Jessica Rothe Theresa ‘Tree’ Gelbman |
|
Israel Broussard Carter Davis |
|
Ruby Modine Lori Spengler |
|
Rachel Matthews Danielle Bouseman |
|
Billy Slaughter Dr. Winter |
|
Charles Aitken Gregory Butler |
|
Jimmy Gonzales Police Officer |
|
Jason Bayle David Gelbman |
|
Rob Mello John Tombs |
|
Phi Vu Ryan Phan |
|
Caleb Spillyards Tim Bauer |
|
Laura Clifton Stephanie Butler |
|
Cariella Smith Becky Shepard |
|
Tran Tran Emily |
|
Blaine Kern III Nick Sims |
|
Dane Rhodes Officer Santora |
|
Tenea Intriago Student Protester |
|
Missy Yager Mrs. Gelbman |
|
Rachel Black Danielle |
|
Donna DuPlantier Nurse Danna |
|
GiGi Erneta News Reporter |
|
Ramsey Anderson Keith Lumbly |
|
Brady Lewis Frat Brother |
Production | Terri Taylor | Casting |
Production | John Baldecchi | Executive Producer |
Directing | Christopher Landon | Director |
Sound | Bear McCreary | Original Music Composer |
Camera | Damian Church | Camera Operator |
Camera | Toby Oliver | Director of Photography |
Production | Angela Mancuso | Executive Producer |
Production | Jason Blum | Producer |
Writing | Scott Lobdell | Writer |
Crew | Simon Potter | Utility Stunts |
Crew | Tim Bell | Utility Stunts |
Sound | Andrea von Foerster | Music Supervisor |
Sound | Brett Pierce | Music Editor |
Costume & Make-Up | Meagan McLaughlin | Costume Design |
Editing | Gregory Plotkin | Editor |
Production | Jeanette Volturno | Executive Producer |
Art | Alicia Haverland | Property Master |
Production | Couper Samuelson | Executive Producer |
Production | Elizabeth Coulon | Casting |
Sound | Trevor Gates | Supervising Sound Editor |
Crew | Andy Dylan | Stunt Double |
Sound | Michael Baird | Sound Effects Editor |
Crew | William Burck | Propmaker |
Art | Michelle C. Harmon | Art Direction |
Sound | Ryan Briley | ADR Supervisor |
Camera | Patti Perret | Still Photographer |
Lighting | Sean Finnegan | Gaffer |
Costume & Make-Up | Margeaux Fox | Hair Department Head |
Production | Phillip Dawe | Co-Producer |
Lighting | Scott Zuchowski | Best Boy Electric |
Sound | Joshua Adeniji | Sound Effects Editor |
Lighting | Joseph Paolucci Jr. | Electrician |
Camera | Robert Foster | Camera Operator |
Art | Jerry G. Henery | Construction Coordinator |
Crew | Nito Larioza | Utility Stunts |
Art | Dave Merry | Greensman |
Crew | Corrina Roshea Bobb | Stunt Double |
Art | Gretchen Gattuso | Set Decoration |
Production | Ryan Turek | Co-Producer |
Crew | Mark Rayner | Stunt Coordinator |
Art | Matt Lopac | Assistant Property Master |
Lighting | Josh Nobles | Electrician |
Costume & Make-Up | Dee Leveque | Key Hair Stylist |
Production | Seth William Meier | Executive Producer |
Production | Beatriz Sequeira | Co-Producer |
Art | Jessica Lee | Art Department Coordinator |
Directing | Sarah Willgrube | Script Supervisor |
Art | Cece Destefano | Production Design |
Production | Sarah Domeier Lindo | Casting Associate |
Editing | Drew Sacks | Assistant Editor |
Sound | Travis MacKay | ADR Mixer |
Costume & Make-Up | Chrissy Morris | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Allison Shepherd | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Ignacia Soto-Aguilar | Makeup Artist |
Directing | Seth Hansen | Second Assistant Director |
Sound | Michael Baber | Music Editor |
Crew | Delmar Reyna | Stunt Double |
Crew | Eddie J. Fernandez Jr. | Stunt Double |
Art | Lisa Alkofer | Set Decoration |
Directing | Dan Katzman | First Assistant Director |
Camera | Chad Chamberlain | Steadicam Operator |
Costume & Make-Up | Renee Ramos | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Ashley Levy | Makeup Department Head |
Sound | James Parnell | Assistant Sound Editor |
Crew | Nicole Marines | Stunt Double |
Camera | Chris Ekstrom | Key Grip |
Camera | Kendell Joseph | Dolly Grip |
Sound | Ryan Putz | Boom Operator |
Art | Cydney Tucker | Art Department Coordinator |
Sound | Danika Benton Wikke | Dialogue Editor |
Production | Olga Hamlet | Post Production Coordinator |
Camera | Ryosuke Kawanaka | First Assistant "A" Camera |
Crew | Kelly Phelan | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Jessica Carpenter | Costume Supervisor |
Crew | Jennifer Scudder Trent | Post Production Supervisor |
Production | Erin Vitali | Production Supervisor |
Camera | Chad Naremore | Best Boy Grip |
Editing | Lucy Donaldson | Assistant Editor |
Crew | Preston Schrag | Stunts |
Costume & Make-Up | Kazli Sullivan | Seamstress |
Sound | Habib Tannous | Foley Artist |
Camera | Stephen Vicari | Second Assistant "A" Camera |
Production | Todd Crockett | Production Accountant |
Costume & Make-Up | Mary Ashton Honore | Key Makeup Artist |
Directing | Jared Swidzinski | Second Second Assistant Director |
Crew | Christopher P. Boyne | Propmaker |
Art | John Lamkin | Leadman |
Crew | Tom Wiseman | Special Effects Coordinator |
Sound | Ren Stewart | Music Editor |
Production | Kristin Peterman | Production Coordinator |
Crew | Garin W. Sparks | Set Medic |
Visual Effects | Kieley Culbertson | Visual Effects Producer |