Denzel Washington Roman J. Israel |
|
Colin Farrell George Pierce |
|
Carmen Ejogo Maya Alston |
|
Lynda Gravatt Vernita Wells |
|
Amanda Warren Lynn Jackson |
|
Hugo Armstrong Fritz Molinar |
|
Sam Gilroy Connor Novick |
|
Tony Plana Jessie Salinas |
|
DeRon Horton Derrell Ellerbee |
|
Amari Cheatom Carter Johnson |
|
Vince Cefalu Security Bailiff |
|
Tarina Pouncy Hallway Bailiff |
|
Nazneen Contractor Melina Nassour |
|
Niles Fitch Langston Bailey |
|
Jocelyn Ayanna Court Officer Bailiff |
|
Eli Bildner Michael Wesley |
|
Robert Prescott Adam Hilliard |
|
Sedale Threatt Jr. Jeff |
|
Elisa Perry Felicity Ellerbee |
|
Andrew Tinpo Lee James Lee |
|
Brittany Ishibashi Beth |
|
Cynthia Dallas Lock-Up Guard |
|
Shelley Hennig Olivia Reed |
|
Annie Sertich Kate Becker |
|
Esperanza Spalding Coalition Activist #1 |
|
Jessica Camacho Coalition Activist #2 |
|
Ajgie Kirkland Homeless Man |
|
Franco Vega Will Wallace |
|
Lauren Ellen Thompson Leslie Hunt |
|
Anthony Traina Mugger |
|
Ludwig Manukian Armenian Man |
|
Joseph David-Jones Marcus Jones |
|
Kelly Sullivan Kathryn |
|
Pej Vahdat Abbas |
|
Henry G. Sanders Pastor Jack |
|
Claudia de Vasco Latino Wife |
|
Carlos E. Campos Latino Husband |
|
Lawrence Tanter Lakers PA Announcer |
|
Miles Heizer Kyle Owens |
|
Kevin Balmore Diego Ortiz |
|
King Orba Danny Barnes |
|
Just N. Time Hitman |
|
Joy Bisco ER Nurse (uncredited) |
|
James Paxton Henry (uncredited) |
Production | Victoria Thomas | Casting |
Sound | James Newton Howard | Music |
Production | Jennifer Fox | Producer |
Camera | Robert Elswit | Director of Photography |
Production | Kim Roth | Executive Producer |
Production | Denzel Washington | Producer |
Art | Meg Everist | Set Decoration |
Production | Derek Dauchy | Executive Producer |
Art | Kevin Kavanaugh | Production Design |
Production | Todd Black | Producer |
Production | Brian Oliver | Executive Producer |
Directing | Dan Gilroy | Director |
Writing | Dan Gilroy | Writer |
Production | Betsy Danbury | Executive Producer |
Production | Betsy Danbury | Unit Production Manager |
Costume & Make-Up | Francine Jamison-Tanchuck | Costume Design |
Editing | John Gilroy | Editor |
Crew | Jimmy N. Roberts | Stunts |
Crew | Charlie Picerni | Stunts |
Crew | Brad McCabe | Stunts |
Crew | John C. Meier | Stunts |
Directing | Diane Collins | Script Supervisor |
Crew | Oliver Keller | Stunts |
Crew | Tom Elliott | Stunts |
Production | Aaron L. Gilbert | Executive Producer |
Directing | Peter Dress | Second Assistant Director |
Production | Jason Cloth | Co-Executive Producer |
Production | Geno Hart | Production Assistant |
Art | Robert W. Joseph | Art Direction |
Crew | Gregg Smrz | Stunts |
Crew | Elia P. Popov | Special Effects |
Visual Effects | Elia P. Popov | Special Effects Supervisor |
Crew | Mike Smith | Stunt Coordinator |
Directing | Mike Smith | Second Unit Director |
Crew | Nico Woulard | Stunts |
Crew | Brendon O'Dell | Special Effects Coordinator |
Crew | Manny Perry | Stunts |
Production | Donald Sparks | Associate Producer |
Directing | Donald Sparks | First Assistant Director |
Crew | Robert Nagle | Stunts |
Crew | Allan Padelford | Stunts |
Crew | Graham Stumpf | Post Production Supervisor |
Production | Charles D. King | Executive Producer |
Production | Poppy Hanks | Executive Producer |
Production | Steve Ponce | Executive Producer |
Production | Alex Lebovici | Executive Producer |
Production | Andrew Blau | Production Supervisor |
Crew | Monique McKellop | Stunts |
Production | Michael Bloom | Executive Producer |
Directing | Alejandro Mora | Assistant Director |
Production | Adam Pincus | Executive Producer |
Production | Lucas Tanner | Associate Producer |
Crew | Brett Smrz | Stunt Driver |
Directing | Matt Rawls | Second Second Assistant Director |
Crew | Julius Denem | Stunts |
Crew | Robert Powell | Stunts |
Crew | Brent Fletcher | Stunts |
Production | Ben Ross | Executive Producer |