / Raft Man (uncredited) |
|
Leon Alton Boarding House Guest (uncredited) |
|
Forrest Burns Courtroom Spectator (uncredited) |
|
Albert Cavens Boarding House Guest (uncredited) |
|
Gene Coogan Boarding House Guest (uncredited) |
|
Myron Healey Deputy at Prisoner Unloading (uncredited) |
|
James McEachin Judge Parker's Bailiff (uncredited) |
|
Dennis McMullen Bailiff (uncredited) |
|
Boyd 'Red' Morgan Red - Ferryman (uncredited) |
|
Robin Morse Bit Part (uncredited) |
|
Edna O'Dell Boarding House Guest (uncredited) |
|
John Pedrini Boarding House Guest (uncredited) |
|
General Sterling Price Ginger Cat (uncredited) |
|
Stuart Randall McAlester (uncredited) |
|
Clark Ross Courtroom Spectator (uncredited) |
|
Connie Sawyer Talkative Woman at Hanging (uncredited) |
|
Jeffrey Sayre Courtroom Spectator (uncredited) |
|
Jay Silverheels Condemned Man at Hanging (uncredited) |
|
Dean Smith Minor Role (uncredited) |
|
Vincent St. Cyr Gaspargoo (uncredited) |
|
Max Wagner Courtroom Spectator (uncredited) |
|
Guy Wilkerson The Hangman (uncredited) |
|
Chalky Williams Courtroom Spectator (uncredited) |
|
Hank Worden R. Ryan - Undertaker (uncredited) |
Camera | Lucien Ballard | Director of Photography |
Crew | Dean Smith | Stunts |
Production | Hal B. Wallis | Producer |
Sound | Elmer Bernstein | Original Music Composer |
Art | Ray Moyer | Set Decoration |
Editing | Warren Low | Supervising Film Editor |
Art | Walter H. Tyler | Production Design |
Sound | Roy Meadows | Sound Recordist |
Costume & Make-Up | Dorothy Jeakins | Costume Design |
Directing | Henry Hathaway | Director |
Writing | Marguerite Roberts | Screenplay |
Crew | Fred Gerber | Stunts |
Crew | Boyd 'Red' Morgan | Stunts |
Crew | Chuck Hayward | Stunts |
Crew | Jim Burk | Stunts |
Crew | Bob Harris | Stunts |
Crew | Neil Summers | Stunts |
Crew | Polly Burson | Stunts |
Writing | Charles Portis | Novel |
Production | Frank Beetson | Production Manager |
Crew | Gary Combs | Stunts |
Production | Joseph H. Hazen | Executive Producer |
Production | Paul Nathan | Associate Producer |
Crew | Cody Bearpaw | Stunts |
Crew | Louie Elias | Stunts |
Crew | Monty Jordan | Stunt Double |
Writing | Don Black | Lyricist |
Art | John Burton | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Carol Meikle | Hairstylist |
Sound | Elden Ruberg | Sound Recordist |
Costume & Make-Up | Jack Wilson | Makeup Supervisor |
Directing | William W. Gray | Assistant Director |
Crew | Quentin Dickey | Stunts |