Wesley Snipes Eric Brooks / Blade |
|
Jessica Biel Abigail Whistler |
|
Ryan Reynolds Hannibal King |
|
Kris Kristofferson Abraham Whistler |
|
Dominic Purcell Dracula / Drake |
|
Parker Posey Danica Talos |
|
Natasha Lyonne Sommerfield |
|
James Remar Ray Cumberland |
|
John Michael Higgins Dr. Edgar Vance |
|
Patton Oswalt Hedges |
|
Callum Keith Rennie Asher Talos |
|
Paul Michael Lévesque Jarko Grimwood |
|
Françoise Yip Virago |
|
Mark Berry Chief Martin Vreede |
|
Paul Anthony Wolfe |
|
Michael Anthony Rawlins Wilson Hale |
|
Ginger Broatch Zoe |
|
Eric Bogosian Bentley Tittle |
|
Erica Cerra Goth Vixen Wannabe |
|
Clay Cullen Stone |
|
Shannon Powell Woman Bystander |
|
Birkett Turton Dingo |
|
Brian Steele Drake Creature (uncredited) |
|
Christopher Heyerdahl Caulder |
Directing | David S. Goyer | Director |
Production | David S. Goyer | Producer |
Writing | David S. Goyer | Writer |
Production | Lynn Harris | Producer |
Sound | RZA | Original Music Composer |
Production | Ronnie Yeskel | Casting |
Camera | Steven Bernstein | Additional Photography |
Production | Stan Lee | Executive Producer |
Production | Avi Arad | Executive Producer |
Crew | Deb Asch | Technical Supervisor |
Sound | Skip Lievsay | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Laura Jean Shannon | Costume Design |
Sound | Ezra Dweck | Sound Effects Editor |
Editing | Jim Passon | Color Timer |
Production | Peter Frankfurt | Producer |
Visual Effects | Alexandra Altrocchi | Visual Effects Producer |
Directing | Vic Armstrong | Action Director |
Editing | Howard E. Smith | Editor |
Camera | Gabriel Beristain | Director of Photography |
Production | Cale Boyter | Executive Producer |
Production | Wesley Snipes | Producer |
Art | Chris Gorak | Production Design |
Crew | Garvin Cross | Stunts |
Art | Eric Fraser | Art Direction |
Production | Toby Emmerich | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Lisa Love | Makeup Artist |
Production | Erik Holmberg | Executive In Charge Of Production |
Sound | Ramin Djawadi | Original Music Composer |
Production | Leon Dudevoir | Production Executive |
Art | Tedd Kuchera | Set Decoration |
Crew | Colin Decker | Utility Stunts |
Crew | James Bamford | Stunts |
Crew | Kimberly Chiang | Stunts |
Crew | Jeff Sanca | Stunts |
Crew | Todd Scott | Stunts |
Crew | Krista Bell | Stunts |
Editing | Conrad Smart | Editor |
Crew | Aaron Au | Stunts |
Crew | Lloyd Adams | Stunts |
Costume & Make-Up | Gary Archer | Prosthetics |
Crew | Clint Carleton | Stunts |
Crew | Rorelee Tio | Stunts |
Crew | Everett Burrell | Digital Effects Supervisor |
Crew | Hugo Steele | Stunts |
Crew | Gerald Paetz | Stunts |
Sound | Rick Canelli | ADR Recordist |
Crew | Mike Carpenter | Stunts |
Sound | Marvin Walowitz | Sound Effects Editor |
Writing | Marv Wolfman | Characters |
Crew | Darryl Scheelar | Stunts |
Crew | Loyd Bateman | Stunts |
Crew | Paul M. Wagner | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Patrick Kalyn | Pre-Visualization Supervisor |
Crew | Brad Kelly | Stunts |
Crew | Terrance Leigh | Stunts |
Crew | Christopher Gordon | Stunts |
Crew | Scott J. Ateah | Stunts |
Crew | Lennox Brown | Stand In |
Visual Effects | Matt Russell | Visual Effects Production Assistant |
Sound | Stephen Hunter Flick | Sound Effects Editor |
Crew | Chuck Jeffreys | Fight Choreographer |
Art | Patrick Banister | Art Direction |
Crew | Brett Armstrong | Stunts |
Crew | John Ashker | Stunt Driver |
Crew | Eddie Perez | Stunt Coordinator |
Directing | Eddie Perez | Second Unit Director |
Crew | Doug Chapman | Stunts |
Production | Jeff Miller | Production Assistant |
Writing | Gene Colan | Characters |
Sound | John Roesch | Foley Artist |
Crew | Brian Ho | Stunts |
Crew | Jonathan Davidson | Production Controller |
Costume & Make-Up | Anji Bemben | Key Hair Stylist |
Lighting | David Ghegan | Electrician |
Sound | George Drakoulias | Music Supervisor |
Art | Nancy Ford | Assistant Art Director |
Sound | John Joseph Thomas | Sound Effects Editor |
Sound | John Joseph Thomas | Foley Supervisor |
Crew | Mike Desabrais | Stunts |
Crew | Glenn Ennis | Stunts |
Crew | Tom Glass | Stunts |
Crew | Sylvesta Stuart | Stunts |
Crew | Andrea Kinsky | Stunts |
Production | Michael C. Young | Location Manager |
Crew | Clay Donahue Fontenot | Stunt Coordinator |
Crew | Ryan Ennis | Stunts |
Crew | Ryan Ennis | Stunt Coordinator |
Sound | Dave Griffiths | Boom Operator |
Crew | Mike Ching | Stunts |
Costume & Make-Up | Susan O'Hara | Set Costumer |
Art | Andy Nieman | Property Master |
Sound | Piero Mura | Sound Effects Editor |
Crew | Trevor Jones | Stunt Double |
Art | Sheila Millar | Set Designer |
Visual Effects | Chris Del Conte | Visual Effects Producer |
Crew | Desi Ortiz | Visual Effects Editor |
Crew | Rory Cutler | Special Effects Coordinator |
Sound | Alyson Dee Moore | Foley Artist |
Crew | John Beatty | Carpenter |
Visual Effects | Greg Baxter | Visual Effects Production Manager |
Camera | Steven J. Winslow | Camera Technician |
Camera | Diyah Pera | Still Photographer |
Crew | Steven McMichael | Stunt Double |
Sound | Alex Gibson | Music Editor |
Camera | Craig Fikse | Steadicam Operator |
Art | Lucrezia Casta | Production Design |
Art | Jamie Jonasson | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Sydney Silvert | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Danna Rutherford | Hairstylist |
Production | George A. Grieve | Production Manager |
Crew | Sara Romilly | Post Production Supervisor |
Crew | Yoichi Art Sakamoto | Makeup Effects |
Crew | Harlow MacFarlane | Makeup Effects |
Art | Lin-Li-Anne Lee | Art Department Coordinator |
Art | Chris Claridge | Construction Coordinator |
Art | Andrei Andrianko | Set Designer |
Crew | Eileen Cunningham | Scenic Artist |
Art | Perry Battista | Leadman |
Art | Vern Lavoie | Lead Painter |
Art | Joe Wilmott | Lead Painter |
Art | Jordu Schell | Sculptor |
Art | Max Chickite | Sculptor |
Sound | Aaron Glascock | Supervising Sound Editor |
Sound | Aaron Glascock | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Curt Schulkey | Supervising Sound Editor |
Sound | Kira Roessler | Dialogue Editor |
Visual Effects | Joseph B. Conmy IV | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Vicki Galloway Weimer | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Meredith Meyer-Nichols | Visual Effects Producer |
Visual Effects | John Vegher | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Joe Bauer | Visual Effects Supervisor |
Crew | Larry Lam | Stunts |
Crew | Larry Lam | Stunt Coordinator |
Camera | Mark Chow | Camera Operator |
Camera | Marco Ciccone | Camera Operator |
Camera | Lou Gruzelier | Camera Operator |
Camera | Richard Wilson | Camera Operator |
Camera | Steve Koster | Aerial Director of Photography |
Lighting | Jeff Upton | Gaffer |
Lighting | Bill Kassis | Gaffer |
Camera | Lance Fisher | Additional Camera |
Costume & Make-Up | Luisa Dalmagro | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Lee Sollenberger | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Faye Sevilla | Costume Supervisor |
Editing | Karin Graziani | Digital Intermediate |
Editing | Brad Reinke | Digital Intermediate |
Editing | Linda Williams | Digital Intermediate Editor |
Crew | Tim Abbatoye | Transportation Coordinator |
Crew | Mike Sassen | Transportation Coordinator |
Directing | Jeannine Dupuy | Script Supervisor |
Crew | Julia Frittaion | Unit Publicist |
Crew | Tracey Shelley-Lavery | Studio Teachers |
Sound | Greg Steele | ADR Mixer |
Visual Effects | Danny Braet | Lead Animator |
Crew | Scott Nicholson | Stunts |
Lighting | Rod Newby | Rigging Gaffer |
Lighting | Chris Cochrane | Best Boy Electric |
Production | Karen Eisenstadt | Production Accountant |
Crew | Trevor Jones | Stunt Double |
Crew | Dean Choe | Stunts |
Costume & Make-Up | Andre Brouwer | Truck Costumer |
Visual Effects | Jeremy Oddo | Senior Animator |
Editing | Seth Clark | Assistant Editor |
Sound | Mary Jo Lang | Foley Mixer |
Visual Effects | Rob Meyers | Digital Compositors |
Crew | Rob Meyers | Digital Supervisor |
Crew | John Lavell | Propmaker |
Production | Art Schaefer | Unit Production Manager |
Production | Art Schaefer | Co-Producer |
Directing | Amanda Alexander | Script Supervisor |
Production | Sean Goojha | Art Department Production Assistant |
Crew | Bart Fisher | Post Production Assistant |
Visual Effects | Mark Edwards | Visual Effects Coordinator |
Crew | Robert Milicevic | Security |
Costume & Make-Up | Alison Fraser | Wardrobe Supervisor |
Production | Errin Lally | Casting Assistant |
Costume & Make-Up | Dawn Climie | Costume Set Supervisor |
Costume & Make-Up | Nancy Duggan | Assistant Costume Designer |
Crew | Ryan Steacy | Armorer |
Visual Effects | Deak Ferrand | Matte Painter |
Lighting | Herb DeWaal | Rigging Grip |
Art | James Doh | Storyboard Artist |
Art | Darrin Denlinger | Storyboard Artist |
Crew | Alex Chiang | Stunts |
Editing | Jill Bogdanowicz | Digital Intermediate Colorist |
Art | Matthew Clancy | Standby Carpenter |
Art | Mike Marsten | Set Dresser |
Production | Brian Walsh | Production Supervisor |
Sound | Oscar Mitt | Assistant Sound Editor |
Art | TyRuben Ellingson | Concept Artist |
Crew | Mark Aisbett | Stunts |
Crew | Paul Prokop | Executive in Charge of Finance |
Camera | Alan Cohen | First Assistant Camera |
Sound | Mark Hensley | ADR Mixer |
Art | Doug Parton | Construction Foreman |
Crew | John Dines | Generator Operator |
Editing | Mindy Elliott | First Assistant Editor |
Crew | John Reynolds | Special Effects Best Boy |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Directing | Cindy Smith | Second Assistant Director |
Directing | Pete Whyte | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Rebecca Lee | Assistant Makeup Artist |
Visual Effects | Niles Heckman | Compositing Supervisor |
Production | Ray Scalice | General Manager |
Art | Paul Herndon | Conceptual Design |
Production | Lenore Nemani | Location Manager |
Art | Raymond Alley | Painter |
Art | Martin Emond | Production Illustrator |
Art | David Pirrie | Standby Painter |
Camera | James L. Hurford | Key Grip |
Camera | Grant Hamakawa | Grip |
Costume & Make-Up | Miya Dube | Set Dressing Artist |
Art | Miya Dube | Set Dresser |
Crew | Barb Foster | Chef |
Crew | Lisa Ahlers | Craft Service |
Crew | Paul Amenta | Driver |
Camera | Vanessa Andrascik | Camera Loader |
Production | Adrian Diepold | Key Set Production Assistant |
Crew | Joe Boswell | Systems Administrators & Support |
Crew | Tim Fortin | Transportation Captain |
Crew | Harley Ware | Transportation Co-Captain |
Production | Caroline Liem | Casting Associate |
Production | Troy James Miller | Production Coordinator |
Sound | Lindsay Bucknell | Sound Mixer |
Visual Effects | Gregory Arbit | 3D Artist |
Visual Effects | Akira Orikasa | Animation Supervisor |
Visual Effects | Jeff Varga | Visual Effects |
Crew | Rob Gibbs | Assistant Chef |
Crew | Rob 'Sluggo' Boyce | Stunts |
Crew | Shawn Orr | Stunts |
Sound | Scott Morgan | Foley Recordist |
Crew | Colby Chartrand | Stunts |
Art | Donna Smith | Assistant Property Master |
Crew | Corry Glass | Stunts |
Crew | Darren McGuire | Stunts |
Crew | Jon Kralt | Stunts |
Crew | Mike Cook | Stunts |
Art | Tracy B. Dunlop | Set Dresser |
Directing | Natasha Young | Script Supervisor |
Crew | Jason Crosby | CG Supervisor |
Sound | Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Crew | Sharon Simms | Stunts |
Art | Ocea Ringrose | Set Dresser |
Crew | Mark Chin | Stunts |
Crew | Gloria O'Brien | Stunt Double |
Crew | Joe Doserro | Stunts |
Crew | Adam Tayler | Special Effects Technician |
Production | Anthony Alvaro | Production Secretary |
Sound | Naan Spiess | Sound Assistant |
Crew | Leanne Buchanan | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Rob Miller | Contact Lens Technician |
Art | Brant Lindroos | Set Dresser |
Art | Guy Miller | Set Dresser |
Crew | Rob Wilton | Stunts |
Production | Betty Burkhart | Post Production Coordinator |
Crew | Joanne Leach | Stunts |
Production | Ginger Joyce | Accountant |
Art | Leah Hong | Graphic Designer |
Crew | Claire Webb | Stunts |
Directing | Ryan Carpenter | Third Assistant Director |
Art | Jonathan Jakubec | Construction Buyer |
Art | Dinesh Gill | Property Buyer |
Crew | Steve Fox | Special Effects Assistant |
Camera | Dennis Skog | Best Boy Grip |
Camera | Martin Udo Haas | Dolly Grip |
Camera | Heidi Buecking | Second Assistant Camera |
Production | Sarah Done | Assistant Location Manager |
Crew | Mark Dumas | Animal Coordinator |
Production | Denise Love | Assistant Production Coordinator |
Production | Sylvia Jang | First Assistant Accountant |
Production | Jason Fischer | First Assistant Production Coordinator |
Production | Derry Frost | Head of Production |
Crew | Howard Blank | Technical Advisor |
Crew | Curt Bonn | Stunts |
Crew | Don Lew | Stunts |
Crew | Janina Dall | Stunts |
Crew | Caroline Field | Stunts |
Crew | Yuka Kobayashi | Stunts |
Art | Paul Goodwin | Set Dresser |
Art | Colin Meacham | Set Dresser |
Crew | Clint Cadinha | Fight Choreographer |
Crew | Ryan Schroeder | Stunts |
Directing | Ruby J. Munro | Script Supervisor |