Colin Firth Harry Hart |
|
Julianne Moore Poppy |
|
Taron Egerton Eggsy |
|
Mark Strong Merlin |
|
Halle Berry Ginger |
|
Pedro Pascal Whiskey |
|
Channing Tatum Tequila |
|
Jeff Bridges Champ |
|
Edward Holcroft Charlie |
|
Hanna Alström Princess Tilde |
|
Emily Watson Chief of Staff Fox |
|
Sophie Cookson Roxy |
|
Elton John Elton John |
|
Michael Gambon Arthur |
|
Bruce Greenwood President of the United States |
|
Thomas Turgoose Liam |
|
Calvin Demba Brandon |
|
Tobi Bakare Jamal |
|
Gordon Alexander Kingsman's Cab Driver |
|
Keith Allen Charles |
|
Tom Benedict Knight Angel |
|
Björn Granath The King of Sweden |
|
Lena Endre The Queen of Sweden |
|
Samantha Coughlan Tour Guide |
|
Martyn Ford Glastonbury Guard |
|
Poppy Delevingne Clara |
|
Grant Gillespie Hotel Receptionist |
|
Tara Hugo Kentucky Barmaid |
|
Nicholas Colicos Very Drunk Redneck |
|
Jordan Mifsud Patient One |
|
Kaye Brown Patient Two |
|
Paul Giddings Patient Three |
|
Iain McKee Poppy's Antidote Doctor |
|
Mark Arnold General McCoy |
|
Shannon Bream FOX News Anchor |
|
James Carroll Jordan Harvard Professor |
|
Bill Hemmer FOX News Anchor |
|
Stacey Swift Hospital Doctor |
|
Alessandro De Marco Cable Car Attendant |
|
Antonio Magro Confused Guard |
|
Stephen Schreiber Elderly Patient 1 |
|
Count Prince Miller Elderly Patient 2 |
|
Jeff Ricketts Poppy's Attorney |
|
Joe Gallina Poppy's Security Gate Guard |
|
Ammara Niwaz Agent Whiskey's Wife |
|
Mingus Johnston First Burly Guard |
|
Samantha Womack Michelle |
|
James Clayton Kingsman Knight |
|
Bimbo Hart Kingsman Knight |
|
Chester King Kingsman Knight |
|
Alastair MacIntosh Kingsman Knight |
|
Max Macintosh Kingsman Knight |
|
Tom Parker Bowles Kingsman Knight |
|
Carlos Peres Kingsman Knight |
Directing | Matthew Vaughn | Director |
Production | Matthew Vaughn | Producer |
Writing | Matthew Vaughn | Writer |
Sound | Martin Cantwell | Sound Effects Editor |
Visual Effects | Angus Bickerton | Visual Effects Supervisor |
Art | Rosemary Brandenburg | Set Decoration |
Production | Marco Greco | Production Manager |
Writing | Jane Goldman | Writer |
Costume & Make-Up | Arianne Phillips | Costume Design |
Editing | Eddie Hamilton | Editor |
Production | Adam Bohling | Producer |
Art | Grant Armstrong | Supervising Art Director |
Camera | Giles Keyte | Still Photographer |
Writing | Dave Gibbons | Characters |
Camera | Emmet Cahill | Key Grip |
Camera | Nick Wall | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Lisa Tomblin | Hair Designer |
Writing | Mark Millar | Characters |
Crew | Bradley James Allan | Stunt Coordinator |
Production | David Reid | Producer |
Sound | Henry Jackman | Music |
Art | Darren Gilford | Production Design |
Visual Effects | Pierre Buffin | Visual Effects Supervisor |
Art | Julia Castle | Art Department Coordinator |
Sound | Matthew Margeson | Music |
Camera | George Richmond | Director of Photography |
Production | Reg Poerscout-Edgerton | Casting |
Camera | Alex Bailey | Still Photographer |
Camera | Tim Wooster | Second Unit Director of Photography |
Art | David E. Scott | Art Direction |
Crew | Stephanie Carey | Stunts |
Art | Joe Howard | Art Direction |
Art | Ty Teiger | Property Master |
Art | Tarnia Nicol | Art Direction |
Art | Gary Jopling | Art Direction |
Art | Nicky Ackland-Snow | Construction Coordinator |
Sound | Matthew Collinge | Supervising Sound Editor |
Sound | Dan O'Connell | Foley |
Sound | John T. Cucci | Foley |
Lighting | Michael Chambers | Gaffer |
Sound | Matt Davies | Dialogue Editor |
Crew | James Embree | Stunts |
Visual Effects | Barrie Hemsley | Visual Effects Producer |
Sound | Mike Prestwood Smith | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Mitch Dubin | Camera Operator |
Visual Effects | Mark Breakspear | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Paula Pope | Visual Effects Producer |
Camera | Adam Dale | Aerial Director of Photography |
Lighting | Wayne Leach | Rigging Gaffer |
Sound | Michael Maroussas | Dialogue Editor |
Sound | Danny Sheehan | Supervising Sound Editor |
Sound | Paul Carter | Sound Effects Editor |
Camera | Mark Gerasimenko | Aerial Director of Photography |
Visual Effects | Nicolas Bonnell | Visual Effects Producer |
Camera | Oliver Loncraine | Additional Camera |
Costume & Make-Up | Annette Field | Hairstylist |
Visual Effects | Chris Anderson | Visual Effects Producer |
Crew | Fabio Zangla | CG Supervisor |
Directing | Lucy Ward | Script Supervisor |
Visual Effects | Nathan McConnel | Animation Supervisor |
Costume & Make-Up | Francesca Crowder | Hairstylist |
Visual Effects | Chris Lawrence | Visual Effects Supervisor |
Crew | Harry Bardak | CG Supervisor |
Art | Kristen Maloney | Assistant Art Director |
Art | Craig Shoji | Conceptual Illustrator |
Visual Effects | Jason McDonald | Pre-Visualization Supervisor |
Costume & Make-Up | Mandy Lyons | Hairstylist |
Visual Effects | Rob Shears | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Geoffrey Niquet | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Susan Reilly LeHane | Makeup Artist |
Production | Lillie Jeffrey | Casting Associate |
Visual Effects | Martin Waters | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Andrew Simonin | Key Hair Stylist |
Sound | Jack Dolman | Music Editor |
Lighting | Stefano Marino | Gaffer |
Production | David Cain | Unit Production Manager |
Art | Oliver Benson | Assistant Art Director |
Crew | Marc Wolff | Aerial Coordinator |
Crew | Marc Wolff | Pilot |
Camera | David Appleby | Key Grip |
Visual Effects | Max Tyrie | Animation Director |
Crew | Craig McPherson | Supervising Animator |
Camera | Stamos Triantafyllos | Steadicam Operator |
Visual Effects | Alex Guri | VFX Supervisor |
Lighting | Sam Kite | Rigging Gaffer |
Camera | Benjamin Treplin | Steadicam Operator |
Sound | Roberto Dominguez Alegria | Foley |
Crew | Lucia Foster Found | Aerial Coordinator |
Camera | Toby Plaskitt | Russian Arm Operator |
Production | Katy Covell | Casting Assistant |
Art | James Morrall | Art Direction |
Production | Michael Killoren | Production Manager |
Directing | Harry Minter | Assistant Director |
Directing | Jack Ravenscroft | First Assistant Director |
Sound | Oskar von Unge | Assistant Sound Editor |
Production | Tamsyn Manson | Casting Assistant |
Editing | Christopher Frith | Assistant Editor |
Editing | Christopher Frith | Assistant Editor |
Crew | Gareth Harfoot | Drone Operator |
Lighting | Shawn White | Gaffer |
Camera | Giampaolo Bagalà | Key Grip |
Crew | Rick English | Stunt Double |
Sound | Rob Prynne | Sound Designer |
Crew | Paul Biddiss | Armorer |
Camera | Adam Sculthorp | Aerial Camera |
Crew | Angus Benson-Blair | Drone Operator |
Crew | Dani Rose | Drone Operator |
Lighting | Terry Robb | Gaffer |
Camera | Leo Bund | Aerial Camera |
Camera | Chris Bain | Additional Camera |
Sound | Chloe Banham | Sound Recordist |
Sound | Jonathan Connaught | Sound Recordist |
Art | Patrick Harris | Assistant Art Director |
Art | Jane Harwood | Assistant Art Director |
Art | Martin Kingsley | Assistant Property Master |
Crew | Wasili Angelopoulos | Propmaker |
Visual Effects | Neil Alford | 2D Supervisor |
Crew | Dominic Alderson | CG Supervisor |
Visual Effects | Tom Schultz | Matchmove Supervisor |
Visual Effects | Karl Rapley | Pre-Visualization Supervisor |
Crew | Félix Pirritano | Sequence Supervisor |
Visual Effects | Tyler Halle | VFX Artist |
Visual Effects | Troy Summersett | VFX Artist |
Visual Effects | Bryce Nielsen | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Julien Cimino | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Simone Ciliani | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | Achraf Ayadi | Visual Effects Technical Director |
Crew | Daniel Rogers | Health and Safety |
Crew | Matteo Leurini | Transportation Captain |
Crew | Matt Crook | Stunts |
Crew | Joe Watts | Stunts |
Crew | Joe Watts | Stunt Double |
Production | Muhammed Mustafa Özdemir | Executive Producer |