Mathew Baynton William 'Bill' Shakespeare / Lord Burghley / English Messenger / Customs Official |
|
Simon Farnaby Earl of Croydon / Juan Domingo / Sausage / Dmitri Alexandrovitch / Fur Seller |
|
Martha Howe-Douglas Anne Hathaway / Molly / Spanish Courtier / Body Collector |
|
Jim Howick Christopher Marlowe / Gabriel Montoya / Cynical Jester / Palace Doorman / Mysterious Man / Even Grubbier Thief / Party Planner |
|
Laurence Rickard Sir Francis Walsingham / Lope Lopez / Stand-Up Jester / Chatty Guard / Slightly Late Courtier / Ian / Hanging Criminal / Chicken Drumstick |
|
Ben Willbond King Phillip II of Spain / Earl of Southampton / Grubby Thief / Alexander Dimitrievitch / Head of Guards |
|
Helen McCrory Queen Elizabeth I |
|
Damian Lewis Sir Richard Hawkins |
|
Justin Edwards Sir Francis Drake |
|
Rufus Jones Sir Walter Raleigh |
|
John Henry Falle Miguel |
|
Jamie Demetriou Sergio |
|
Richard Atwill Sevi |
|
George Hewer Spanish Servant |
|
Tom Meeten Spanish Servant |
|
Stephen Greif Spanish Advisor |
|
Gareth Tunley Guard |
|
Richard Glover Catholic Contact |
|
Andy Gillies Boris |
|
Sam Exley Spanish Courtier |
|
Samantha Hindman Quill and Rapier Landlady |
|
Jared Morgan Protestant Bishop |
|
Susy Kane Lady in Waiting |
|
Clare Thomson Lady in Waiting |
|
Olesja Sidorovich Lady in Waiting |
|
Joey Ellis Mortal Coil Bandmate |
|
Will Rastall Mortal Coil Bandmate |
|
David Crow Ramon |
|
Tom Cox Mortal Coil Bandmate |
Production | Natascha Wharton | Executive Producer |
Production | Charles Steel | Producer |
Editing | David Freeman | Editor |
Production | Rosalie Clayton | Casting |
Editing | Billy Sneddon | Editor |
Camera | Laurie Rose | Director of Photography |
Production | Alasdair Flind | Producer |
Sound | Andrew Hewitt | Music |
Directing | Richard Bracewell | Director |
Production | Richard Bracewell | Producer |
Writing | Ben Willbond | Writer |
Costume & Make-Up | Dan Martin | Prosthetic Designer |
Costume & Make-Up | Nadia Stacey | Makeup Designer |
Writing | Laurence Rickard | Writer |
Production | Tony Bracewell | Producer |
Art | Simon Scullion | Production Design |
Crew | Jo McLaren | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Charlotte Morris | Costume Design |
Editing | Gary Dollner | Editor |