Franco Nero Sergei Kowalski, The Polish |
|
Tony Musante Paco Roman |
|
Jack Palance Ricciolo ("Curly") |
|
Giovanna Ralli Columba |
|
Franco Giacobini Pepote |
|
Eduardo Fajardo Alfonso García |
|
Franco Ressel Studs |
|
Álvaro de Luna Ramon |
|
Raf Baldassarre Mateo |
|
Joe Kamel Sebastian |
|
Lorenzo Robledo Officer |
|
Ugo Adinolfi | |
José María Aguinaco Ramirez |
|
Simón Arriaga Simón |
|
José Canalejas Lerkin |
|
Juan Cazalilla Mayor |
|
Remo De Angelis Hudo |
|
Alejandro de Enciso Juan |
|
Tito García Garcia's Cousin (uncredited) |
|
A. Jiménez Castellanos (uncredited) |
|
Guillermo Méndez Captain (uncredited) |
|
Enrique Navarro Notary (uncredited) |
|
Francisco Nieto Antonio (uncredited) |
|
Ángel Ortiz Mexican #3 (uncredited) |
|
Julio Peña (uncredited) |
|
Milo Quesada Marco (uncredited) |
|
Herman Reynoso Curly's 2nd Man (uncredited) |
|
José Riesgo Garcia's Brother (uncredited) |
|
Lorenzo Robledo Officer (uncredited) |
|
Vicente Roca Elias Garcia (uncredited) |
|
Fernando Villena Sergeant (uncredited) |
|
José Luis Lizalde Innkeeper (uncredited) |
|
Ángel Álvarez Notary (uncredited) |
Writing | Franco Solinas | Story |
Sound | Ennio Morricone | Original Music Composer |
Writing | Luciano Vincenzoni | Screenplay |
Production | Alberto Grimaldi | Producer |
Editing | Eugenio Alabiso | Editor |
Camera | Hans Burmann | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Jürgen Henze | Costume Design |
Art | Piero Filippone | Production Design |
Sound | Bruno Nicolai | Original Music Composer |
Directing | Sergio Corbucci | Director |
Writing | Sergio Corbucci | Co-Writer |
Crew | Remo De Angelis | Master at Arms |
Writing | Adriano Bolzoni | Co-Writer |
Production | Francesco Merli | Production Manager |
Production | Francesco Merli | Associate Producer |
Camera | Alejandro Ulloa | Director of Photography |
Writing | Giorgio Arlorio | Story |
Art | Luis Vázquez | Production Design |
Art | Luis Vázquez | Set Decoration |
Camera | Sergio Bergamini | Camera Operator |
Writing | Sergio Spina | Co-Writer |
Camera | Antonio Benetti | Still Photographer |
Crew | Celeste Battistelli | Special Effects |
Costume & Make-Up | Raul Ranieri | Makeup Artist |
Production | Manuel Castedo | Production Manager |
Costume & Make-Up | Giusy Bovino | Hairstylist |
Sound | Renato Cadueri | Sound Mixer |
Sound | Carlo Diotallevi | Sound |
Directing | Filiberto Fiaschi | First Assistant Director |
Production | Serafín García Trueba | Production Secretary |
Art | Vázquez Hermanos | Set Decoration |
Sound | Alfredo Polo | Sound |
Camera | Julio Leyva | Assistant Camera |
Camera | Isidro Muro | Assistant Camera |
Directing | Franca Invernizzi | Script Supervisor |
Production | Pietro Nofri | Unit Manager |
Art | Luis Vázquez | Art Direction |
Costume & Make-Up | Alejandro Millón | Makeup Artist |
Directing | Ricardo Huertas | First Assistant Director |
Editing | Pina Triunveri | Assistant Editor |
Production | Orlando Pierfederici | Production Secretary |
Production | José Nuño de la Rosa | Production Secretary |