Samuel L. Jackson Clinton Davis |
|
Dominic Cooper Mitch Brockden |
|
Erin Karpluk Rachel Brockden |
|
Gloria Reuben Detective Blake Kanon |
|
Ryan Robbins Jimmy Logan |
|
Philippe Brenninkmeyer DA Jones |
|
Dylan Taylor Stuart Wilson |
|
Lane Styles Emma |
|
John B. Lowe Judge G. Mckenna |
|
Jessica Burleson Secretary |
|
Dean Harder Terry Roberts |
|
Karl Thordarson Cecil Akerman |
|
Kelly Wolfman Dr. Brown |
|
Will Woytowich Desk Sargeant |
Camera | Brian Pearson | Director of Photography |
Crew | Chuck Robinson | Stunt Coordinator |
Writing | Peter A. Dowling | Writer |
Production | Candice Elzinga | Casting |
Production | Candice Elzinga | Casting Director |
Editing | Richard Schwadel | Editor |
Production | David Valleau | Producer |
Camera | Paul Suderman | "B" Camera Operator |
Crew | Nancy Drake | Dialect Coach |
Production | Jim Heber | Casting Director |
Production | Fredrik Malmberg | Producer |
Production | Silvio Muraglia | Producer |
Sound | James Jandrisch | Music |
Sound | Gord Hillier | Dialogue Editor |
Sound | Bill Sheppard | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Daniel Wagner | Producer |
Directing | Peter Howitt | Director |
Production | Frank Buchs | Producer |
Art | Craig Sandells | Production Design |
Art | Larry Spittle | Art Direction |
Art | C. Summer Holmes | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Patricia J. Henderson | Costume Design |
Sound | Maureen Murphy | Foley Artist |
Sound | Leon Johnson | Sound Mixer |
Sound | Dean Giammarco | Foley Editor |
Art | Brian Smith | Construction Coordinator |
Camera | Candide Franklyn | "A" Camera Operator |
Art | Donna Jenkyns | Art Department Coordinator |
Lighting | John Clarke | Gaffer |
Costume & Make-Up | Tamara Harrod | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Tamara Harrod | Key Hair Stylist |
Sound | Matt Kunau | Dolby Consultant |
Crew | Lloyd Brandson | Key Scenic Artist |
Editing | Jesse Lyon | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Pamela M. Athayde | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Pamela M. Athayde | Key Makeup Artist |
Directing | Alanna Mills | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Katelynd Johnston | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | Alanna Holder-Riches | First Assistant Hairstylist |
Production | Khali Wenaus | Production Assistant |
Sound | Aaron Olson | Assistant Dialogue Editor |
Crew | Todd Giroux | Post Production Supervisor |
Crew | Mike Currie | Craft Service |
Sound | Sacha Rosen | Boom Operator |
Camera | Allen Fraser | Still Photographer |
Crew | RoseAnna Schick | Unit Publicist |
Camera | Steve Madden | Dolly Grip |
Sound | Gordon Sproule | Sound Mix Technician |
Crew | Christina Bulbrook | Legal Services |
Production | Martina Smyth | Casting Associate |
Directing | Douglas Mitchell | First Assistant Director |
Production | Tamara Mauthe | Production Coordinator |
Sound | Dave Hibbert | Foley Recordist |
Production | Kari Rieger | Extras Casting |
Production | Puneet Chawla | Production Assistant |
Camera | Jason Tuesday | Grip |
Camera | Vince Syposh | Grip |
Camera | Shauna Townley | Camera Operator |
Editing | Darren Tucker | Online Editor |
Crew | Ken Dhaliwal | Legal Services |
Sound | Andrew Ries | Music Editor |
Crew | Tony Braga | Security Coordinator |
Art | Greg Warkentin | Greensman |
Art | Chris Sol | Head Carpenter |
Art | Mark Stratton | Property Master |
Art | Lindsey Bart | Set Dresser |
Art | Steve Benson | Set Dresser |
Art | Rachel Kendall | Set Dresser |
Art | Allan McGowan | Set Dresser |
Camera | Christophe Nachtigall | Best Boy Grip |
Camera | Adrian Madden | Camera Trainee |
Camera | Ryan McGregor | Digital Imaging Technician |
Editing | Ryan McGregor | Colorist |
Camera | Marcus James | First Assistant "A" Camera |
Camera | Jason Heke | First Assistant "B" Camera |
Crew | Mark Motoch | Generator Operator |
Camera | Conroy Finnigan | Grip |
Camera | Terence Fuller | Grip |
Camera | Namowan Kirby | Grip |
Camera | Dave Preistly | Grip |
Camera | Andrew Szumilak | Grip |
Camera | Brad Smith | Grip |
Camera | Richard Falk Jr. | Grip |
Camera | Caley Gibson | Second Assistant "A" Camera |
Camera | Jeff Hammerback | Second Assistant "B" Camera |
Costume & Make-Up | Daena Groleau | First Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Alisha Talbot | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Nadine Falk | Assistant Costume Designer |
Production | Zoë Shatwell | Casting Assistant |
Production | Joey Ritche | Casting Associate |
Production | Eleanor Erum | Extras Casting Assistant |
Production | Paul Courchaine | First Assistant Accountant |
Crew | Paul Popeski | Legal Services |
Crew | Ed Labowitz | Legal Services |
Production | Leanne Orchard | Production Accountant |
Production | Kim Cleave | Production Assistant |
Production | Tricia Leigh | Researcher |
Production | Crystal Mikoluff | Second Assistant Accountant |
Crew | Charlyn Azure | Stand In |
Crew | Stefan Blab | Stand In |
Crew | Anthony Fernando | Stand In |
Crew | Michael James | Stand In |
Crew | Manny Sylvester | Stand In |
Production | Cathie J. Edgar | Location Manager |
Sound | Cathi Black | Music Supervisor |
Camera | Bill Mills | Key Grip |