Bel Powley Carrie Pilby |
|
Vanessa Bayer Tara |
|
Colin O'Donoghue Professor Harrison |
|
William Moseley Cy |
|
Jason Ritter Matt |
|
Gabriel Byrne Mr. Pilby |
|
Nathan Lane Dr. Petrov |
|
Scott Keiji Takeda Ronald |
|
Frank Huerta Cute Guy |
|
Desmin Borges Douglas |
|
Z Infante Davy |
|
Joel Michaely George |
|
Coral Peña Hostess |
|
Ayse Kırca Waitress |
|
Gregory Diaz IV Obnoxious Kid #1 |
|
Benicio Franqui Obnoxious Kid #2 |
|
Bryan Winston Bartender |
|
Justin Dean Dex |
|
Cornelia Guest Mrs. Rubin |
|
Poorna Jagannathan Fliss |
|
Mahaley Patel Amanda |
|
Christina Concetta Cooking Woman |
|
Andy Bustillos Ted |
|
Emily Faris Cute Girl (uncredited) |
|
Julian Graham Marcel (uncredited) |
|
Doris McCarthy Party Guest (uncredited) |
|
Alyxx Morgen Mother of Crying Girl (uncredited) |
|
Elisabeth Ng Hostess (uncredited) |
|
Charlotte Otremba Student (uncredited) |
|
Angelina Palma Party Guest (uncredited) |
|
Clifford Rivera Obnoxious Kids' Father (uncredited) |
|
Guy Sparks Bouncer (uncredited) |
Production | Sig De Miguel | Casting |
Production | Dean Craig | Co-Executive Producer |
Production | Susan Cartsonis | Producer |
Production | Richard Mancuso | Production Supervisor |
Sound | Michael Penn | Original Music Composer |
Production | Brent Emery | Producer |
Directing | Susan Johnson | Director |
Production | Susan Johnson | Producer |
Production | Stephen Vincent | Casting |
Production | Marlon Young | Co-Producer |
Production | Per Melita | Production Manager |
Production | Per Melita | Co-Producer |
Art | Nadya Gurevich | Set Decoration |
Art | Curt Beech | Production Design |
Editing | Phillip J. Bartell | Editor |
Camera | Gonzalo Amat | Director of Photography |
Production | Suzanne Farwell | Producer |
Production | Gretchen McGowan | Head of Production |
Costume & Make-Up | Leslie Yarmo | Costume Design |
Writing | Caren Lissner | Novel |
Writing | Kara Holden | Screenplay |
Costume & Make-Up | Anouck Sullivan | Makeup Department Head |
Production | Heather Haggarty | Associate Producer |
Production | Nanou Matteson | Associate Producer |
Production | Stefan Mentz | Co-Producer |
Production | Lisa Wolofsky | Producer |
Crew | Jason Fournet | Post Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Roma Demartino | Hairstylist |
Production | Victoria Moorhouse | Associate Producer |
Production | Kym Gold | Co-Producer |
Costume & Make-Up | Monet Moon | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Margina Dennis | Makeup Artist |
Production | Alison Bossert | Executive Producer |
Production | Elaine Harris | Executive Producer |
Production | Marcel Sassola | Executive Producer |
Production | Teri Simpson | Executive Producer |
Art | Alanna Dempewolff-Barrett | Art Direction |