Erika Christensen Elise |
|
Jesse Metcalfe Craig |
|
Bill Moseley Kozlowski |
|
Chelah Horsdal Liane Strader |
|
Fulvio Cecere | |
Aaron Pearl Father |
|
Kayden Kessler Carter |
|
Sheila Shah Sales Woman |
|
Samantha Gutstadt Young Woman |
|
Jakob Davies Boy |
|
Jessie Rusu Mid-twenties woman |
|
Viv Leacock Officer Patterson |
|
Yee Jee Tso Dr. Scanlan |
|
Stephen Park Young man |
|
Alfonso Quijada | |
Kurt Max Runte Guard #2 (as Kurt Runte) |
|
Darryl Scheelar Officer alvarez |
|
Carl Mazzocone Sr. Defense attorney |
|
Bill Lippincott | |
Thomas Greenwood Ben |
|
Lynn Colliar Anchorwoman |
|
Marke Driesschen Reporter #2 |
|
Peter Abrams Judge stanley |
|
Linda Curial Staff |
|
Paul Herbert Bailiff |
|
Stephen Miller Dr. locke |
|
Donita Dyer Mrs. Holden |
|
John Stewart Guard #1 |
|
J. LaRose Hunter (uncredited) |
|
Zak Santiago Young Cop (uncredited) |
|
John R. Taylor Pastor |
Production | Michelle Morris | Casting |
Production | Mark Burg | Producer |
Production | Oren Koules | Producer |
Directing | Rob Lieberman | Director |
Editing | Jim Page | Editor |
Art | Shirley Inget | Set Decoration |
Sound | Jeff Rona | Original Music Composer |
Production | Susan Taylor Brouse | Casting |
Crew | Clint Carleton | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Joel Echallier | Makeup Effects Designer |
Writing | Marek Posival | Writer |
Sound | Dario DiSanto | Foley |
Sound | Iain Pattison | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Paul A. Sharpe | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Carl Mazzocone | Producer |
Production | Judy Lee | Casting |
Art | Brian Davie | Production Design |
Costume & Make-Up | Nancy Bryant | Costume Design |
Production | Russell Boast | Casting Associate |
Visual Effects | Jon Campfens | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Peter Denomme | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Andrea Desroches | Assistant Costume Designer |
Crew | Ryan Ennis | Stunt Coordinator |
Art | Anneke Van Oort | Art Direction |
Art | Kate Heslup | Art Direction |
Costume & Make-Up | Tanya Howard | Key Makeup Artist |
Sound | Kris Fenske | Sound Designer |
Camera | Keith Thomson | Camera Operator |
Sound | Shane Shemko | Foley |
Sound | Cam Wagner | Foley |
Camera | Peter F. Woeste | Director of Photography |
Art | Jesse Joslin | Construction Coordinator |
Sound | James Wallace | Sound Effects Editor |
Sound | Graeme Hughes | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Harvey LaRocque | Additional Photography |
Sound | Brian Campbell | Dialogue Editor |
Camera | Andrew D. Wilson | Camera Operator |
Sound | Matthew Wilson | Sound Effects Editor |
Directing | Carol Green-Lundy | Script Supervisor |
Art | R.D. 'Luther' Fairbairn | Property Master |
Camera | Gordon Verheul | Steadicam Operator |
Costume & Make-Up | Jennifer Kipps | Key Makeup Artist |
Camera | Bob Akester | Still Photographer |
Visual Effects | Beau Parsons | Visual Effects Coordinator |
Crew | Robert Paller | Special Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Lee Novak | Key Hair Stylist |
Camera | Michael Taschereau | Key Grip |
Lighting | Chris Madden | Lighting Technician |
Crew | Ian Doig | Animal Coordinator |
Costume & Make-Up | Richard Cohen | Key Hair Stylist |
Production | Lauren Lazell | Casting Associate |
Production | Graham Wickstrom | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Jessica Best | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Moira Fentum | Set Costumer |
Camera | Lionel Hebert | Dolly Grip |
Lighting | Calen Zantolas | Gaffer |
Editing | Jennifer Lynne Anderson | Digital Intermediate |
Editing | Flavio Bidese | Digital Intermediate |
Editing | Gerry Gonsalves | Digital Intermediate |
Editing | Ken Hayward | Digital Intermediate |
Editing | Achim Kapitza | Digital Intermediate |
Editing | Fred W. Richters | Digital Intermediate |
Editing | Hannah David | Assistant Editor |
Visual Effects | Andrew Smith | Animation |
Sound | Matthew Safran | Music Supervisor |
Sound | Christopher Lee | Boom Operator |