James Wilby Tony Last |
|
Kristin Scott Thomas Brenda Last |
|
Rupert Graves John Beaver |
|
Pip Torrens Jock Grant-Menzies |
|
Judi Dench Mrs. Beaver |
|
Alec Guinness Mr. Todd |
|
Beatie Edney Marjorie |
|
Christopher Godwin Dr. Messinger |
|
Jackson Kyle John Andrew |
|
Anjelica Huston Mrs. Rattery |
|
Jeanne Watts Nanny |
|
Norman Lumsden Ambrose |
|
Richard Beale Ben |
|
Kate Percival Miss Ripon |
|
Richard Leech Doctor |
|
Roger Miller Vicar |
|
Stephen Fry Reggie |
|
Tristram Jellinek Richard Last |
|
Graham Crowden Mr. Graceful |
|
John Quentin Brenda's Solicitor |
|
Timothy Bateson MacDougal |
|
Moyra Fraser Mrs. Northcote |
|
Marsha Fitzalan Polly Cockpurse |
|
Annabel Brooks Daisy |
|
Tamsin Olivier Veronica |
|
Maureen Bennett Marjorie's Maid |
|
Alan Hay Club Porter |
|
Matthew Ryan Club Page |
|
Cathryn Harrison Milly |
|
Alice Dawnay Winnie |
|
John Junkin Blenkinsop |
|
Peggy Aitchison Waitress |
|
Jeannette Baillie Rosa |
|
Julian Infante Indian Spokesman |
|
Wiliam Gonzalez Indian Singer |
|
Hugh Simon Travel Agent |
Directing | Peter Kohn | Assistant Director |
Production | Celestia Fox | Casting |
Production | Nicky Kentish Barnes | Producer's Assistant |
Sound | George Fenton | Original Music Composer |
Writing | Tim Sullivan | Writer |
Costume & Make-Up | Michael Jeffery | Wardrobe Supervisor |
Camera | Peter Hannan | Director of Photography |
Art | Chris Townsend | Production Design |
Directing | Charles Sturridge | Director |
Writing | Charles Sturridge | Writer |
Writing | Evelyn Waugh | Novel |
Editing | Peter Coulson | Editor |
Art | Eileen Diss | Production Design |
Costume & Make-Up | Jane Robinson | Costume Designer |
Writing | Derek Granger | Writer |
Camera | Murray Close | Still Photographer |
Art | Alan Bailey | Property Master |
Sound | Robin O'Donoghue | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Stefan Stankowski | First Assistant Camera |
Art | Stephenie McMillan | Set Dresser |
Directing | Ene Watts | Script Supervisor |
Art | Chris Allies | Title Designer |
Production | Blanca Sanoja | Administration |
Sound | Mark Berrow | Musician |
Editing | Angelica Landry | Assistant Editor |
Directing | Tony Aherne | Assistant Director |
Production | Toby Ford | Production Runner |
Production | Gillian Bates | Production Coordinator |
Sound | Peter Sutton | Sound Mixer |
Art | Richard Hornsby | Assistant Art Director |
Production | Christopher Knowles | Location Manager |
Production | Pablo Behrens | Location Manager |
Camera | Bob Smith | Camera Operator |
Art | Ovidio Jimenez | Runner Art Department |
Costume & Make-Up | Jenny Hawkins | Wardrobe Assistant |
Production | Paul Cadiou | Production Accountant |
Directing | Melvin Lind | Assistant Director |
Production | Liliana Velez | Production Assistant |
Production | Francisco Sotillo | Administration |
Production | David Ranegar | Administration |
Production | Ana Maria Bartoli Pearse | Production Assistant |
Production | Jane Moscrop | Production Coordinator |
Crew | Lynda Levy | Unit Publicist |
Production | Martin Horton | Producer's Assistant |
Production | Gustavo Garcia | Administration |
Production | William Figuera | Administration |
Production | Stephanie Clark | Production Assistant |
Production | Saundra Chapman | Assistant Accountant |
Production | Maria E. Gil Beroes | Production Secretary |
Production | Aracelys M. Alviarez | Administration |
Costume & Make-Up | Bill Coleson | Wardrobe Assistant |
Production | Teresa Topolski | Casting Assistant |
Camera | Danilo Vucenovic | Still Photographer |
Crew | Oswaldo Perez | Special Effects |
Crew | Jorge Morillo | Special Effects |
Directing | Isabel Pares-Reyna | Second Assistant Director |