High Fidelity (2000)
დირექტორი:
Stephen Frears
მწერლები:
John Cusack, D.V. DeVincentis, Steve Pink, Scott Rosenberg.
John Cusack Rob Gordon |
|
Iben Hjejle Laura |
|
Todd Louiso Dick |
|
Jack Black Barry Judd |
|
Lisa Bonet Marie DeSalle |
|
Catherine Zeta-Jones Charlie Nicholson |
|
Joan Cusack Liz |
|
Tim Robbins Ian Raymond |
|
Chris Rehmann Vince |
|
Ben Carr Justin |
|
Lili Taylor Sarah Kendrew |
|
Joelle Carter Penny Hardwick |
|
Natasha Gregson Wagner Caroline Fortis |
|
Shannon Stillo Alison Jr. High |
|
Drake Bell Rob Jr. High |
|
Laura Whyte Laura's Mom |
|
Sara Gilbert Anaugh Moss |
|
Rich Talarico Barry's Customer |
|
Matthew O'Neill Beta Band Customer |
|
Brian Powell Middle Aged Customer |
|
Margaret Travolta Rob's Mom |
|
Jillian Peterson Laura's Sister Jo |
|
Dick Cusack Minister |
|
Susan Yoo Girl - 19 year old |
|
Chris Bauer Paul |
|
K.K. Dodds Miranda |
|
Marilyn Dodds Frank Alison's Mom |
|
Duke Doyle Kevin Bannister |
|
Aaron Himelstein Boy In Park |
|
Jonathan Herrington Chris Thompson |
|
Daniel Lee Smith Rock Guy |
|
Leah Gale Mourner |
|
David Darlow Mourner |
|
Erik Gundersen Marco |
|
Bruce Springsteen Self |
|
Alex Désert Louis |
|
Alan S. Johnson Man In Store |
|
Ian Belknap Party Guest |
|
Andrew Micheli Party Guest |
|
Polly Noonan Party Guest |
|
Philip Rayburn Smith Party Guest |
|
Michele Graff Party Guest |
|
Susie Cusack Party Guest |
|
Liam Hayes Piano Player |
|
Damian Rogers Greenday Girl |
|
Robert A. Villanueva Skateboarder |
|
Joe Spaulding Flea Market Musician |
|
Scott A. Martin Bartender |
|
Heather Norris Laura's Friend |
|
Timothy W. Tiedje Operator (uncredited) |
|
James Azrael Glam Rocker (uncredited) |
|
Ian Michaels Guy in Chem Lab (uncredited) |
|
Susan Hegarty Laura's Mom (voice) (uncredited) |
|
Beverly D'Angelo Woman Selling Records (DVD version) (uncredited) |
Sound | Howard Shore | Original Music Composer |
Editing | Mick Audsley | Editor |
Production | Victoria Thomas | Casting |
Production | Emma Thomas | Producer's Assistant |
Production | Tim Bevan | Producer |
Writing | John Cusack | Screenplay |
Production | John Cusack | Co-Producer |
Sound | John Cusack | Music Supervisor |
Directing | Stephen Frears | Director |
Writing | Nick Hornby | Novel |
Writing | D.V. DeVincentis | Screenplay |
Production | D.V. DeVincentis | Co-Producer |
Sound | D.V. DeVincentis | Music Supervisor |
Writing | Steve Pink | Screenplay |
Production | Steve Pink | Co-Producer |
Sound | Steve Pink | Music Supervisor |
Writing | Scott Rosenberg | Screenplay |
Production | Rudd Simmons | Producer |
Camera | Seamus McGarvey | Director of Photography |
Art | David Chapman | Production Design |
Art | Thérèse DePrez | Production Design |
Editing | Mags Arnold | First Assistant Editor |
Production | Kim Taylor-Coleman | Casting Associate |
Sound | Adrian Rhodes | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Liza Chasin | Executive Producer |
Sound | Michael Higham | Supervising Music Editor |
Production | Mike Newell | Executive Producer |
Art | Nicholas Lundy | Art Direction |
Production | Wendy Weidman | Casting Associate |
Production | Brendan Donnison | ADR Voice Casting |
Production | Alan Greenspan | Executive Producer |
Production | Billy Higgins | Unit Production Manager |
Sound | Doug Dearth | Music Coordinator |
Art | Timothy W. Tiedje | Property Master |
Camera | William R. Nielsen Jr. | Camera Operator |
Lighting | Robert Swander | Best Boy Electric |
Crew | Susan Hegarty | Dialect Coach |
Crew | Chris Nolte | Stunt Double |
Production | Tarn Harper | Post Production Accountant |
Crew | Tania Blunden | Post Production Supervisor |
Directing | Chiemi Karasawa | Script Supervisor |
Directing | Jeffrey Wetzel | First Assistant Director |
Camera | Melissa Moseley | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Jeanne Van Phue | Key Makeup Artist |
Crew | Rick LeFevour | Stunt Coordinator |
Sound | Jason Swanscott | Foley Artist |
Sound | Carl Fischer | Boom Operator |
Sound | Joe Lisanti | Music Editor |
Crew | Louise Spencer | Unit Publicist |
Costume & Make-Up | Naomi Donne | Makeup & Hair |
Sound | Ted Swanscott | Foley Mixer |
Crew | A. Welch Lambeth | Transportation Coordinator |
Art | Michael D. Gianneschi | Assistant Property Master |
Costume & Make-Up | Jennifer Jobst | Costume Supervisor |
Production | Veloz Gomez | Production Assistant |
Production | Claire Simon | Casting |
Costume & Make-Up | Heather Pollock | Costumer |
Sound | Kathy Nelson | Music Supervisor |
Costume & Make-Up | Laura Bauer | Costume Designer |
Production | Joan Philo | Extras Casting |
Sound | Peter Joly | Supervising Sound Editor |
Sound | Diane Greaves | Foley Artist |
Sound | Danny Longhurst | Dialogue Editor |
Art | Larry Lundy | Set Decoration |
Sound | Petur Hliddal | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Phillip Ellman | On Set Dresser |
Sound | Jeffrey A. Williams | Utility Sound |
Costume & Make-Up | Gina Panno | Costumer |
Editing | John Stanborough | Color Timer |
Sound | Shari Johanson | Music Editor |
Camera | Art Bartels | Key Grip |
Production | Joan Altman | Production Accountant |
Directing | Anne Berger | Second Second Assistant Director |
Production | Joanna S. Frank | Production Assistant |
Production | Jennifer Baron | Assistant Location Manager |
Art | Derrick Kardos | Graphic Designer |
Costume & Make-Up | Laura Connolly | Key Hair Stylist |
Crew | Will Gatlin | Craft Service |
Camera | David Morenz | First Assistant Camera |
Production | Margaret J. Orlando | Assistant Production Coordinator |
Sound | Michael Redfern | Foley Editor |
Camera | Fernando M. Briones | Dolly Grip |
Art | Joel Prihoda | Leadman |
Crew | William T. Hogan III | Transportation Coordinator |
Production | Demetra Diamantopoulos | Location Manager |
Crew | Elizabeth Miller | Loader |
Production | John David Wolfe | Location Assistant |
Crew | Sam Barkan | Special Effects Coordinator |
Art | Terry Baughman | Construction Coordinator |
Directing | Aiman A. Humaideh | Second Assistant Director |
Editing | Kate Higham | First Assistant Editor |
Production | David Malley | Production Assistant |
Production | Adrienne Swan | Second Assistant Accountant |
Production | Deborah Evans | Payroll Accountant |
Production | Anne Johns | Production Coordinator |
Sound | Terry Isted | Foley Mixer |
Crew | Thomas Coe | Stunt Double |
Crew | Ed Rak | Score Engineer |
Costume & Make-Up | Margaret Morettini | Assistant Costume Designer |
Sound | Clare Mahoney | Foley Artist |
Production | Dan Koretzky | Production Consultant |
Sound | Mark Rose | Assistant Sound Editor |
Camera | Chad Erickson | Camera Intern |
Production | Anita Brongiel | Production Secretary |
Production | Andy Wheeler | First Assistant Accountant |
Camera | Daniel W. Fuller | Second Assistant Camera |
Lighting | James A. Miller | Gaffer |
Camera | Michael Lange | Best Boy Grip |
Production | Adam Graham | Location Assistant |
Crew | Gareth Jones | Score Engineer |
Production | Anne Devereux | Producer's Assistant |
Production | Juliette Dow | Producer's Assistant |
Production | Melissa Sadoff | Producer's Assistant |
Production | Kenneth w. Bradley | Production Assistant |
Production | Eric H. Heisner | Production Assistant |
Production | Dawn Patch | Production Assistant |
Production | Ed Portoghese | Production Assistant |
Production | Jon Schluenz | Production Assistant |
Production | Jeff Sternberg | Production Assistant |
Production | Adam Rosen | Production Assistant |
Crew | Edward J. Reardon | Set Medic |
Crew | Michael Cronin | Set Medic |
Crew | Robert Byrnes | Set Medic |
Crew | Patricia Newby | Set Medic |