Nicolas Cage Jim Stone |
|
Elijah Wood David Waters |
|
Sky Ferreira Woman |
|
Jerry Lewis Jim's Father |
|
Kevin Weisman Roy |
|
Steven Williams Cliff |
|
Kenna James Captain Harris |
|
Ethan Suplee Detective |
|
Eric Heister Big Irish Guy |
|
Alexandria Lee Nina |
|
Carl Windom Carlito Drug Dealer |
|
Lisa Mack Records Clerk |
|
Marc D. Donovan Video Assistant |
|
Erica Vanlee Prostitute #1 |
|
Tommie Vegas Prostitute #2 |
|
Christie Beran Waitress at Diner |
|
Jeff Manning Auctioneer |
|
Ronnie Thurmand Jr Police Courier |
|
Jeff Howard Mechanic |
|
Keston John Bobo |
|
Reagan Pfifer Evidence Technician |
|
Ashley Campbell Cute Evidence Technician |
|
Joe Palubinsky Supervising Officer |
|
Jay Hieron Man in Armoire |
|
Vanessa Campbell Pretty Hotel Worker |
|
Paul Vato Spanish Laundry Worker |
|
Xin Yi Gan Bakery Girl Translator |
|
Jiaming Zhang Bakery Owner |
|
Marcus Weiss German Employee |
|
James D. Smith Jr. German Machinist |
|
Lisa Gardner Handjob Girl |
Production | Henry Winterstern | Executive Producer |
Sound | Victoria Rose Sampson | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Mona May | Costume Design |
Production | Glen Trotiner | Co-Producer |
Production | Jay Taylor | Associate Producer |
Costume & Make-Up | Diana Eden | Assistant Costume Designer |
Production | Arianne Fraser | Executive Producer |
Production | Jeff Rice | Executive Producer |
Production | Braxton Pope | Producer |
Camera | Sean Porter | Director of Photography |
Production | J.C. Cantu | Casting |
Production | Molly Hassell | Producer |
Production | John Jencks | Executive Producer |
Sound | Danny Madden | Sound Editor |
Writing | Adam Hirsch | Writer |
Production | Alexa Seligman | Associate Producer |
Costume & Make-Up | Lauren Thomas | Makeup Department Head |
Crew | Paul E. Short | Stunt Driver |
Crew | Patrick J. Statham | Stunt Coordinator |
Art | Scott Kuzio | Production Design |
Sound | Reza Safinia | Original Music Composer |
Directing | Alex Brewer | Director |
Editing | Lauren Connelly | Editor |
Production | Ali Brown | Associate Producer |
Production | Michael Nilon | Producer |
Production | Lee Broda | Executive Producer |
Sound | Pete Poulin | Dialogue Editor |
Art | Molly Bailey | Art Direction |
Art | Malorie Folino | Set Decoration |
Directing | Genevieve Cashman | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Amber Thomson | Costume Supervisor |
Production | Travis Zahodnik | Casting Associate |
Camera | Blake M. Farmer | Camera Operator |
Lighting | Blake M. Farmer | Gaffer |
Camera | Ryan Mhor | First Assistant Camera |
Crew | Joshua Turner | Second Unit Cinematographer |
Camera | Alex White | Steadicam Operator |
Camera | Eric Guideng | Still Photographer |
Sound | Keith Waggoner | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Jonathan Seti | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Jessica Reid | Hairstylist |
Editing | Kit Lubold | Digital Intermediate |
Editing | Mark T. Osborne | Digital Intermediate |
Editing | Taylor Mason | First Assistant Editor |
Production | Bill Bromiley | Executive Producer |
Production | Ness Saban | Executive Producer |
Production | Stephanie Pon | Co-Producer |
Visual Effects | Zak Stoltz | Visual Effects |
Production | Kerstin Emhoff | Associate Producer |
Art | Roy 'Bucky' Moore | Property Master |
Production | Delphine Perrier | Executive Producer |
Production | Eddie Micallef | Associate Producer |
Production | Habib Paracha | Executive Producer |
Production | Charles Auty | Executive Producer |
Production | Simon Williams | Executive Producer |
Production | Amy Murphy Anderson | Line Producer |
Production | Laura Tiz | Production Accountant |
Production | Ted Cawrey | Executive Producer |
Production | Megan Forde | Executive Producer |
Production | Julie Kroll | Executive Producer |
Production | Jason Carter Miller | Executive Producer |
Production | Bradford L. Schlei | Producer |
Crew | Paul W. Hazen | Post Production Supervisor |
Directing | Benjamin Brewer | Director |
Writing | Benjamin Brewer | Writer |
Production | Julie Goldman | Casting |