Emilio Estevez Andrew Clark |
|
Judd Nelson John Bender |
|
Molly Ringwald Claire Standish |
|
Anthony Michael Hall Brian Johnson |
|
Ally Sheedy Allison Reynolds |
|
Paul Gleason Richard Vernon |
|
John Kapelos Carl |
|
Perry Crawford Allison's Father |
|
Mary Christian Brian's Sister |
|
Ron Dean Andy's Father |
|
Tim Gamble Claire's Father |
|
Fran Gargano Allison's Mom |
|
Mercedes Hall Brian's Mom |
|
John Hughes Brian’s Father (uncredited) |
Production | Jackie Burch | Casting Director |
Camera | Thomas Del Ruth | Director of Photography |
Editing | Dede Allen | Editor |
Costume & Make-Up | Marilyn Vance | Costume Design |
Sound | Richard C. Franklin | Sound Editor |
Sound | Charles L. Campbell | Supervising Sound Editor |
Directing | John Hughes | Director |
Production | John Hughes | Producer |
Writing | John Hughes | Writer |
Production | Richard Hashimoto | Unit Production Manager |
Production | Richard Hashimoto | Production Supervisor |
Sound | Robert L. Hoyt | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Ned Tanen | Producer |
Sound | Keith Forsey | Original Music Composer |
Sound | Keith Forsey | Music Supervisor |
Art | John W. Corso | Production Design |
Art | Jennifer Polito | Set Decoration |
Sound | Gary Chang | Additional Music Supervisor |
Production | Michelle Manning | Co-Producer |
Camera | Henry M. Lebo | Camera Operator |
Editing | Scott K. Wallace | Assistant Editor |
Editing | Aubrey Head | Color Timer |
Directing | James Giovannetti Jr. | Second Assistant Director |
Sound | Jim Kerr | Theme Song Performance |
Production | Gil Friesen | Executive Producer |
Production | Andrew Meyer | Executive Producer |
Sound | Daniel J. Leahy | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Paul Stanwyck | Lead Painter |
Sound | Nicholas Korda | ADR Editor |
Sound | John J. Stephens | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Chuck Neely | Assistant Sound Editor |
Art | Jack M. Marino | Property Master |
Sound | James R. Alexander | Sound Mixer |
Directing | Robert P. Cohen | First Assistant Director |
Sound | Ted Whitfield | Music Editor |
Lighting | Kyle T. MacDowell | Electrician |
Sound | Greg Agalsoff | Boom Operator |
Editing | Donah Bassett | Negative Cutter |
Editing | Nancy Frazen | Assistant Editor |
Crew | Ross L. Kulma | Set Medic |
Directing | Bob Forrest | Script Supervisor |
Camera | Ben Beaird | Key Grip |
Sound | Jerry Stanford | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Linle White | Hairstylist |
Crew | Marc Fambro | Carpenter |
Production | John C. Chulay | Unit Production Manager |
Sound | Larry Carow | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Robyn Goldman | Makeup Artist |
Lighting | Danny Buck | Gaffer |
Editing | James W. Miller | Associate Editor |
Costume & Make-Up | Ron Walters | Makeup Artist |
Editing | John E. Therieau | Assistant Editor |
Crew | Dorain Grusman | Choreographer |
Production | Sly Lovegren | Production Coordinator |
Crew | Fredell Pogodin | Unit Publicist |
Production | Susan Vanderbeek | Production Secretary |