Tom Hanks Robert Langdon |
|
Felicity Jones Sienna Brooks |
|
Omar Sy Christoph Bouchard |
|
Irrfan Khan Harry Sims |
|
Sidse Babett Knudsen Elizabeth Sinskey |
|
Ben Foster Bertrand Zobrist |
|
Ana Ularu Vayentha |
|
Ida Darvish Marta Alvarez |
|
Paolo Antonio Simioni Dr. Marconi |
|
Alessandro Grimaldi Florence Hospital Taxi Driver |
|
Fausto Maria Sciarappa Parker |
|
Robin Mugnaini Apartment Carabinieri Captain |
|
Paul Ritter CRC Tech Arbogast |
|
Vincenzo Tanassi Boboli Gardens Policeman |
|
Alessandro Fabrizi Gallery Guard |
|
Simone Mariani Security Director |
|
Gábor Urmai Ignazio Busoni |
|
Jon Donahue Richard |
|
Fortunato Cerlino Entrance Museum Guard |
|
Attila Árpa Local CRC Agent |
|
Kata Sarbó Florence Airport Gate Keeper |
|
Francesca Inaudi Venice Museum Guide |
|
Maria Grazia Mandruzzato Roma Merchant |
|
Philip Arditti Professor (Istanbul) |
|
Mehmet Ergen Mirsat |
|
Vincent Riotta Death Mask Guard |
|
Luca Fiorilli Video Technician |
|
Cristian Stelluti Bouchard Agent |
|
Alberto Basaluzzo Bouchard Agent |
|
Gábor Nagypál Student (Istanbul) |
|
Gianni Annoni Video Room Guard |
|
Yang Haiwen CRC Tech |
|
Mirjam Novak CRC Tech |
|
Rebecka Johnston CRC Tech |
|
Sardar Tagirovsky CRC Tech |
|
Gäbor Atlasz Handless Beggar |
|
Gábor Dióssy Handless Beggar |
|
Peter Schueller Concert Patron |
|
Lili Gesler Concert Patron |
|
Felipe Torres Urso Concert Patron |
|
Dino Conti Death Mask Hall Guard |
|
Mario Acampa Death Mask Hall Guard |
|
Pasquale Corrente Angry Motorist |
|
Kerem Ozen Turkish Control Tower Agent |
|
Xavier Laurent Bouchard French Agent |
|
Büyükkol Mehmet Onur Turkish WHO Agent |
|
Bálint Adorjáni Turkish WHO Agent |
|
Zsolt Páll WHO Cistern Agent |
|
Peter Linka WHO Cistern Agent |
Sound | Hans Zimmer | Original Music Composer |
Production | Brian Grazer | Producer |
Writing | David Koepp | Screenplay |
Sound | Dan Korintus | Dialogue Editor |
Directing | Ron Howard | Director |
Production | Ron Howard | Producer |
Editing | Daniel P. Hanley | Editor |
Production | Ben Waisbren | Executive Producer |
Camera | Daniele Massaccesi | Camera Operator |
Production | Dan Brown | Executive Producer |
Writing | Dan Brown | Novel |
Camera | Salvatore Totino | Director of Photography |
Production | William M. Connor | Executive Producer |
Directing | William M. Connor | First Assistant Director |
Crew | Wolfgang Stegemann | Stunts |
Sound | Tony Martinez | Supervising Dialogue Editor |
Crew | Claudio Pacifico | Stunt Driver |
Production | Nina Gold | Casting |
Art | Peter Wenham | Production Design |
Crew | Gábor Piroch | Stunts |
Production | Dana Robin | Unit Production Manager |
Art | Jille Azis | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Julian Day | Costume Design |
Editing | Tom Elkins | Editor |
Sound | David Giammarco | Sound Re-Recording Mixer |
Production | David B. Householter | Executive Producer |
Crew | Marvin Campbell | Stunts |
Crew | Martin Goeres | Stunts |
Production | Béatrice Kruger | Casting |
Production | Jody Johnson | Co-Producer |
Crew | Shane Steyn | Stunts |
Crew | Ivailo Dimitrov | Stunts |
Production | Anna Culp | Executive Producer |
Production | Ute Leonhardt | Line Producer |
Sound | Johannes Vogel | Conductor |
Sound | Ruy García | Sound Effects Editor |
Production | Theo Park | Casting Associate |
Art | Bence Erdélyi | Art Direction |
Art | Phil Sims | Supervising Art Director |
Camera | Sergio De Luca | Steadicam Operator |
Production | Diloy Gülün | Line Producer |
Production | Suat Saglam | Unit Production Manager |
Sound | Chris Jenkins | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Slemer Karolina | Assistant Production Manager |
Art | Péter Kovács | Construction Coordinator |
Directing | Gabriella Winkler | Script Supervisor |
Sound | Daniel Pagan | Supervising Sound Editor |
Sound | Daniel Pinder | Music Editor |
Sound | Deborah Wallach | Supervising ADR Editor |
Costume & Make-Up | Iván Pohárnok | Prosthetic Designer |
Camera | James Swanson | Aerial Director of Photography |
Art | Deryck Blake | Property Master |
Art | Zsuzsa Kismarty-Lechner | Art Direction |
Costume & Make-Up | Frances Hannon | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Frances Hannon | Makeup Designer |
Costume & Make-Up | Zoey Stones | Makeup & Hair |
Directing | Alice Filippi | Second Assistant Director |
Crew | Stanislav Satko | Stunts |
Sound | Casey Genton | Sound Designer |
Costume & Make-Up | Siân Miller | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Siân Miller | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Gábor Homonnay | Costume Supervisor |
Crew | Péter Behan | Armorer |
Sound | Heather Gross | Foley Editor |
Directing | Monica Tatu | Script Supervisor |
Sound | Steven Visscher | Foley Supervisor |
Crew | Zoltán Bus | Armorer |
Crew | Zoltán Harányi | Carpenter |
Costume & Make-Up | Móni Csomós | Hairstylist |
Production | Gianluca Passone | Production Manager |
Sound | Pam DeMetruis-Thomas | ADR Editor |
Crew | Narantsogt Tsogtsaikhan | Stunts |
Crew | Wade Eastwood | Stunt Coordinator |
Directing | Wade Eastwood | Second Unit Director |
Lighting | Krisztián Paluch | Gaffer |
Camera | Brian Greenway | First Assistant "B" Camera |
Crew | Jan Loukota | Stunts |
Crew | Tomasz Krzemieniecki | Stunts |
Directing | Mathias Schnelting | First Assistant Director |
Editing | Simon Davis | First Assistant Editor |
Crew | Christoph Knobloch | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Karen Cohen | Makeup & Hair |
Directing | Simonetta Valentini | Second Assistant Director |
Editing | Andreas Fehrle | Assistant Editor |
Directing | Inti Carboni | First Assistant Director |
Production | Jason Pomerantz | Production Director |
Camera | Csaba Bankhardt | Dolly Grip |
Sound | Adam Ridge | Boom Operator |
Crew | Balázs Lengyel | Stunt Double |
Production | Gergö Balika | Head of Production |
Crew | Nicholas Wittman | Stunts |
Crew | Stilyan Mavrov | Stunts |
Crew | Vencislav Stojanov | Stunts |
Crew | Elitsa Razheva | Stunts |
Directing | Norbert Vilonya | Third Assistant Director |
Art | Márton Vörös | Art Direction |
Art | Zsófia Antal | Art Department Coordinator |
Costume & Make-Up | Shahida Day | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Claudette Lilly | Costume Supervisor |
Crew | Iván Orsányi | Stunts |
Directing | Tamás Vass | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Clarice Gill | Makeup & Hair |
Camera | Paolo Frasson | Key Grip |
Camera | Imre Sisa | Key Grip |
Crew | Tsvetolyub Iliev | Stunts |
Crew | Stefan Shopov | Stunts |
Directing | Melisa Kurtay | First Assistant Director |
Directing | Nicola Marzano | First Assistant Director |
Crew | Emiliano Novelli | Stunt Driver |
Production | Marco Milani | Unit Manager |
Production | Michele Ottaggio | Unit Manager |
Crew | Géza Kovács | Stunts |
Crew | József Fodor | Stunts |
Crew | Richárd Nagy | Stunts |
Crew | Béla Orsányi | Stunts |
Crew | Péter Sokorai | Stunts |
Crew | James O'Daly | Stunts |
Sound | Òscar Senén | Orchestrator |
Crew | Gáspár Szabó | Stunts |
Sound | Gerald Donlan | Dialogue Editor |
Sound | Joan Martorell | Orchestrator |
Crew | Gábor Szemán | Stunts |
Crew | Norbert Kovács | Stunts |
Crew | Abel Kocsis | Stunts |
Art | Kamen Anev | Concept Artist |
Crew | Sona Havranova | Stunts |
Crew | Marina Tyndall | Dialect Coach |
Camera | László Mihály | Dolly Grip |
Crew | Jenei Attila | Stunts |
Directing | Murat Sağlam | Third Assistant Director |
Production | Mátyás Vándor | Assistant Production Manager |
Art | József Kiss | Construction Manager |
Directing | Bogi Móricz | Second Assistant Director |
Directing | Tamás Péter Chipie | Third Assistant Director |
Directing | Hajós Péter | Assistant Director |
Crew | Maria Gnecchi | Stunt Driver |
Crew | Branislav Martinak | Stunts |
Directing | Andrea Pagani | Second Assistant Director |
Art | Gabriele Ridolfi | Leadman |
Crew | Lucy Cork | Stunt Double |
Crew | Stephane Fiossanangaye | Stunt Double |
Crew | Daniel Gerzseny | Stunts |
Crew | Martin Matejcik | Stunt Double |
Crew | Gianluigi Scilla | Stunt Driver |
Crew | Nilla Sinko | Stunts |
Crew | Sarah Vignot | Stunts |
Lighting | Fabio Bonizzoni | Rigging Gaffer |
Lighting | Marco Merlini | Best Boy Electric |
Costume & Make-Up | Matyas Borda | Prosthetic Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Csaba Böjthe | Prosthetic Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Emma Mash | Makeup & Hair |
Sound | Bernd Mazagg | Sound Recordist |
Crew | Aleksandra Sasha Kozlov-Silber | Dialect Coach |
Crew | Erik Singer | Dialect Coach |
Art | Soren Bendt Aaboe Pedersen | Storyboard Artist |
Production | Filippo Conti | Assistant Unit Manager |
Crew | Diego Loreggian | Post Production Supervisor |
Crew | Vincent G. Scotti | Post Production Assistant |
Production | Ibrahim Öter | Assistant Location Manager |
Directing | Ozge Cagaloglu | Second Assistant Director |
Directing | Scott R. Meyers | Second Second Assistant Director |
Production | Stefano Biraghi | Unit Production Manager |
Production | Zeki Kahveci | Location Manager |
Production | Krisztian Kertai | Production Manager |
Production | Ceyhun Kirkiz | Unit Manager |
Production | Hendrik Lam | Production Manager |
Production | Cecilia Irene Massaggia | Production Secretary |
Production | Martina Patruno | Production Assistant |
Directing | M. Sena Aksay | Third Assistant Director |
Directing | Luca Cenname | Assistant Director |
Directing | Emese Matuz | Third Assistant Director |
Directing | Yvonne Olivieri | Third Assistant Director |
Directing | Luca Padrini | Second Assistant Director |
Directing | Andrea Poli | Third Assistant Director |
Production | Fruzsina Szõke | Production Assistant |