Natasha Lyonne Megan |
|
Clea DuVall Graham Eaton |
|
Cathy Moriarty Mary Brown |
|
RuPaul Mike |
|
Melanie Lynskey Hilary Vandermueller |
|
Katharine Towne Sinead Laurent |
|
Katrina Phillips Jan |
|
Joel Michaely Joel Goldberg |
|
Douglas Spain Andre |
|
Kip Pardue Clayton Dunn |
|
Eddie Cibrian Rock Brown |
|
Michelle Williams Kimberly |
|
Brandt Wille Jared |
|
Bud Cort Peter |
|
Mink Stole Nancy |
|
Katie Donahue Cheerleader #1 |
|
Danielle Reneau Cheerleader #2 |
|
Dante Basco Dolph |
|
Kyle Thatcher Joel's Father |
|
Robert Pine Mr. Eaton |
|
Rachelle Carson Graham's Stepmom |
|
Wesley Mann Lloyd Morgan-Gordon |
|
Richard Moll Larry Morgan-Gordon |
|
Julie Delpy Lipstick Lesbian |
|
Charles Braden Bruce |
|
Ione Skye Kelly (uncredited) |
Production | Donald Kushner | Executive Producer |
Production | Andrea Sperling | Producer |
Production | Sheila Jaffe | Casting |
Production | Georgianne Walken | Casting |
Production | Marc Butan | Executive Producer |
Camera | Denis Maloney | "B" Camera Operator |
Production | Kai Ephron | Location Manager |
Costume & Make-Up | Alix Friedberg | Costume Design |
Costume & Make-Up | Frank Helmer | Set Costumer |
Production | Peter Locke | Executive Producer |
Directing | Jamie Babbit | Director |
Writing | Jamie Babbit | Story |
Art | Macie Vener | Art Direction |
Production | Michael Burns | Executive Producer |
Production | Leanna Creel | Producer |
Production | Effie Brown | Unit Production Manager |
Production | Effie Brown | Line Producer |
Camera | Mark Lipson | Still Photographer |
Camera | Jeffrey G. Hunt | Steadicam Operator |
Sound | Pat Irwin | Original Music Composer |
Sound | Shawn Holden | Sound Mixer |
Art | Candi Guterres | Property Master |
Sound | Trip Brock | Supervising Sound Editor |
Sound | Ronald J. Webb | Sound Effects Editor |
Production | Julia Kim | Casting |
Writing | Brian Peterson | Screenplay |
Sound | Tim O'Connell | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Alexis Magagni-Seely | Co-Executive Producer |
Sound | Mark Zsifkovits | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Jules Labarthe | Director of Photography |
Production | Andy Kaplan | Co-Executive Producer |
Art | Rachel Kamerman | Production Design |
Directing | Van Hayden | First Assistant Director |
Editing | Cecily Rhett | Editor |
Production | Wendy Kutzner | Production Supervisor |
Sound | Steven E. Smith | Music Supervisor |
Costume & Make-Up | Rosemary Lawrence | Makeup Artist |
Camera | Michael Valenzuela | Grip |
Crew | Ross Guidici | Post Production Supervisor |
Camera | Chris Thornton | Grip |
Sound | Stan Bush | Sound Effects Editor |
Lighting | Patrick Lennon | Gaffer |
Costume & Make-Up | Nicholas Serino | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Kimmie Furlong | Costume Supervisor |
Camera | Eric Cross | Best Boy Grip |