Jeremy Piven Jerry |
|
Frank John Hughes Christy |
|
Edie Falco Angie |
|
Alanna Ubach Manuela |
|
Paul Sand Augie |
|
Louise Lasser Mrs. Muckler |
|
Nick Kepros George |
|
Marilyn Dobrin Lorraine |
|
Catherine Kellner Criquet |
|
Margaret Mendelson Noreen |
|
Alan Pottinger Richie |
|
Lou Ferguson Aubrey |
|
Paul Schulze Patty |
|
Mario Moreno Michael |
|
William DeMeo Anthony |
|
Pat McNamara Mr. Muckler |
|
Daniel Tuffarelli Eddie |
|
Karen Leiner Mother |
|
Kevin Adams Young Boy |
|
Samantha Tuffarelli Young Girl |
|
Myke Dicembre Gunman |
|
Irma St. Paule Aunt Rose |
|
T. Scott Lilly OTB Pal |
|
Lenny Venito Vince |
|
Adam LeFevre Detective O'Bannon |
|
Arthur Halpern Student |
|
Matt Malloy Carl Corlett |
|
Jeffrey Howard Night Club Singer |
Camera | Jim Denault | Director of Photography |
Art | Ondine Karady | Set Decoration |
Production | Larry Meistrich | Executive Producer |
Directing | Callum Greene | Second Second Assistant Director |
Editing | Kristina Boden | Editorial Consultant |
Directing | Danny Leiner | Director |
Writing | Danny Leiner | Writer |
Production | Lina Todd | Casting |
Editing | Phil Dornfeld | First Assistant Editor |
Editing | Michelle Botticelli | Editor |
Sound | Stephen Altobello | Sound Editor |
Editing | Stephen Altobello | First Assistant Editor |
Art | Melissa P. Lohman | Set Dresser |
Art | Steve Rosenzweig | Production Design |
Costume & Make-Up | Kevin Donaldson | Costume Design |
Sound | Barry Cole | Music Supervisor |
Production | Nina Shiffman | Producer |
Production | Laurie Allen | Casting Assistant |
Editing | Dave Pultz | Color Timer |
Directing | Catherine Marie McDonald | First Assistant Director |
Sound | Evan Lurie | Original Music Composer |
Editing | Ruth Allison | Assistant Editor |
Sound | Tom Jucarone | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Karen Wolfe | Production Coordinator |
Crew | Arthur M. Jolly | Stunt Coordinator |
Sound | Tom Lino | Sound Editor |
Sound | Irin Strauss | Sound Mixer |
Crew | Laura Seymann | Post Production Supervisor |
Directing | Jamie Askin | Second Second Assistant Director |
Art | Jenny Alex | Art Direction |
Production | Stacy Waldon | Production Manager |
Directing | Liz McGregor | Second Assistant Director |
Production | Jill Ettinger | Assistant Production Coordinator |
Directing | Maggie Carino | Script Supervisor |
Art | Mark Scrufari | Leadman |
Art | Whitney Delgado | Art Department Coordinator |
Art | Edward Grann | Property Master |
Camera | Sally Bonython | Assistant Camera |
Camera | Dina Santillo | Second Assistant Camera |
Sound | Trevor Ristow | Sound Mixer |
Camera | Christina Mace | Still Photographer |
Camera | Rick Miller | Still Photographer |
Camera | Montgomery Gralnick | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Julie Noll | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Julie Noll | Wardrobe Supervisor |
Costume & Make-Up | Kate McCarthy | Costumer |
Costume & Make-Up | Scott Burkhart | Costumer |
Costume & Make-Up | Virna Mejia | Makeup & Hair |
Editing | Andrew Kopelman | Assistant Editor |
Sound | Josh Carter | Assistant Sound Editor |