1408 (2007)
დირექტორი:
Mikael Håfström
მწერლები:
Scott Alexander, Larry Karaszewski, Matt Greenberg.
John Cusack Mike Enslin |
|
Samuel L. Jackson Gerald Olin |
|
Mary McCormack Lilly Enslin |
|
Jasmine Jessica Anthony Katie |
|
Tony Shalhoub Sam Farrell |
|
Alexandra Silber Young Woman at Bookstore |
|
Noah Lee Margetts Bellboy |
|
William Armstrong Clay |
|
Paul Birchard Mr. Innkeeper |
|
Margot Leicester Mrs. Innkeeper |
|
Angel Oquendo Taxi Cab Driver |
|
Walter Lewis Bookstore Cashier |
|
Eric Meyers Man #1 at Bookstore |
|
Holly Hayes Lady at Bookstore |
|
Johann Urb Surfer Dude |
|
Andrew-Lee Potts Mailbox Guy |
|
Kim Thomson Desk Clerk |
|
Drew Powell Assistant Hotel Manager |
|
Isiah Whitlock Jr. Hotel Engineer |
|
Benny Urquidez Claw Hammer Maniac |
|
Len Cariou Mike's Father |
|
Ray Nicholas Factory Owner |
|
Paul Kasey Kevin O'Malley |
|
George Cottle Mailbox Worker |
|
William Willoughby Mailbox Worker |
|
Thomas A. McMahon Cop #1 |
|
Kevin Dobson Priest |
|
Peter Conboy Man Outside Hotel Fire (uncredited) |
|
Georgie Lee-Robinson Bookstore Assistant (uncredited) |
|
Bernadette Lords Hotel Guest (uncredited) |
|
Rob McGillivray Bellboy (uncredited) |
|
Kate Walsh Mike Enslin's Ex-wife (uncredited) |
Production | Avy Kaufman | Casting |
Production | Bob Weinstein | Executive Producer |
Production | Harvey Weinstein | Executive Producer |
Writing | Stephen King | Short Story |
Sound | Gabriel Yared | Original Music Composer |
Writing | Scott Alexander | Screenplay |
Writing | Larry Karaszewski | Screenplay |
Production | Lorenzo di Bonaventura | Producer |
Editing | Peter Boyle | Editor |
Crew | Tina Maskell | Stunts |
Sound | Colin Wood | Boom Operator |
Art | Roxy Konrad | Art Department Coordinator |
Camera | David Appleby | Still Photographer |
Camera | Benoît Delhomme | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Natalie Ward | Costume Design |
Costume & Make-Up | Shaune Harrison | Special Effects Makeup Artist |
Art | Julia Dehoff | Assistant Art Director |
Art | Andrew Laws | Production Design |
Directing | Mikael Håfström | Director |
Writing | Matt Greenberg | Screenplay |
Production | Jake Myers | Executive Producer |
Art | Stuart Kearns | Art Direction |
Costume & Make-Up | Karl Derrick | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Karl Derrick | Special Effects Key Makeup Artist |
Crew | Paul Corbould | Special Effects |
Art | Daniel B. Clancy | Set Decoration |
Production | Dana Robin | Unit Production Manager |
Art | Mark Raggett | Supervising Art Director |
Production | Elaine Grainger | Casting |
Directing | Sean Guest | First Assistant Director |
Production | Richard Saperstein | Executive Producer |
Crew | Jamie Edgell | Stunt Driver |
Costume & Make-Up | Jane Petrie | Assistant Costume Designer |
Directing | Jessica Hurles-Laws | Second Unit First Assistant Director |
Art | Kate Halsall | Art Department Assistant |
Camera | Tony Rowland | Grip |
Crew | Benny Urquidez | Stunts |
Sound | Craig Irving | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Steve Single | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Ruth Sullivan | Foley Artist |
Camera | Gerry Vasbenter | Camera Operator |
Camera | Gerry Vasbenter | Steadicam Operator |
Crew | Mark Kubr | Stunts |
Sound | Jeff Atmajian | Orchestrator |
Sound | Jeff Atmajian | Conductor |
Crew | Bertie Spiegelberg | Production Office Assistant |
Crew | Jessie Thiele | Post Production Supervisor |
Crew | David Garrick | Stunt Double |
Art | Marina Morris | Set Decoration |
Art | Gordon Fitzgerald | Property Master |
Costume & Make-Up | David Otzen | Wardrobe Assistant |
Sound | Richard Kondal | Foley Editor |
Visual Effects | Ben Shepherd | Visual Effects Supervisor |
Sound | Kirsty Whalley | Music Editor |
Directing | Tricia Ronten | Script Supervisor |
Sound | Ricky Butt | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Askia Won-Ling Jacob | Costumer |
Visual Effects | Sean Farrow | Visual Effects Supervisor |
Art | Giles Edleston | Location Scout |
Sound | Tim Cavagin | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Mark Grimwade | Unit Manager |
Sound | Francis Ward Lindsay | Foley Artist |
Lighting | David Smith | Gaffer |
Crew | Gregory J. Barnett | Stunt Coordinator |
Sound | Alex Joseph | Foley Editor |
Sound | Nigel Mills | Sound Designer |
Sound | Nigel Mills | Supervising Sound Editor |
Directing | Catherine Allinson | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Denise Wynbrandt | Makeup & Hair |
Costume & Make-Up | Pippa Woods | Special Effects Makeup Artist |
Crew | Susan d'Arcy | Unit Publicist |
Art | Rhian Nicholas | Standby Art Director |
Production | Kate Ringsell | Casting Assistant |
Crew | Tim Mikulecky | Stunt Double |
Sound | Conor Mackey | Assistant Sound Editor |
Camera | Harry Bowers | Second Assistant "A" Camera |
Art | John Coppinger | Sculptor |
Production | Gabriela Vázquez | Unit Production Manager |
Sound | Philip Alton | Dialogue Editor |
Sound | Philip Alton | ADR Editor |
Production | Emma Mallett | Assistant Production Coordinator |
Production | Pat Karam | Location Manager |
Production | Jeremy Steckler | Associate Producer |
Sound | Becky Bentham | Music Coordinator |
Crew | Sarah Franzl | Stunts |
Editing | Stephen Boucher | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Suzanne Stokes-Munton | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Suzanne Stokes-Munton | Hair Department Head |
Production | John Anthony | Production Supervisor |
Sound | Brian Simmons | Sound Mixer |
Camera | Malcolm Huse | Key Grip |
Production | Greg Outcalt | Production Coordinator |
Production | Kelly Dennis | Associate Producer |
Production | Antonia Kalmacoff | Associate Producer |
Production | Elena Zokas | Unit Production Manager |
Production | Ali Merhi | Casting Associate |
Production | Briana Burke | Location Manager |
Production | Audra Gorman | Location Manager |
Art | Lee David Lee | Location Scout |
Art | Rob Lee | Location Scout |
Art | Darren Agnew | Title Designer |
Production | Una Hill | Production Coordinator |
Crew | Christian Eric Billings | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Mark Ferguson | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Mark Ferguson | Assistant Costume Designer |
Crew | Jeffrey G. Barnett | Stunts |
Sound | Steve Mayer | Sound Effects Editor |
Production | Abigail Barbier | ADR Voice Casting |
Camera | Dermot Hickey | First Assistant "A" Camera |
Sound | Cecilia Lanzi | Sound Designer |
Sound | Cecilia Lanzi | Boom Operator |
Lighting | Andrew Watson | Rigging Gaffer |
Sound | Mark Lafbery | ADR Mixer |
Sound | Mark Lafbery | Foley Mixer |
Camera | Gary Smith | Best Boy Grip |
Camera | Jason Coop | First Assistant "B" Camera |
Art | John Greaves | Storyboard Artist |
Directing | John Greaves | Second Unit Director |
Costume & Make-Up | Tamsin Wright | Wardrobe Assistant |
Production | Rita Kozma | Assistant Accountant |
Camera | Dean Thompson | First Assistant "A" Camera |
Editing | Alex Anstey | Assistant Editor |
Crew | Claire Alderton | Stand In |
Costume & Make-Up | Barbara Brady | Wardrobe Assistant |
Directing | James Andrew Haven | Second Assistant Director |
Camera | Gareth Coop | Camera Loader |
Lighting | Sonny Burdis | Best Boy Electric |
Camera | Russell O'Connor | Grip |
Camera | Terry Chapman | Grip |
Camera | Derek Strachan | Grip |
Camera | Darren Piercey | Grip |
Production | Michelle Pianca | Assistant Location Manager |
Costume & Make-Up | Pauline Heyes | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Catherine Heyes | Makeup & Hair |
Production | Danielle Bennett | Production Runner |
Production | Frances Richardson | First Assistant Accountant |
Crew | Will Blunden | Visual Effects Editor |
Production | Cara Cheeseman | Post Production Coordinator |
Production | Louis Ellman | ADR Voice Casting |