44 Inch Chest (2009)
დირექტორი:
Malcolm Venville
მწერლები:
Louis Mellis, David Scinto.
Ray Winstone Colin Diamond |
|
John Hurt Old Man Peanut |
|
Ian McShane Meredith |
|
Tom Wilkinson Archie |
|
Joanne Whalley Liz |
|
Melvil Poupaud Loverboy |
|
Steven Berkoff Tippi Gordon |
|
Derek Lea Bumface |
|
Andy de la Tour Biggy Walpole |
|
Stephen Dillane Mal |
|
Edna Doré Archie's Mum |
Production | Steve Golin | Producer |
Sound | Angelo Badalamenti | Original Music Composer |
Sound | James Mather | Supervising Sound Editor |
Sound | Kevin Tayler | ADR Recordist |
Directing | Martin Harrison | First Assistant Director |
Art | Nick Gottschalk | Art Direction |
Production | Gary Davy | Casting |
Writing | Louis Mellis | Screenplay |
Writing | David Scinto | Screenplay |
Directing | Malcolm Venville | Director |
Sound | Samir Foco | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Caroline Harris | Costume Design |
Camera | Daniel Landin | Director of Photography |
Production | Richard Brown | Producer |
Editing | Stephen Haren | Additional Editor |
Production | Victor Jenkins | Casting Associate |
Editing | Rick Russell | Editor |
Art | John Stevenson | Production Design |
Art | Gemma Ryan | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Marco Scotti | Costume Supervisor |
Sound | Orin Beaton | Boom Operator |
Sound | Gerard McCann | Music Editor |
Directing | Nicoletta Mani | Script Supervisor |
Production | Eve Swannell | Production Coordinator |
Camera | Kerry Brown | Still Photographer |
Sound | Mark Taylor | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Paddy Eason | Visual Effects Supervisor |
Art | Peter Fentem | Property Master |
Art | Daryn McLaughlan | Assistant Art Director |
Visual Effects | Becky Roberts | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Sally Spencer | Visual Effects Producer |
Lighting | John Colley | Gaffer |
Directing | Diana Dill | Script Supervisor |
Crew | Stacy Mann | Unit Publicist |
Editing | Rob Farris | Digital Intermediate Producer |
Crew | Demetri Jagger | Video Assist Operator |
Lighting | John Clarke | Electrician |
Costume & Make-Up | Belinda Parish | Key Hair Stylist |
Editing | Laurent Treherne | Digital Intermediate |
Crew | Lizzie Kelly | Video Assist Operator |
Editing | Marie Fernandes | Digital Intermediate Producer |
Costume & Make-Up | Frances Hannon | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Frances Hannon | Makeup Designer |
Costume & Make-Up | Linda O'Reilly | Set Costumer |
Sound | Susan Stone | Music Supervisor |
Lighting | Andy Cole | Rigging Gaffer |
Camera | Sam Goldie | First Assistant Camera |
Sound | Ed Colyer | ADR Recordist |
Editing | Aurora Shannon | Digital Intermediate Assistant |
Art | Nick Pelham | Storyboard Artist |
Costume & Make-Up | Louise Coles | Makeup & Hair Assistant |
Production | Stephanie Dölker | Production Coordinator |
Camera | Gavin MacArthur | Second Assistant Camera |
Lighting | Mike Parsons | Electrician |
Camera | Sophie Wilson | Second Assistant "A" Camera |
Costume & Make-Up | Jemma Scott-Knox-Gore | Contact Lens Technician |
Camera | David McAnulty | Key Grip |
Camera | Tim Battersby | First Assistant "A" Camera |
Lighting | Paul Molloy | Electrician |
Art | Grace Brook | Standby Art Director |