მამაცი გული (1995)
მძაფრსიუჟეტიანიდრამაისტორიასაომარი
მისი ბავშვობის სიყვარულის და საცოლის სიკვდილით გაგიჟებული ლეგენდარული შოტლანდიელი მებრძოლი უილიამ უოლასი ადგილობრივი ინგლისელი ლორდის ჯარისკაცებს მუსრს გაავლებს. ეს სოფელს ამბოხებამდე მიიყვანს და საბოლოოდ მთელი ქვეყანა ინგლისური მმართველობის წინააღმდეგ აჯანყდება.
დირექტორი:
Mel Gibson
მწერალი:
Randall Wallace
Mel Gibson William Wallace |
|
Catherine McCormack Murron MacClannough |
|
Sophie Marceau Princess Isabelle |
|
Patrick McGoohan King Edward |
|
Angus Macfadyen Robert the Bruce |
|
Brendan Gleeson Hamish Campbell |
|
James Robinson Young William Wallace |
|
James Cosmo Campbell |
|
Sean McGinley MacClannough |
|
Gerda Stevenson Mother MacClannough |
|
Mhairi Calvey Young Murron MacClannough |
|
Jeanne Marine Nicolette |
|
Sean Lawlor Malcolm Wallace |
|
Sandy Nelson John Wallace |
|
Alan Tall Elder Stewart |
|
Andrew Weir Young Hamish Campbell |
|
Brian Cox Argyle Wallace |
|
Peter Hanly Edward, Prince of Wales |
|
Stephen Billington Phillip |
|
Tommy Flanagan Morrison |
|
Rupert Vansittart Lord Bottoms |
|
Tam White MacGregor |
|
Ian Bannen Robert Bruce Sr. |
|
David O'Hara Stephen, Irish Fighter |
|
Peter Mullan Veteran |
|
David Gant Chief Justice/Executioner |
|
Malcolm Tierney Magistrate |
|
Martin Murphy Lord Talmadge |
|
Gerard McSorley Cheltham |
|
Bernard Horsfall Balliol |
|
Richard Leaf Governor of York |
|
Liam Carney Sean |
|
Ralph Riach Priest No. 1 |
|
Barry McGovern King's Advisor |
|
John Kavanagh Craig |
|
Alun Armstrong Mornay |
|
Julie Austin Mrs. Morrison |
|
Alex Norton Bride's Father |
|
Michael Byrne Smythe |
|
William Scott-Masson Corporal |
|
Dean Lopata Madbaker / Flagman |
|
Donal Gibson Stewart |
|
Jimmy Chisholm Faudron |
|
John Murtagh Lochlan |
|
David McKay Young soldier |
|
Niall O'Brien English General |
|
Martin Dempsey Drinker #1 |
|
Jimmy Keogh Drinker #2 |
|
Joe Savino Chief Assassin |
|
Mal Whyte Jailor |
|
Paul Tucker English Commander |
|
Greg Jeloudov Warrior #2 (uncredited) |
|
Jer O'Leary English General (uncredited) |
|
Joanne Bett Toothless Girl |
|
Robert Paterson Priest No. 2 |
|
Martin Dunne Lord Dolecroft |
|
Fred Chiverton Leper's Caretaker |
|
Daniel Coll York Captain |
|
Bill Murdoch Villager |
|
Phil Kelly Farmer |
Production | Jina Jay | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Charles Knode | Costume Design |
Sound | James Horner | Original Music Composer |
Sound | James Horner | Orchestrator |
Sound | James Horner | Musician |
Writing | Randall Wallace | Screenplay |
Writing | Randall Wallace | Author |
Directing | Mel Gibson | Director |
Production | Mel Gibson | Producer |
Camera | John Toll | Director of Photography |
Editing | Steven Rosenblum | Editor |
Production | Patsy Pollock | Casting |
Art | Thomas E. Sanders | Production Design |
Production | Bruce Davey | Producer |
Production | Alan Ladd Jr. | Producer |
Sound | Scott Martin Gershin | Sound Effects Editor |
Crew | Marion Dougherty | Thanks |
Art | Ken Court | Art Direction |
Crew | Peter Pedrero | Stunts |
Production | Stephen McEveety | Executive Producer |
Editing | Victor Du Bois | Additional Editing |
Costume & Make-Up | Amanda Knight | Makeup Artist |
Crew | Lucy Allen | Stunts |
Sound | Gerry Bates | Boom Operator |
Crew | Stuart Clark | Stunts |
Crew | David Cronnelly | Stunts |
Crew | Mark Southworth | Stunts |
Art | Anna Rackard | Assistant Art Director |
Crew | Nigel Sinclair | Thanks |
Sound | Christopher Assells | Sound Effects Editor |
Sound | Per Hallberg | Supervising Sound Editor |
Art | Nathan Crowley | Art Direction |
Sound | Lon Bender | Supervising Sound Editor |
Art | Daniel T. Dorrance | Supervising Art Director |
Crew | Vicki Christianson | Thanks |
Crew | Mic Rodgers | Stunt Coordinator |
Directing | Mic Rodgers | Second Unit Director |
Production | Leo Davis | Casting Associate |
Crew | Paul Jennings | Stunts |
Costume & Make-Up | Peter Frampton | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Jennifer Hegarty | Makeup Supervisor |
Production | Mary Alleguen | Production Manager |
Crew | Jamie Edgell | Stunts |
Editing | William Yeh | Assistant Editor |
Camera | Raymond Stella | Second Unit Director of Photography |
Production | John McDonnell | Location Manager |
Crew | Dana Ginsburg | Thanks |
Crew | Paul Tucker | Production Controller |
Production | Kevin De La Noy | Unit Manager |
Camera | Bobby Huber | Key Grip |
Crew | Julian Spencer | Stunts |
Production | Elisabeth Robinson | Associate Producer |
Crew | Simon Crane | Stunt Coordinator |
Production | Dean Lopata | Associate Producer |
Directing | Matt Earl Beesley | Second Unit Director |
Production | Claire Higgins | Production Secretary |
Camera | Philip Murphy | Grip |
Crew | Morgan O'Sullivan | Thanks |
Sound | Nigel Holland | Sound Effects Editor |
Art | Kyle Cooper | Title Designer |
Camera | Adam Biddle | Camera Loader |
Crew | Mark Henson | Stunts |
Lighting | William Louthe | Electrician |
Crew | Terry Forrestal | Stunts |
Sound | John Roesch | Foley Artist |
Crew | Simon Atherton | Armorer |
Crew | Donal O'Farrell | Stunts |
Lighting | Garret Baldwin | Electrician |
Editing | Paul Martinez | Assistant Editor |
Art | Padraig O'Neill | Assistant Art Director |
Camera | John Conroy | Camera Loader |
Costume & Make-Up | Justine Luxton | Assistant Costume Designer |
Lighting | James Plannette | Gaffer |
Directing | David Tomblin | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Lois Burwell | Makeup Artist |
Crew | Gabe Cronnelly | Stunts |
Production | Ted Morley | Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Allison Wyldeck | Costume Mistress |
Art | Belinda Edwards | Property Buyer |
Camera | Klemens Becker | Steadicam Operator |
Camera | Klemens Becker | "B" Camera Operator |
Art | Ned McLoughlin | Art Direction |
Art | Peter Howitt | Set Decoration |
Art | Terry Wells Sr. | Property Master |
Sound | Andy Nelson | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Hilda Hodges | Foley Artist |
Crew | Steve Griffin | Stunts |
Sound | Scott Millan | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Nick Allder | Special Effects |
Editing | Terry Hager | Color Timer |
Lighting | Chuck Finch | Gaffer |
Crew | Paul Heasman | Stunts |
Directing | Sally Jones | Script Supervisor |
Camera | Andrew Cooper | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Russell Barnett | Costumer |
Sound | Peter Michael Sullivan | Sound Designer |
Sound | Jay B. Richardson | Sound Effects Editor |
Camera | Graham Hall | First Assistant Camera |
Sound | Randy Kelley | Sound Effects Editor |
Lighting | Billy Merrell | Best Boy Electrician |
Camera | John Clothier | "A" Camera Operator |
Camera | Eddie Collins | Second Unit Director of Photography |
Crew | Gary Powell | Stunts |
Sound | Jim Henrikson | Music Editor |
Production | Christian McWilliams | Location Manager |
Sound | Anna Behlmer | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Graeme Crowther | Stunts |
Sound | Richard Dwan Jr. | Sound Effects Editor |
Sound | Karen Baker Landers | First Assistant Sound Editor |
Crew | Brian Baverstock | Transportation Captain |
Sound | Chris Hogan | Sound Effects Editor |
Sound | Hector C. Gika | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Fernandes Mendes | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Sue Love | Hairstylist |
Art | Lisa Parker | Art Department Coordinator |
Art | Brendan Rankin | Assistant Art Director |
Art | Eddie Butler | Sculptor |
Sound | Joseph A. Mayer | ADR Supervisor |
Visual Effects | Michael L. Fink | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Steven T Puri | Visual Effects Producer |
Editing | Cynthia E. Thornton | First Assistant Editor |
Crew | Willie Fonfe | Transportation Coordinator |
Crew | Jennifer Collen-Smith | Unit Publicist |
Production | Grania O'Shannon | Location Manager |
Production | Paul Shersby | Location Manager |
Lighting | Noel Cullen | Best Boy Electrician |
Camera | Ciaran Kavanagh | First Assistant Camera |
Editing | Matthew Tucker | Assistant Editor |
Crew | Tricia Henry Ashford | Executive Visual Effects Producer |
Sound | Robert Heffernan | Sound Effects Editor |
Crew | Sean McCabe | Stunts |
Sound | Philip A. Hess | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Francesca Crowder | Hairdresser |
Art | Dan Sweetman | Storyboard Artist |
Costume & Make-Up | Maire O'Sullivan | Makeup Supervisor |
Crew | Tim Lawrence | Stunts |
Production | Julia Duff | Casting Associate |
Crew | Tom Delmar | Stunts |
Costume & Make-Up | Anne Dunne | Hair Supervisor |
Art | Russ Bailey | Construction Manager |
Crew | Alan Walsh | Stunts |
Lighting | Louis Conroy | Gaffer |
Camera | John Murphy | Grip |
Sound | Dan M. Rich | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Beryl Lerman | Makeup Artist |
Editing | Paula Suhy | Assistant Editor |
Crew | Tom Struthers | Stunts |
Sound | Peter J. Lehman | Sound Effects Editor |
Sound | Sarah Goldsmith | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Barry Richardson | Hairdresser |
Sound | Beth Bergeron | Sound Effects Editor |
Sound | Mary Ruth Smith | Sound Effects Editor |
Lighting | James McGuire | Electrician |
Camera | Alan Butler | First Assistant Camera |
Production | Manus Hingerty | Extras Casting Coordinator |
Camera | Stewart Whelan | Camera Loader |
Production | Dougal Cousins | Location Manager |
Directing | David Carrigan | Second Assistant Director |
Crew | Mark White | Transportation Captain |
Sound | Barry O'Sullivan | Sound Assistant |
Costume & Make-Up | Conor O'Sullivan | Prosthetic Supervisor |
Production | Marilyn Clarke | Production Coordinator |
Crew | Julia Wilson Dickson | Dialect Coach |
Art | Terry Apsey | Construction Manager |
Lighting | Ricky Pattenden | Electrician |
Editing | Donald Freeman | Color Timer |
Sound | Lou Kleinman | Sound Effects Editor |
Sound | Craig S. Jaeger | Foley Supervisor |
Sound | Brian Simmons | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Annie Townsend | Hairdresser |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Directing | Kieron Phipps | First Assistant Director |
Editing | Ben Yeates | Assistant Editor |
Crew | Phil Lonergan | Stunts |
Camera | John Dunne | Grip |
Sound | Mark R. La Pointe | Sound Effects Editor |
Art | Kendal Ferguson | Draughtsman |
Sound | Stuart Copely | Sound Effects Editor |
Directing | Kate Hazell | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Rhona McGuirke | Wardrobe Supervisor |
Lighting | Toby Tyler Jr. | Electrician |
Lighting | Stephen Finch | Electrician |
Art | Neil Campbell Ross | Production Illustrator |
Editing | Sheila MacDowell | Assistant Editor |
Crew | Seoras Wallace | Thanks |
Sound | Joseph Phillips | Sound Effects Editor |
Sound | Kim Waugh | Sound Effects Editor |
Camera | Terry Mulligan | Grip |
Sound | Ian Underwood | Musician |
Sound | Tony Hinnigan | Musician |
Crew | H. Craig Wallace | Thanks |
Crew | Brian Bowes | Stunts |
Crew | Dominick Hewitt | Stunts |
Crew | Luis Gutierez Santos | Stunts |
Sound | Eric Rigler | Musician |
Editing | Paul Topping | Assistant Editor |
Sound | Elizabeth Tobin Kurtz | Assistant Sound Editor |
Sound | Horace Manzanares | Assistant Sound Editor |
Sound | Judson Leach | Assistant Sound Editor |
Sound | Tim Groseclose | Assistant Sound Editor |
Camera | Jo Gibney | Camera Loader |
Camera | Shaun Evans | Camera Loader |
Lighting | Anthony Swan | Electrician |
Lighting | Brian Sheridan | Electrician |
Lighting | David Durnay | Electrician |
Lighting | Gerard Donnelly | Electrician |
Lighting | Mark 'Rocky' Evans | Electrician |
Camera | Sascha Mieke | First Assistant Camera |
Camera | Jimmy O'Meara | Grip |
Camera | Luke Quigley | Grip |
Camera | Philip Kenyon | Grip |
Camera | Robbie Reilly | Grip |
Production | Frances Byrne | Location Manager |
Production | Fiona Traynor | Production Coordinator |
Directing | Patrick Kinney | Second Assistant Director |
Directing | Paul Gray | Second Assistant Director |
Directing | Trevor Puckle | Second Assistant Director |
Sound | Craig Harris | Sound Effects Editor |
Sound | Jeff Largent | Sound Effects Editor |
Directing | Charlotte Somers | Third Assistant Director |
Directing | Paul Barnes | Third Assistant Director |
Directing | Peter Agnew | Third Assistant Director |
Crew | Gerry Fearon | Transportation Captain |
Crew | Bill Dowling | Video Assist Operator |
Crew | Ray McHugh | Video Assist Operator |
Art | Clare Langan | Assistant Art Director |
Art | John Wells | Dressing Prop |
Visual Effects | Aliza Corson Chameides | Digital Compositor |
Art | John Lucas | Art Direction |
Costume & Make-Up | Al Barnett | Costume Assistant |
Camera | Ken Byrne | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Penny McVitie | Costumer |
Production | Andrew Hegarty | Assistant Location Manager |
Costume & Make-Up | Eileen Doyle | Hairdresser |
Costume & Make-Up | Mathilde Sandberg | Ager/Dyer |
Costume & Make-Up | Sheila Cullen | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | Michael Barber | Costumer |
Costume & Make-Up | Frances Hill | Costumer |
Costume & Make-Up | David Whiteing | Wardrobe Master |
Art | Michael King | Construction Buyer |
Art | Triona Coen | Dressing Prop |
Art | Daren Reynolds | Dressing Prop |
Production | Anne Campbell | Extras Casting Coordinator |
Production | Liz Kenny | Production Secretary |
Production | Clare Scully | Production Secretary |
Art | Gabriel O'Brien | Set Supervisor |
Sound | Bea O'Sullivan | Sound Assistant |
Sound | Jeremy Cornes | Musician |
Production | Emma Angel | Production Assistant |