Ben Foster Bower |
|
Dennis Quaid Payton |
|
Cam Gigandet Gallo |
|
Antje Traue Nadia |
|
Cung Le Manh |
|
Eddie Rouse Leland |
|
Norman Reedus Shepard |
|
André Hennicke Hunter Leader |
|
Friederike Kempter Evalon |
|
Niels-Bruno Schmidt Insane Officer 'Eden' |
|
Luna Mohmand Child Hunter |
|
Delphine Chuillot Young Bower's Mother |
|
Wotan Wilke Möhring Young Bower's Father |
|
Julian Rappe Young Bower |
|
Domenico D'Ambrosio Wounded Officer 'Eden' |
|
Jon Foster Big Russian Passenger |
|
Jeff Burrell Trapped Officer 'Eden' |
|
Neelesha Barthel Female Crew Officer |
|
Yangzom Brauen 2nd Lieutenant (Team 4) |
|
Marco Albrecht Hunter Weasel |
|
Dawid Szatarski Hunter Shape |
|
Nico Marquardt Hunter Brute |
|
Don Jeanes Mateo (uncredited) |
|
David P. Johnson Cooper (uncredited) |
Production | Paul W. S. Anderson | Producer |
Production | Jeremy Bolt | Producer |
Production | Robert Kulzer | Producer |
Sound | Manfred Banach | Sound Mixer |
Editing | Martin Hunter | Additional Editor |
Production | Sarah Halley Finn | Casting |
Art | Richard Bridgland | Production Design |
Crew | Michael Bornhütter | Fight Choreographer |
Art | Stephen Bream | Set Designer |
Art | Cornelia Ott | Art Direction |
Art | Roxy Konrad | Art Department Coordinator |
Art | Ulli Isfort | Set Decoration Buyer |
Costume & Make-Up | Dietke Brandt | Set Costumer |
Camera | Wedigo von Schultzendorff | Director of Photography |
Sound | Carsten Richter | Foley Artist |
Editing | Philipp Stahl | Editor |
Production | Martin Moszkowicz | Executive Producer |
Sound | Tschangis Chahrokh | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Randi Hiller | Casting |
Editing | Michael J. Duthie | Additional Editor |
Art | Bernhard Henrich | Set Decoration |
Camera | Tilman Büttner | Steadicam Operator |
Lighting | André Poser | Electrician |
Production | Sean Furst | Production Executive |
Costume & Make-Up | Ivana Milos | Costume Design |
Directing | Christian Alvart | Director |
Writing | Christian Alvart | Story |
Sound | Michl Britsch | Music |
Sound | Michl Britsch | Musician |
Sound | Michl Britsch | Music Programmer |
Sound | Michl Britsch | Music Producer |
Sound | Kuen-Il Song | Foley Editor |
Sound | Florian Tessloff | Music Editor |
Sound | Florian Tessloff | Music Programmer |
Visual Effects | Geoff Leavitt | Visual Effects Supervisor |
Art | Simon Webber | Conceptual Design |
Art | Simon Webber | Concept Artist |
Sound | Hanse Warns | Foley Mixer |
Production | Travis Milloy | Executive Producer |
Writing | Travis Milloy | Writer |
Writing | Travis Milloy | Story |
Production | Dave Morrison | Executive Producer |
Crew | Robert Pik | Compositor |
Visual Effects | Petr Vcelicka | Digital Compositor |
Sound | Denis King | ADR Supervisor |
Art | Paul Catling | Concept Artist |
Art | Claus Mayr | Construction Coordinator |
Lighting | Ron Rakowski | Gaffer |
Sound | Achim Hofmann | Sound Engineer |
Editing | Yvonne Valdez | Editor |
Art | Scott Patton | Conceptual Design |
Sound | Michael Hinreiner | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Lutz Lemke | Title Designer |
Art | Simon Weisse | Props |
Production | Ana Dávila | Casting |
Art | Ralf Schreck | Art Direction |
Art | Kurt Van Der Basch | Conceptual Illustrator |
Crew | Alessija Lause | Stunts |
Crew | Alex Friedrich | Propmaker |
Crew | Cindy Schnitter | Propmaker |
Sound | Adrian Baumeister | Supervising Sound Editor |
Sound | Adrian Baumeister | ADR Supervisor |
Sound | Rainer Heesch | Dialogue Editor |
Camera | Sebastian Meuschel | Steadicam Operator |
Crew | Ali Ahmed | Stand In |
Camera | Jay Maidment | Still Photographer |
Art | Jan Saße | Storyboard Artist |
Visual Effects | Vít Komrzý | Visual Effects Producer |
Art | Astrid Poeschke | Assistant Art Director |
Costume & Make-Up | Björn Rehbein | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Björn Rehbein | Hair Department Head |
Sound | Eric Horstmann | Sound Engineer |
Art | Christian Ehlert | Lead Set Dresser |
Visual Effects | Viktor Müller | Visual Effects Supervisor |
Editing | Arne Hastedt | Digital Intermediate |
Sound | Stephan Liepe | Foley Editor |
Sound | Alexej Ashkenazy | ADR Recordist |
Sound | Michael Stancyk | ADR Recordist |
Crew | Ryan Valade | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Tomáš Král | 3D Artist |
Costume & Make-Up | Mareike Mohmand | Makeup Trainee |
Editing | Sebastian Bonde | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Tamar Aviv | Prosthetic Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Jörn Seifert | Prosthetic Makeup Artist |
Visual Effects | Gerd Nefzer | Special Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Annett Schulze | Makeup Artist |
Sound | Laura Lovejoy | ADR Supervisor |
Sound | Felix Andriessens | Sound Effects Editor |
Sound | Florian Holzner | Boom Operator |
Crew | François Doge | Stunt Coordinator |
Visual Effects | Uli Nefzer | Special Effects Supervisor |
Visual Effects | Abraham Schneider | Compositing Supervisor |
Art | Andreas Horstmann | Set Decoration Buyer |
Art | Christin Busse | Art Department Assistant |
Art | Tobias Frank | Assistant Art Director |
Production | Johanna Ragwitz | Extras Casting |
Visual Effects | Lenka Líkařová | Visual Effects Coordinator |
Crew | Brita Hofmann | Scenic Artist |
Art | Philipp Hübner | Standby Art Director |
Crew | Christoph Baumstieger | Carpenter |
Camera | Jan Brun | Dolly Grip |
Crew | Alisa Wimmer | Compositor |
Camera | Gregor Grieshaber | Second Assistant Camera |
Directing | Nancy Rivas | Script Supervisor |
Crew | Steffen Hagen | Set Production Assistant |
Lighting | Sebastian Beutler | Electrician |
Crew | Anthony Julio | Special Effects Technician |
Art | Konstantin Ness | Assistant Property Master |
Crew | Helge Felgendreher | Techno Crane Operator |
Sound | Oswald Schwander | Sound Effects Editor |
Crew | Andreas Alesik | Compositor |
Editing | Alex Klippe | Digital Intermediate Producer |
Costume & Make-Up | Göran Lundström | Prosthetic Makeup Artist |
Art | Dan Walker | Concept Artist |
Art | Mariano Díaz | Concept Artist |
Sound | Clemens Nürnberger | ADR Recordist |
Art | Dominic Lavery | Concept Artist |
Art | Henning Brehm | Graphic Designer |
Sound | Christoph Oertel | Foley Editor |
Sound | Philip Young | ADR Recordist |
Crew | Andreas Herberg | Special Effects Technician |
Crew | Monty Ploch | Special Effects Technician |
Visual Effects | Ales Gargulak | Digital Compositor |
Sound | Roman Vinuesa | Orchestrator |
Camera | Malte Kneib | Best Boy Grip |
Camera | Bernd Schultz | Dolly Grip |
Camera | Nicolaus Metzger | Dolly Grip |
Camera | Karim Rahmani | First Assistant Camera |
Camera | Stefan Rüsenberg | Key Grip |
Camera | Pip Hare | Second Assistant Camera |
Crew | Oliver Böhm | Techno Crane Operator |
Crew | Thomas Hübener | Techno Crane Operator |
Art | Kasia Swiezak | Art Department Assistant |
Art | Marco Pressler | Construction Manager |
Art | Alejandro Lecuna | Graphic Designer |
Art | Saskia Heinzel | Painter |
Art | Steve Register | Property Master |
Art | Adina Wolff | Props |
Art | Jochen Schuetz | Set Dresser |
Art | Patrick Lojek | Supervising Carpenter |
Costume & Make-Up | Alexander Soltermann | Additional Hairstylist |
Costume & Make-Up | Emilia Seifert | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Katharina Hilbert | Makeup Artist |
Visual Effects | Petr Dvorak | 3D Artist |
Visual Effects | Vlastimil Hajek | 3D Artist |
Visual Effects | Tomas Krejzek | 3D Artist |
Visual Effects | Jan Kurka | 3D Artist |
Visual Effects | Vladimír Matousek | 3D Artist |
Visual Effects | David Pekarek | 3D Artist |
Visual Effects | Martin Ruizl | 3D Artist |
Visual Effects | Ondřej Samohel | 3D Artist |
Visual Effects | Milan Tofel | 3D Artist |
Visual Effects | Jan Konicek | 3D Artist |
Visual Effects | Alexandr Muller | 3D Artist |
Visual Effects | Jan Jinda | 3D Artist |
Visual Effects | Jan Brukner | 3D Artist |
Visual Effects | Jaroslava Chalasova | 3D Artist |
Visual Effects | Robert Cvengros | 3D Artist |
Visual Effects | Mario Dubec | 3D Artist |
Visual Effects | Pavel Kolar | 3D Artist |
Visual Effects | Jiri Vycital | 3D Artist |
Crew | Ales Killian | Compositor |
Crew | Kerstin Eberlein | Compositor |
Crew | Christoph Schmidt | Compositor |
Crew | Ondrej Bystry | Compositor |
Crew | Ondrej Ctibor | Compositor |
Crew | Lukas Hytych | Compositor |
Crew | Jana Jurnickova | Compositor |
Crew | Helena Keslova | Compositor |
Crew | David Kubias | Compositor |
Crew | Vaclav Marsik | Compositor |
Crew | Ralph Reinle | Compositor |
Crew | Josef Skvrcek | Compositor |
Crew | Petra Svabkova | Compositor |
Crew | Michal Synek | Compositor |
Crew | Jan Vareka | Compositor |
Crew | Blanka Faitova | Compositor |
Crew | Stepán Batousek | Compositor |
Visual Effects | Patrik Bergman | Digital Compositor |
Visual Effects | Tomas Hajek | Digital Compositor |
Visual Effects | Zuzana Hlavkova | Digital Compositor |
Visual Effects | Dalibor Janda | Digital Compositor |
Visual Effects | Petr Masek | Digital Compositor |
Visual Effects | Tomas Munzar | Digital Compositor |
Visual Effects | Peter Orlicky | Digital Compositor |
Visual Effects | Jakub Szilvasi | Digital Compositor |
Visual Effects | Vladimir Valovic | Digital Compositor |
Visual Effects | Lucie Zemanova | Digital Compositor |
Visual Effects | Jana Bergmanová | Digital Compositor |
Visual Effects | Petr Zavorka | Digital Compositor |
Visual Effects | Michal Teprik | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Katerina Popelova | Visual Effects Coordinator |
Sound | Philipp Baur | Assistant Sound Engineer |
Sound | Almut Schwacke | Assistant Sound Editor |
Sound | Jürgen Funk | Sound Designer |
Sound | Daniel Vogl | Sound Supervisor |
Editing | Daniel Schwerdtfeger | Colorist |
Editing | Manfred Turek | Digital Colorist |
Editing | Christian Herrmann | Digital Intermediate Producer |
Editing | Hari Schernthaner | Digital Intermediate |
Editing | Franz Rabl | Colorist |
Editing | Boris Link | Colorist |
Crew | Angelika Honig | Choreographer |
Crew | Susan Bliss | Post Production Scripts |
Production | Nadia Meier | Production Assistant |
Crew | Marcel Genzmer | Security |
Crew | Paloma Guridi | Stand In |
Crew | Elias Gabele | Stand In |
Crew | Mario Klaszynski | Stand In |
Crew | Franz Materne | Stand In |
Crew | Peter Müller | Stand In |
Crew | Matthias Kall | Stand In |
Crew | Klaus Boechel | Stand In |
Sound | Joris Bartsch Buhle | Conductor |
Sound | Christoph Becker | Music Coordinator |
Sound | Natalie Suleiman | Music Coordinator |
Sound | Hannah Weber | Musician |
Sound | Jan-Peter Klöpfel | Orchestrator |
Sound | Minna Aalto | Vocals |
Costume & Make-Up | Simone Kreska | Assistant Costume Designer |
Production | Sorrel Athina Jardine | Casting Assistant |
Production | Tanja Schuh | Casting Assistant |
Crew | Laura Elliott | Special Effects Technician |
Crew | Alex Kopf | Special Effects Technician |
Crew | Sylvio Lienert | Special Effects Technician |
Crew | Thomas Schultz | Special Effects Technician |
Crew | Kim Ruhnau | Stunt Double |
Crew | Josephine Müller | Stunts |
Crew | Nadia Hernandez | Stunt Double |