Rosanna Arquette Jill Rosen |
|
Vincent Spano Albert 'Sheik' Capadilupo |
|
Joanna Merlin Mrs. Rosen |
|
Jack Davidson Dr. Rosen |
|
Nick Ferrari Mr. Capadilupo |
|
Dolores Messina Mrs. Capadilupo |
|
Leora Dana Miss Vernon, Teacher |
|
Bill Raymond Mr. Ripeppi, Teacher |
|
Sam McMurray Mr. McManus, Teacher |
|
Liane Curtis Jody, High School Girl |
|
Claudia Sherman Beth, High School Girl |
|
Marta Kober Debra, High School Girl |
|
Tracy Pollan Leslie, College Girl |
|
Rachel Dretzin Shelly, College Girl |
|
Susan Derendorf Chris, College Girl |
|
Frank Vincent Vinnie |
|
Robin Johnson Joann |
|
Gary McCleery Rat |
|
Matthew Modine Steve |
|
John Ferraro Plasky |
|
Phillip Brock Biff |
|
Merel Poloway Miss Katz |
|
Donnie Kehr Barry |
|
Michael E. Knight Phillip |
|
Robert Downey Jr. Stewart |
|
Brian Wry Georgie |
|
Richard Kantor Curtis |
|
Stephanie Keyser Laura |
|
Julie Philips Karen |
|
Frank Zagarino Lew |
|
Art Halperin Band Leader |
|
Caroline Aaron Waitress |
|
Jonathan Gero Jack |
|
Susan Busset Prom Singer |
|
Steven Reed Prom Singer |
|
Stephen Donato Prom Singer |
|
Fisher Stevens Stage Manager |
|
Robin Geller Tripper |
Lighting | Stefan Czapsky | Gaffer |
Production | Robert F. Colesberry | Production Manager |
Production | Robert F. Colesberry | Associate Producer |
Production | Griffin Dunne | Producer |
Production | Amy Robinson | Producer |
Writing | Amy Robinson | Story |
Production | Michael Nozik | Location Manager |
Camera | Michael Ballhaus | Director of Photography |
Camera | Florian Ballhaus | Assistant Camera |
Directing | Adam Brooks | Script Supervisor |
Production | Kathleen McGill | Production Accountant |
Production | Margery Simkin | Casting |
Art | Leslie A. Pope | Set Dresser |
Art | Jeffrey Townsend | Production Design |
Production | Malia Scotch Marmo | Production Assistant |
Sound | Todd Kasow | Music Editor |
Sound | William S. Scharf | Sound Editor |
Sound | Eric L. Beason | Assistant Sound Editor |
Camera | Hans-Günther Bücking | First Assistant Camera |
Camera | Jan Sebastian Ballhaus | Assistant Camera |
Sound | Sanford Rackow | Sound Editor |
Editing | Kristina Boden | Assistant Editor |
Sound | Jeffrey Wolf | Sound Editor |
Writing | John Sayles | Screenplay |
Directing | John Sayles | Director |
Camera | Morris Flam | Best Boy Grip |
Lighting | Michael Papadapolous | Electrician |
Editing | Dorian Harris | Assistant Editor |
Production | Shelley Houis | Production Office Coordinator |
Camera | Robert K. Feldmann | Grip |
Sound | Jeff Schechter | Apprentice Sound Editor |
Production | Tony Adler | Production Assistant |
Sound | Joel Dorn | Music Coordinator |
Sound | Robin Katz | Music Editor |
Sound | Michael C. Blundell | Sound Assistant |
Lighting | Michael Trim | Electrician |
Sound | David Platt | Boom Operator |
Editing | Suzanne Pillsbury | Assistant Editor |
Camera | Maris H. Jansons | Key Grip |
Art | Tommy Allen | Property Master |
Art | Sandy Hamilton | Set Dresser |
Directing | Ira Halberstadt | Second Assistant Director |
Camera | Garrett Brown | Steadicam Operator |
Crew | Anthony Dunne | Carpenter |
Crew | Harry Madsen | Stunt Coordinator |
Sound | Tom Fleischman | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Barry Wetcher | Still Photographer |
Costume & Make-Up | James Sarzotti | Makeup Artist |
Art | Nora Chavooshian | Assistant Art Director |
Costume & Make-Up | Robert Iannaccone | Wardrobe Supervisor |
Editing | Sonya Polonsky | Editor |
Production | Lisa Clarkson | Extras Casting |
Costume & Make-Up | Franne Lee | Costume Design |
Sound | Scott D. Smith | Sound Mixer |
Art | Anamarie Michnevich | Props |
Production | Tom Razzano | Location Manager |
Production | Tom Razzano | Assistant Production Manager |
Art | Teri Kane | Set Dresser |
Production | Scott Levin | Production Assistant |
Editing | Beriau Picard | Assistant Editor |
Art | Carol Nast | Set Decoration |
Production | John Gabriele | Production Assistant |
Camera | Arthur Blum | Grip |
Production | Holly Huckins | Research Assistant |
Art | Ann Edgeworth | Props |
Art | Julie Edgeworth | Props |
Sound | Neil Eric Wenger | Apprentice Sound Editor |
Production | Philip Murphy | Production Assistant |
Costume & Make-Up | Anne Popischil | Hairstylist |
Production | Paul Marcus | Production Assistant |
Production | Judith Lyn Brown | Production Office Coordinator |
Directing | Ray Greenfield | First Assistant Director |
Crew | Rocco Derasmo | Transportation Captain |
Production | Linda H. Miller | Location Assistant |
Production | Alex Dunne | Production Assistant |
Costume & Make-Up | Dawn Johnson | Wardrobe Supervisor |
Production | Noreen Kochicas | Casting Assistant |
Production | Trace Rosell | Extras Casting Assistant |
Costume & Make-Up | Alice Billman | Wardrobe Assistant |
Costume & Make-Up | Brian Kelly | Wardrobe Assistant |
Costume & Make-Up | Stacy Sandler | Wardrobe Assistant |
Production | Kathleen McCoy | Production Assistant |
Production | Ruth Mullen | Research Assistant |
Production | John Storey | Production Assistant |