Ralph Fiennes Justin Quayle |
|
Rachel Weisz Tessa Quayle |
|
Danny Huston Sandy Woodrow |
|
Bill Nighy Sir Bernard Pellegrin |
|
Pete Postlethwaite Lorbeer |
|
Richard McCabe Arthur Hammond |
|
Donald Sumpter Tim Donohue |
|
Juliet Aubrey Gloria Woodrow |
|
Hubert Koundé Dr. Arnold Bluhm |
|
Archie Panjabi Ghita Pearson |
|
Gerard McSorley Sir Kenneth Curtiss |
|
Sidede Onyulo Jonah Andika |
|
Anneke Kim Sarnau Birgit |
|
Daniele Harford Miriam |
|
Packson Ngugi Officer in Morgue |
|
Damaris Itenyo Agweyu Jomo's Wife |
|
Bernard Otieno Oduor Jomo |
|
Keith Pearson Porter Coleridge |
|
John Sibi-Okumu Dr. Joshua Ngaba |
|
Nick Reding Crick |
|
Jacqueline Maribe Wanza Kiluhu |
|
Donald Apiyo Kioko |
|
Samuel Otage Mustafa |
|
Mumbi Kaigwa Grace Makanga |
|
John Moller Athletic Unshaven Man |
|
Andre Leenheer Shaven Headed Man |
|
Lydia M. Manyasi Kenyan Newsreader |
|
Steenie Njoroge 1st Journalist |
|
Stuart Wheeler 2nd Journalist |
|
Chris Payne Mike Mildren |
|
Nyajima Jial Esmerelda |
|
Brigid M. Kakenyi Hospital Administrator |
|
Katherine Damaris Nurse |
|
Christopher Okinda Doctor |
|
Ainea Ojiambo Police Driver |
|
Peter King Nzioki Policeman 1 |
|
Ng'ang'a Kirumburu Policeman 2 |
|
Ben Parker Det. Inspector Deasey |
|
John Keogh Immigration Official |
|
Jeffrey Caine Club Servant |
|
Rupert Simonian Guido Hammond |
|
Teresa Harder Birgit's Secretary |
|
Thomas Chemnitz Uniformed Policeman |
|
Joe Christopher Rhode Karl |
|
Edgar Nicholas Rhode Karl |
|
Eva Plackner Crossing Guard |
|
Claire Simpson Maude Donohue |
|
Chris Lightburn-Jones Aid Worker |
|
Ann Achan Aduk |
|
Dang Wuor Diew Sudanese Man |
|
Ben Gardiner Harry Woodrow |
Sound | Alberto Iglesias | Original Music Composer |
Art | Mark Tildesley | Production Design |
Production | Robert Jones | Executive Producer |
Directing | Fernando Meirelles | Director |
Production | Donald Ranvaud | Executive Producer |
Camera | César Charlone | Director of Photography |
Writing | Jeffrey Caine | Screenplay |
Production | Henning Molfenter | Co-Producer |
Crew | Armin Sauer | Stunt Coordinator |
Production | Iris Müller | Extras Casting |
Editing | Claire Simpson | Editor |
Production | Tracey Seaward | Co-Producer |
Sound | Nicolas Becker | Foley Artist |
Production | Thierry Potok | Co-Producer |
Production | Leo Davis | Casting |
Writing | John le Carré | Novel |
Production | Simon Channing Williams | Producer |
Costume & Make-Up | Odile Dicks-Mireaux | Costume Design |
Production | Jeff Abberley | Executive Producer |
Production | Julia Blackman | Executive Producer |
Art | Chris Lowe | Supervising Art Director |
Art | Joey Weber | Property Master |
Art | Denis Schnegg | Art Direction |
Art | Michelle Day | Set Decoration |
Production | Sonja B. Zimmer | Production Manager |
Production | Gail Egan | Executive Producer |
Camera | Ergun Cankaya | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Jane Petrie | Assistant Costume Designer |
Sound | Matthias Richter | Boom Operator |
Directing | Carlos Fidel | Second Assistant Director |
Production | Brock Norman Brock | Production Executive |
Sound | Nick Adams | Sound Effects Editor |
Lighting | Peter Fritscher | Rigging Gaffer |
Editing | Asa Shoul | Colorist |
Production | Nicole Carmen-Davis | Production Executive |
Visual Effects | Cordell McQueen | Special Effects Supervisor |
Production | Philip Key | Production Executive |
Production | Jim Shamoon | Executive Producer |
Production | Mario Zvan | Executive Producer |
Crew | Clifford De Spenser | Dialogue Coach |
Production | Nick Laws | Production Manager |
Crew | Roly Jansen | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Sparka Lee Hall | Wardrobe Assistant |
Production | Annette Borgmann | Casting Director |
Sound | Sam Southwick | Foley Editor |
Art | Brian Lofthouse | Property Master |
Art | Chris Lightburn-Jones | Property Master |
Art | Nick Thomas | Property Master |
Sound | Orin Beaton | Boom Operator |
Sound | Anthony Faust | Foley Mixer |
Sound | Joakim Sundström | Supervising Sound Editor |
Crew | Adrian Metzelaar | Compositors |
Visual Effects | Michael Davis | Visual Effects Producer |
Production | Emily Mabonga | Casting |
Sound | Tony Lewis | Music Editor |
Crew | Waseem Barlas | Transportation Coordinator |
Crew | Jens Enderling | Transportation Coordinator |
Directing | Susanna Lenton | Script Supervisor |
Sound | Richard Kondal | Assistant Sound Editor |
Crew | Sandra Frieze | Dialogue Coach |
Camera | Jaap Buitendijk | Still Photographer |
Sound | Mike Prestwood Smith | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Sandra Butterworth | Dialogue Coach |
Production | Lisa Parker | Production Manager |
Editing | Maria Stroka | Digital Intermediate Producer |
Camera | Diego Quemada-Díez | Camera Operator |
Sound | Sven Taits | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Lesa Warrener | Makeup & Hair |
Costume & Make-Up | Gillianne Obaso | Makeup Artist |
Production | Nicci Perrow | Production Manager |
Art | Coralie Lew | Assistant Art Director |
Art | Christian Ehlert | Leadman |
Crew | Roz Lowrie | Visual Effects Editor |
Camera | Alastair Rae | Camera Operator |
Camera | Alastair Rae | Steadicam Operator |
Lighting | Andy Long | Gaffer |
Camera | Harmon Cusack | Aerial Camera |
Lighting | Gary Donoghue | Rigging Gaffer |
Lighting | William Tracey | Rigging Gaffer |
Editing | Keith Mason | First Assistant Editor |
Production | Alex Gladstone | Location Manager |
Production | Bernard Gathogo | Location Manager |
Production | Christopher Doll | Location Manager |
Production | Jonah Coombes | Location Manager |
Production | John Chavanga | Location Manager |
Camera | Mark Milsome | Focus Puller |
Sound | Paul Wrightson | ADR Editor |
Costume & Make-Up | Nuria Mbomio | Makeup & Hair Assistant |
Camera | Telfer Barnes | Focus Puller |
Costume & Make-Up | Christine Blundell | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Christine Blundell | Makeup Designer |
Camera | Olly Tellett | Focus Puller |
Crew | Adrian De Wet | Digital Supervisor |
Visual Effects | Charles Howell | Visual Effects Producer |
Art | Dale Manning | Assistant Art Director |
Costume & Make-Up | Sharon Long | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | Kirstin Chalmers | Makeup & Hair Assistant |
Camera | Chris Summers | Clapper Loader |
Costume & Make-Up | John Denison | Costume Standby |
Sound | Karen Elliott | Music Supervisor |
Camera | Birgit Dierken | Focus Puller |
Sound | Stuart Wilson | Production Sound Mixer |
Camera | Harry Bowers | Clapper Loader |
Art | Richard Morrison | Title Designer |
Lighting | Benjamin Dreythaller | Electrician |
Camera | Tony Turner | Second Company Grip |
Directing | Konga Mbandu | First Assistant Director |
Art | Tom Roberts | Standby Painter |
Camera | Robert Wedemeyer | Dolly Grip |
Directing | Thorne Mutert | Second Assistant Director |
Production | Dylan Voogt | Production Coordinator |
Lighting | Florian Niedermeier | Electrician |
Costume & Make-Up | Charlotte Wiseman | Costume Assistant |
Production | Kate Penlington | Production Coordinator |
Sound | Chris Laurence | Musician |
Camera | John Evans | Clapper Loader |
Art | Graham Cole | Construction Manager |
Editing | Adam Glasman | Colorist |
Directing | Richard Styles | First Assistant Director |
Camera | Peter Byrne | Clapper Loader |
Costume & Make-Up | Matthew Smith | Prosthetics |
Camera | Paul Hatchman | Key Grip |
Lighting | Robert Rabson | Electrician |
Costume & Make-Up | Caroline McCall | Costume Standby |
Art | Cathal MacIlwaine | Standby Carpenter |
Crew | Sara Bungartz | Set Production Assistant |
Production | Alex Moreno | Researcher |
Art | Carol Kupisz | Graphic Designer |
Costume & Make-Up | Liza Brzonskalla | Wardrobe Assistant |
Production | Janine Abery | Production Coordinator |
Camera | Franz-Xaver Kringer | Focus Puller |
Camera | Nicole Dierken | Focus Puller |
Art | Arwel Evans | Property Master |
Costume & Make-Up | Lou Durkin | Costume Assistant |
Art | Florian Speidel | Set Dresser |
Lighting | Paul Molloy | Electrician |
Lighting | Martin König | Electrician |
Art | Lisa Loher | Set Dresser |
Camera | Ole Ziesemann | Clapper Loader |
Costume & Make-Up | Cristy Watson | Costume Assistant |
Lighting | Thomas Gosda | Electrician |
Production | Steffi Hiller | Accountant |
Production | Shiv Mandavia | Production Assistant |
Costume & Make-Up | Zara Pasha | Makeup Trainee |
Costume & Make-Up | Julius Goosen | Makeup Trainee |
Directing | Wambui Kairo | Second Assistant Director |
Art | Teresia Mwangi | Art Department Assistant |
Art | Oliver Rose | Assistant Property Master |
Art | Rob Brown | Construction Manager |
Art | John Stephen Forrest Smith | Draughtsman |
Art | Eddie Baker | Dressing Prop |
Art | Evans Gitau | Head Carpenter |
Art | Daniela von Waberer | Painter |
Art | James K. Kuria | Painter |
Art | Sylvester Otieno | Painter |
Art | John Ogutu Radol | Painter |
Art | Lawrence Wambu | Painter |
Art | Uli Passauer | Set Dresser |
Art | Samson Maitemi | Standby Carpenter |
Art | Lawrence Wathiga | Standby Painter |
Camera | Sebastian Gross | Camera Trainee |
Camera | John Peter Mungai | Camera Trainee |
Lighting | Sven Trebus | Electrician |
Lighting | André Schwemmin | Electrician |
Lighting | Ezekiel Andika | Electrician |
Lighting | Peter Njogu Kamau | Electrician |
Lighting | Saul Ogada | Electrician |
Lighting | Francis Wanyandeh Ouma | Electrician |
Lighting | George K. Kahura | Electrician |
Camera | Paul Antoni | Grip |
Camera | Peter Kioko | Grip |
Camera | Steve Obunde | Key Grip |
Costume & Make-Up | Katy Hackney | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | Colin May | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | Laurie Saint-Hillier | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | Kate Chilcott | Costume Standby |
Costume & Make-Up | Elizabeth Glaysher | Wardrobe Supervisor |
Editing | Lorraine Lydon | Colorist |
Editing | Kerri Aungle | Negative Cutter |
Editing | Veronica Marcarno | Negative Cutter |
Sound | Mark Kihara | Boom Operator |
Crew | Corrina Wilson | Compositor |
Production | Mwakalafu Muniafu | Casting Assistant |
Sound | Becca Gatrell | Music Supervisor |
Crew | Wachira Muiragania | Animal Wrangler |
Crew | Ben Pont | Armorer |
Crew | Simon Everett | Pilot |
Crew | Andrew Cliff | Pilot |
Art | Ally Mee | Title Designer |
Crew | Daniel Barton | Pilot |
Crew | Victor Chege | Pilot |
Production | Phylis Andika | Production Assistant |
Production | Consolata Karani | Production Assistant |
Production | Angela Kombu | Production Assistant |
Production | Muthoni Ngacha | Production Assistant |
Production | Laura Tatton | Production Assistant |
Production | Anne Helmer | Production Coordinator |
Production | Alison Ngibuini | Production Coordinator |
Crew | Nicola Kelly Hütter | Set Production Assistant |