Emory Cohen Billy Wyatt |
|
Mike Epps Sheriff Emmit Till |
|
Felicity Huffman Kimberly Wyatt |
|
William H. Macy Philip Wyatt |
|
John Leguizamo Montgomery De La Cruz |
|
Paul Sparks Conrad Sean Lewis |
|
Heather Lind Nurse Tina Simms |
|
Al Calderon Nathan Stein |
|
Jeff Lima Carlos Fuentes |
|
Leopold Manswell Jerome Timmons 'J.T.' Dye |
|
Deema Aitken Earl |
|
Grace Van Patten Maggie Wyatt |
|
Tariq Trotter Lionel McWorthers |
|
Chance Kelly Jimmy Carmichael |
|
David H. Holmes Ollie |
|
Paul Borghese Guard Guarino |
|
Chris Caldovino NYPD Officer |
|
Jason Humble Correctional Officer |
|
Martavious Gayles Student (as Martavious Grayles) |
|
Joseph Huffman Skinhead |
|
Lisa Garrett EMT |
Production | Mary Vernieu | Casting |
Production | Mark Wahlberg | Executive Producer |
Production | Venus Kanani | Casting |
Production | Dan Keston | Producer |
Writing | Will Aldis | Writer |
Sound | Jay Peck | Foley |
Writing | Steve Mackall | Writer |
Directing | Bradley Kaplan | Director |
Production | Stephen Levinson | Executive Producer |
Production | Meredith Tucker | Casting |
Editing | Sabine Hoffman | Editor |
Production | Clay Pecorin | Executive Producer |
Sound | Mike Poppleton | ADR & Dubbing |
Editing | Mike Poppleton | Dialogue Editor |
Art | Lisa Myers | Art Direction |
Production | Erika Hampson | Executive Producer |
Camera | Joseph Hennigan | First Assistant Camera |
Sound | Martin Czembor | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Rachel Winter | Producer |
Sound | Phil Mossman | Original Music Composer |
Camera | Martin Ahlgren | Director of Photography |
Sound | Richard King | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Monika Darby | Costume Supervisor |
Editing | Molle DeBartolo | Digital Intermediate |
Costume & Make-Up | Jessica Padilla | Makeup Artist |
Art | Paul Avery | Production Design |
Visual Effects | Luke DiTommaso | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Deirdra Elizabeth Govan | Costume Design |
Directing | Heather Quick | Script Supervisor |
Art | Kevin P. O'Donnell | Construction Coordinator |
Editing | Jarrett Fijal | Editor |
Editing | Adam Zuckerman | Editor |
Production | Russell Geyser | Executive Producer |
Art | Jesika Farkas | Set Decoration |
Production | Audrey Lorea | Location Manager |
Costume & Make-Up | Brenda Bush Johannesen | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Allison Pearce | Set Costumer |
Crew | Chris Cenatiempo | Stunt Coordinator |
Editing | Pam DeMetruis-Thomas | Dialogue Editor |
Sound | Brian Langman | Supervising Sound Editor |
Production | Christina Shea-Wright | Casting |
Costume & Make-Up | Olivia Fuks | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Olivia Janczyk | Set Costumer |
Camera | Garrett Hardy Davis | Camera Operator |
Lighting | Justin Derry | Gaffer |
Visual Effects | Ian Sheddan | Visual Effects Producer |
Art | Nicki Ritchie | Leadman |
Costume & Make-Up | Laura Menear | Makeup Artist |
Editing | Justin Scutieri | Digital Intermediate |
Crew | Michelle Davis | Property Master |
Crew | Philip Dorling | Carpenter |