Teresa Palmer Clare Havel |
|
Max Riemelt Andi Werner |
|
Matthias Habich Erich Werner |
|
Emma Bading Franka Hummels |
|
Elmira Bahrami Jana |
|
Christoph Franken Peter |
|
Lucie Aron Elodie Zadikan |
|
Nassim Avat Aron Hurwitz |
|
Thuso Lekwape Billy Dharma |
|
Lara Marie Müller Silke |
|
Elias Esser Boy 1 |
|
Claude Heinrich Boy 2 |
|
Viktor Baschmakov Benni |
|
Matthias Russel Jakob |
|
Mascha Wolf Mascha |
|
René Barra Coal Man |
|
Malin Steffen Swedish Girl |
|
Maia Absberg Bar Member |
|
Cem Tuncay Passenger |
|
Morgane Ferru Jesie Lamarque |
|
Nadine Peschel Mother |
|
Charly Thorn Young Woman |
|
Sasha Selezneva Natalie |
|
Peter Young Squatter |
|
Kristina Kostiv Russian Girl |
|
Mariella Aumann Young Girl |
|
Engin Karavul Stall Owner |
Art | Silke Fischer | Art Direction |
Sound | Steffen Graubaum | Sound Recordist |
Lighting | Moritz Martin | Electrician |
Production | Anja Dihrberg | Casting |
Art | Melinda Doring | Production Design |
Camera | Matthias Biber | Steadicam Operator |
Crew | Brett Anderson | Stunt Coordinator |
Sound | Phil Heywood | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Bryony Marks | Original Music Composer |
Art | Janie Parker | Art Direction |
Directing | Cate Shortland | Director |
Crew | Cate Shortland | Additional Writing |
Production | Angie Fielder | Executive Producer |
Writing | Shaun Grant | Screenplay |
Camera | Germain McMicking | Director of Photography |
Production | Troy Lum | Executive Producer |
Editing | Jack Hutchings | Editor |
Production | Emilie Georges | Executive Producer |
Production | Kirsty McGregor | Casting |
Lighting | Matthias Franz | Electrician |
Sound | John Simpson | Foley Artist |
Sound | Mark Franken | ADR Supervisor |
Sound | Mark Franken | Supervising Dialogue Editor |
Camera | Hendrik A. Kley | Camera Operator |
Sound | Robert Mackenzie | Sound Designer |
Art | Stefan Speth | Set Designer |
Costume & Make-Up | Chiara Tripodi | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Chiara Tripodi | Makeup Designer |
Costume & Make-Up | Chiara Tripodi | Prosthetic Designer |
Camera | Markus Kuballa | Key Grip |
Costume & Make-Up | Liz Harper | Makeup & Hair |
Production | Jakob Neuhäusser | Production Manager |
Sound | Jemma Burns | Music Supervisor |
Costume & Make-Up | Katrina Pickering | Costume Supervisor |
Writing | Melanie Joosten | Novel |
Production | Polly Staniford | Producer |
Costume & Make-Up | Maria Pattison | Costume Design |
Visual Effects | Murray Curtis | VFX Supervisor |
Visual Effects | Björn Friese | Special Effects Supervisor |
Camera | Grant Adams | Steadicam Operator |
Production | Scott Otto Anderson | Executive Producer |
Production | Oliver Lawrance | Executive Producer |
Camera | Jens Winkler | Camera Operator |
Lighting | Ruru Reedy | Gaffer |
Production | Anna Brückner | Production Coordinator |
Sound | Kyle D. Krajewski | ADR Mixer |
Sound | Luke Mynott | Sound Designer |
Camera | Gregor Grieshaber | Focus Puller |
Sound | Leah Katz | Dialogue Editor |
Art | Leah Popple | Art Department Assistant |
Sound | Lisa Simpson | Foley Recordist |
Art | Martina Valentina Baumgartner | Set Decoration |
Directing | Katharina Keil | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Sabin Gröflin | Costume Supervisor |
Camera | Sarah Enticknap | Still Photographer |
Camera | Glenn Arrowsmith | Key Grip |
Sound | Toby Craig | ADR Recordist |
Sound | Auryn Lacy | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Brydie Stone | Hairstylist |
Editing | Haley Gillies | Digital Intermediate |
Production | Cecilia Ritchie | Executive Producer |
Production | Naima Abed | Executive Producer |
Art | Sally Addinsall | Set Decoration |
Art | Iris Czak | Location Scout |
Camera | Christoph Greiner | Focus Puller |
Sound | Dane Cody | Production Sound Mixer |
Camera | Luke Thomas | First Assistant Camera |
Camera | Luke Thomas | Focus Puller |
Production | Stevie Ray | Casting Assistant |
Art | Drew Rhodes | Location Scout |
Editing | Olivier Fontenay | Colorist |
Sound | Jasmine Guffond | Sound Editor |
Editing | Paul Rowe | Assistant Editor |
Art | Pia McDowell | Property Master |
Camera | Sarah O'May Turner | Second Assistant Camera |
Camera | Carola Rodriguez Sanchez | Second Assistant Camera |
Directing | Deborah Antoniou | First Assistant Director |
Directing | Annika Birgel | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Edward Yates | Makeup & Hair |
Production | Esther Rodewald | Line Producer |
Costume & Make-Up | Samantha Coles | Makeup & Hair |
Art | Grant Slotboom | Construction Manager |
Camera | John Regan | Grip |
Art | Hugo Cran | Location Scout |
Production | Mark Barlow | Unit Manager |
Crew | Anja Mavaddat | Stunt Double |
Directing | Rudolf Fitzgerald-Leonard | Third Assistant Director |
Lighting | Axel Renner | Best Boy Electric |
Production | Tanja Meissner | Executive Producer |
Production | Florence Tourbier | Executive Producer |
Production | Anna Randall | Production Coordinator |
Production | Emelyne Palmer | Production Assistant |
Production | Patrick Nicholls | Production Accountant |
Directing | Michael McLean | Second Assistant Director |
Lighting | Shylo Tui | Best Boy Electric |
Costume & Make-Up | Vickie Morris | Makeup & Hair |
Costume & Make-Up | Nicole Schipilliti | Makeup & Hair |
Production | Alice Willison | Extras Casting |
Art | Julian Duggan | Location Scout |
Production | Florian Caspar Richter | Line Producer |
Production | Simon Rühlemann | Unit Manager |
Production | Lisa Niederauer | Location Manager |
Production | Christos Papaioannou | Production Accountant |
Production | Bianca Uliczka | Casting Assistant |
Art | Cora Geissler | Property Master |
Lighting | Christopher Durkop | Electrician |
Lighting | Mirco Lenke | Electrician |
Lighting | Oliver Schorch | Electrician |
Art | Marei Wenzel | Location Scout |
Editing | Andrew Chaplin | Assistant Editor |