Rachael Leigh Cook Josie McCoy |
|
Rosario Dawson Valerie Brown |
|
Tara Reid Melody Valentine |
|
Alan Cumming Wyatt Frame |
|
Parker Posey Fiona |
|
Gabriel Mann Alan M. |
|
Paulo Costanzo Alexander Cabot |
|
Missi Pyle Alexandra Cabot |
|
Alexander Martin Les - DuJour |
|
Donald Faison D.J. - DuJour |
|
Seth Green Travis - DuJour |
|
Breckin Meyer Marco - DuJour |
|
JR Bourne Shop Owner |
|
Tom Butler Agent Kelly |
|
Carson Daly Carson Daly |
|
Aries Spears The Other Carson Daly |
|
Faedragh Carpenter Teenage Fan |
|
Justin Chatwin Teenage Fan |
|
Marites Pineda Teenage Fan |
|
Kimberly Rimer Wedding Dress Girl |
|
Corinne Reilly Aquarium Tour Guide |
|
Marnie Alton Laughing Girl |
|
Katharine Isabelle Laughing Girl |
|
Aeja Goldsmith Laughing Girl |
|
Nicole Fraissinet Megastore Girl |
|
Jessica Murdoch Megastore Girl |
|
Juliana Wimbles Megastore Girl |
|
Zak Santiago Megastore DJ |
|
David Kopp College Dude |
|
Sean J. Dory College Dude |
|
Heather Robertson Unstylish Girl |
|
Hiro Kanagawa Japanese Delegate |
|
Kurt Max Runte German Delegate |
|
Claude de Martino French Delegate |
|
Colin Foo Chinese Delegate |
|
Balinder Johal Sri Lankan Delegate |
|
Enuka Okuma Fashion Team |
|
Clay St. Thomas Fashion Team |
|
Erin Fitzgerald Slang Team |
|
Linda Ko Slang Team |
|
Serena Altschul Serena Altschul |
|
Mark Seliger Mark Seliger |
|
Sally Hershberger Sally Hershberger |
|
Jann Carl Jann Carl |
|
Stuart Lilley New Josie Fan |
|
Chris Lovick New Josie Fan |
|
Natalye Vivian New Josie Fan |
|
Karalee Paterson Pointing Fan |
|
Dion Johnstone Federal Agent |
|
Harry Elfont Pilot |
|
Tamara Taggart TV Reporter |
|
Anthony Creery Incompetent Techie |
|
Shayn Solberg Geek Guy |
|
Harmoni Everett Josie's Manicurist |
|
Kris Pope Gregor |
|
Kevin Bergsma Fiona's Dancer |
|
Todd Talbot Fiona's Dancer |
|
Craig Taylor Fiona's Dancer |
|
Paul Becker Fiona's Dancer |
|
Russ Leatherman Mr. Moviefone |
|
Kevin Blatch Gay Rumor Team Member |
|
Darren Daurie VH1 Photographer |
|
Babyface The Chief |
|
Eugene Levy Eugene Levy |
|
Taryn O'Neill War Room Analyst |
|
Kennith Overbey Dancing Policeman |
|
Jen Soska Josie Fan #1 (uncredited) |
|
Sylvia Soska Josie Fan #2 (uncredited) |
|
Colette Squires Photographer |
|
Jay Williams Fiona's Dancer |
Sound | Doug Jackson | Sound Effects Editor |
Production | Joseph Middleton | Casting |
Camera | Matthew Libatique | Director of Photography |
Sound | David Boulton | ADR Mixer |
Art | Jasna Stefanovic | Production Design |
Sound | Doc Kane | ADR Mixer |
Directing | Deborah Kaplan | Director |
Writing | Deborah Kaplan | Writer |
Directing | Harry Elfont | Director |
Writing | Harry Elfont | Writer |
Directing | Betty Thomas Quee | Second Unit Director |
Sound | Eric Batut | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Leesa Evans | Costume Design |
Sound | John Frizzell | Original Music Composer |
Editing | Peter Teschner | Editor |
Art | Johanne Hubert | Set Decoration |
Production | Marc Platt | Producer |
Costume & Make-Up | Rita Ciccozzi | Key Makeup Artist |
Crew | Marny Eng | Stunt Double |
Sound | Scott Curtis | Foley Editor |
Crew | Marshall Virtue | Stunts |
Crew | Michael Arlen Ross | Visual Effects Editor |
Art | Kristina Lyne | Graphic Designer |
Production | Tracey Edmonds | Producer |
Production | Tracey Edmonds | Executive Producer |
Sound | Tracey Edmonds | Music Supervisor |
Crew | Kelly G. Crawford | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Syd Dutton | Visual Effects |
Visual Effects | Fumi Mashimo | Lead Animator |
Visual Effects | Kelvin McIlwain | Visual Effects Supervisor |
Crew | Brad Loree | Stunts |
Production | Grace Gilroy | Unit Production Manager |
Production | Grace Gilroy | Co-Producer |
Costume & Make-Up | Rosalina Da Silva | Makeup Designer |
Visual Effects | Michael Muscal | Visual Effects Supervisor |
Sound | Jeanette Browning | ADR Recordist |
Camera | Richard Walden | "B" Camera Operator |
Production | Babyface | Executive Producer |
Crew | Alex Chalmers | Stunts |
Sound | Kelly Zombor | Boom Operator |
Crew | Brent Woolsey | Stunts |
Sound | John H. Arrufat | Dialogue Editor |
Production | Stuart Aikins | Casting |
Camera | Shane Harvey | Still Photographer |
Production | Tony DeRosa-Grund | Producer |
Directing | Paul Barry | Second Assistant Director |
Visual Effects | Jesh Murthy | Visual Effects Supervisor |
Writing | John L. Goldwater | Characters |
Writing | Dan DeCarlo | Characters |
Sound | Kay Hanley | Vocals |
Sound | Randy Singer | Foley Mixer |
Crew | Crystal Dalman | Stunts |
Sound | Jason England | Second Assistant Sound |
Art | Anneke Van Oort | Set Designer |
Art | Kelvin Humenny | Art Direction |
Sound | Vince Nicastro | Foley Artist |
Sound | Carin Rogers | Dialogue Editor |
Visual Effects | Lloyd Lee Barnett | Digital Compositor |
Sound | Sarah Monat | Foley Artist |
Directing | Kevin Fair | Second Unit First Assistant Director |
Sound | Rick Kline | Sound Re-Recording Mixer |
Directing | Jessica Clothier | Script Supervisor |
Visual Effects | Christopher Elke | Visual Effects Coordinator |
Sound | Roberto Cappannelli | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Paul N.J. Ottosson | Sound Designer |
Sound | Paul N.J. Ottosson | Sound Effects Editor |
Camera | John Clothier | Camera Operator |
Visual Effects | Doug Oddy | Animation |
Art | Andy Amoroso | Art Department Assistant |
Art | Derick McLeod | Construction Coordinator |
Lighting | David Tickell | Gaffer |
Costume & Make-Up | Stacey Butterworth | Wigmaker |
Costume & Make-Up | Debra Wiebe | Hairstylist |
Crew | Larry Lam | Stunts |
Crew | Scott Nicholson | Stunts |
Costume & Make-Up | Sanna Seppanen | Key Hair Stylist |
Visual Effects | Richard Malzahn | Visual Effects Supervisor |
Art | Vivien Nishi | Set Designer |
Crew | Laura Boddington | Stand In |
Sound | Richard Corwin | Dialogue Editor |
Sound | Renée Tondelli | ADR Supervisor |
Sound | Cameron Frankley | Supervising Sound Editor |
Visual Effects | Pete Dionne | 3D Artist |
Sound | Chris Carpenter | Sound Re-Recording Mixer |
Editing | Kenny Becker | Color Timer |
Crew | Gavin Buhr | Stunts |
Lighting | Gaetan Jalbert | Rigging Gaffer |
Art | James H. Chow | Property Master |
Crew | Viktoria Langton | Choreographer |
Costume & Make-Up | Candace Cruikshank | Assistant Costume Designer |
Camera | David Cooper | Still Photographer |
Sound | Michael McQuarn | Music Supervisor |
Costume & Make-Up | Michelle Hunter | Costume Supervisor |
Sound | Angie Rubin | Music Editor |
Sound | Joe Schiff | ADR Editor |
Sound | Anne Couk | First Assistant Sound Editor |
Sound | Jeff Gomillion | ADR Mixer |
Crew | Virginia Landis Albertson | Post Production Supervisor |
Sound | Philip Rogers | ADR Recordist |
Sound | Jon Michaels | First Assistant Sound Editor |
Sound | Karen Schell | Sound Assistant |
Editing | Sal Migliore | Colorist |
Crew | Trish Schill | Stunts |
Crew | Trish Schill | Stunt Double |
Production | Michelle Rothburgh | Production Assistant |
Crew | Mike Vézina | Stunt Coordinator |
Visual Effects | John Follmer | Visual Effects Producer |
Sound | Tim Webb | Sound Recordist |
Sound | Thomas W. Small | Foley Supervisor |
Crew | Dave Hospes | Stunts |
Crew | Jovan Nenadic | Stunts |
Directing | Jim Brebner | First Assistant Director |
Directing | Silver Butler | Third Assistant Director |
Costume & Make-Up | Wendy Snowdon | Assistant Makeup Artist |
Crew | Jodi Stecyk | Stunts |
Crew | Shawn Orr | Utility Stunts |
Sound | Rob Graham | Sound Assistant |
Crew | Corry Glass | Stunts |
Crew | Kristene Kenward | Stunts |
Crew | Michael Langlois | Stunts |
Crew | Jason Glass | Stunts |
Production | James W. Kristoff | Production Executive |
Crew | Kathy Hubble | Stunts |
Production | Roberta Henriksen | Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Diane Holme | Assistant Hairstylist |
Art | Karin Fong | Title Designer |
Art | Todd Lawley | Set Dresser |
Sound | Alex Raspa | ADR Recordist |
Sound | Stephen Neary | Sound Recordist |
Crew | Jerry McLaughlin | Scenic Artist |
Crew | Heath Stevenson | Stunts |
Art | Sally Hudson | Graphic Designer |
Art | Tracey Wilson | Storyboard Artist |
Visual Effects | Rene Clark | Rotoscoping Artist |
Art | Julie Fontaine | Set Dresser |
Crew | Jordan Benwick | Compositor |
Art | Sean Will | Lead Painter |
Art | Jenny Wilson | Set Designer |
Art | Claudio Palavecino | Assistant Property Master |
Production | Melanie Boettcher | Accountant |
Production | Carolyn Garcia | Production Assistant |
Art | Robert Pratt | Storyboard Artist |
Directing | Ashley Bell | Assistant Director |
Costume & Make-Up | Joan Nygren | Assistant Makeup Artist |
Editing | Mike Bellamy | Colorist |
Costume & Make-Up | Andy Koessler | On Set Dresser |
Art | Jason B. Landels | Assistant Property Master |
Crew | Dave Dunaway | Special Effects Technician |
Costume & Make-Up | Heather Tillson | Assistant Hairstylist |
Art | Jimmy Chow | Property Master |
Art | Darrell Scott | Lead Painter |
Production | Richard Goldwater | Executive Producer |
Writing | Richard Goldwater | Characters |
Production | Chuck Grimes | Producer |
Production | Michael Silberkleit | Executive Producer |
Art | Richard Cook | Art Direction |
Art | Richard Cook | Set Designer |
Costume & Make-Up | Jenny Amberson | Assistant Hairstylist |
Costume & Make-Up | Jennifer Casey | Assistant Makeup Artist |
Directing | Paul Burger | Assistant Director Trainee |
Art | Jack Ahnert | Painter |
Art | Hoka Duquette | Painter |
Art | JoAnn Ellis | Art Department Coordinator |
Crew | Ivan Fish | Carpenter |
Art | Roland-Marie Gervais | Painter |
Costume & Make-Up | Terry Gonsalves | On Set Dresser |
Art | Jean-Luc Grenier | Lead Set Dresser |
Art | Catherine Leighton | Assistant Property Master |
Art | David Lewis | Greensman |
Art | Laurie Marsh | Set Dresser |
Art | Shannon McFarlane | Set Dresser |
Art | Paul Mulder | Assistant Property Master |
Art | Bryan Pederson | Construction Foreman |
Crew | Chris Rae | Carpenter |
Crew | Frederick N. Stanley | Carpenter |
Crew | Andy Thornton | Carpenter |
Art | Rena Van Steele | Standby Painter |
Art | Barbara Wilson | Assistant Art Director |
Art | Debbie R. Wilson | Set Dresser |
Sound | Jack Boyle | Sound Assistant |
Crew | Stephen Knight | Special Effects |
Crew | Andrew Verhoeven | Special Effects |
Crew | Neil Burroughs | Technical Supervisor |
Crew | Vyk Harnett | Compositor |
Crew | Randy Koyanagi | Compositor |
Crew | Roxanne Wong | Stunts |