Stacy Keach Patrick 'Pat' Quid |
|
Jamie Lee Curtis Pamela 'Hitch' Rushworth |
|
Marion Edward Madeleine 'Frita' Day |
|
Grant Page Smith or Jones |
|
Thaddeus Smith Policeman 'Abbott' |
|
Steve Millichamp Policeman 'Costello' |
|
Alan Hopgood Lester |
|
John Murphy Benny Balls |
|
Bill Stacey Captain Careful |
|
Robert Thompson Sneezy Rider |
|
Ed Turley Roadhouse Proprietor |
|
Angelica La Bozzetta Young Hitchhiker |
|
Colin Vancao Fred Frugal |
|
Paul Harris Frugal Son |
|
Rochelle Harris Frugal Daughter |
|
Tony Bishop Honeymooner |
|
Abbe Holmes Honeymooner |
|
Carole-Ann Aylett Cleaning Lady |
|
Killer Boswell |
|
Les James Mechanic Tending to Alarm (uncredited) |
|
Tom Ryan Jackaroo (uncredited) |
Costume & Make-Up | Aphrodite Kondos | Costume Design |
Sound | Andrew London | Supervising Sound Editor |
Sound | Lon Bender | Sound Editor |
Directing | Richard Franklin | Director |
Production | Richard Franklin | Producer |
Writing | Richard Franklin | Original Story |
Sound | Brian May | Original Music Composer |
Sound | Brian May | Conductor |
Production | Greg Ricketson | Production Manager |
Production | Warwick Ross | Production Assistant |
Production | Bernard Schwartz | Executive Producer |
Crew | Heath Harris | Technical Advisor |
Camera | Jim Townley | Still Photographer |
Lighting | Colin Williams | Electrician |
Writing | Everett De Roche | Screenplay |
Writing | Everett De Roche | Original Story |
Directing | Tom Burstall | Assistant Director |
Sound | Robert W. Glass Jr. | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Barbara Gibbs | Production Manager |
Visual Effects | Roger Cowland | Visual Effects |
Crew | Grant Page | Stunt Coordinator |
Art | Jon Dowding | Production Design |
Art | Jon Dowding | Art Direction |
Sound | Ray Phillips | Sound |
Camera | Vincent Monton | Director of Photography |
Editing | Edward McQueen-Mason | Editor |
Camera | Louis Irving | Camera Operator |
Crew | Louis Irving | Second Unit Cinematographer |
Crew | Ross Cockle | Score Engineer |
Production | Barbi Taylor | Co-Producer |
Sound | Robert Thirlwell | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Suzy Wood | Still Photographer |
Camera | Phil Cross | Assistant Camera |
Art | Jill Eden | Set Decoration |
Production | Helen Watts | Production Secretary |
Sound | John Wilkinson | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Karel Akkerman | Grip |
Costume & Make-Up | Lois Hohenfels | Makeup Artist |
Lighting | Tony Holtham | Electrician |
Art | Nick Hepworth | Props |
Sound | Paul Clark | Sound |
Sound | Louise Johnson | Sound Editor |
Camera | David Brostoff | Assistant Camera |
Camera | Jamie Leckie | Assistant Grip |
Directing | Robert Kewley | Assistant Director |
Camera | Greg Wallace | Grip |
Directing | James Parker | Assistant Director |
Art | Harry Zettel | Assistant Art Director |
Lighting | Daryl Binning | Electrician |
Crew | Eric Lomas | Second Unit Cinematographer |
Camera | Graeme Mardell | Grip |
Production | Helen Liston | Location Manager |
Directing | Anne McLeod | Script Supervisor |
Production | Billy Baxter | Production Assistant |