Fantasia 2000 (1999)
დირექტორები: James Algar, Don Hahn, Gaëtan Brizzi, Paul Brizzi, Eric Goldberg, Hendel Butoy, Francis Glebas, Pixote Hunt.
Steve Martin Self - Introductory Host |
|
Itzhak Perlman Self - Host |
|
Quincy Jones Self - Host |
|
Bette Midler Self - Host |
|
James Earl Jones Self - Host |
|
Penn Jillette Self - Host |
|
Teller Self - Host |
|
James Levine Self - Host |
|
Angela Lansbury Self - Host |
|
Wayne Allwine Mickey Mouse (voice) |
|
Tony Anselmo Donald Duck (voice) |
|
Russi Taylor Daisy Duck (voice) |
|
Chicago Symphony Orchestra Selves |
|
Hendel Butoy Self - Animator (uncredited) |
|
Eric Goldberg Self - Animator (uncredited) |
Writing | David Reynolds | Writer |
Production | Donald W. Ernst | Producer |
Sound | Ludwig van Beethoven | Music |
Directing | James Algar | Director |
Production | Ruth Lambert | Casting |
Production | Mary Hidalgo | Casting |
Camera | Tim Suhrstedt | Director of Photography |
Directing | Don Hahn | Director |
Writing | Don Hahn | Writer |
Sound | George Gershwin | Music |
Writing | Perce Pearce | Writer |
Editing | Lois Freeman-Fox | Editor |
Writing | Irene Mecchi | Writer |
Directing | Gaëtan Brizzi | Director |
Writing | Gaëtan Brizzi | Writer |
Directing | Paul Brizzi | Director |
Writing | Paul Brizzi | Writer |
Writing | Hans Christian Andersen | Writer |
Directing | Eric Goldberg | Director |
Writing | Eric Goldberg | Writer |
Visual Effects | Andreas Deja | Animation |
Production | Roy Edward Disney | Executive Producer |
Writing | Joe Grant | Writer |
Directing | Hendel Butoy | Director |
Directing | Francis Glebas | Director |
Directing | Pixote Hunt | Director |
Sound | Mel Metcalfe | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Terry Porter | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Shawn Murphy | Sound Re-Recording Mixer |
Art | John Brian King | Title Designer |
Crew | Peter Gelb | Executive Music Producer |
Sound | Leopold Stokowski | Conductor |
Sound | Camille Saint-Saëns | Music |
Sound | Dmitri Shostakovich | Music |
Sound | Igor Stravinsky | Music |
Sound | Edward Elgar | Music |
Visual Effects | Dave Kupczyk | Animation |
Writing | Carl Fallberg | Writer |
Visual Effects | Nancy Beiman | Animation |
Sound | James Levine | Conductor |
Editing | Craig Paulsen | Editor |
Sound | Darren King | ADR Supervisor |
Sound | Gregory King | Sound Designer |
Sound | Yann Delpuech | Sound Designer |
Editing | Dale E. Grahn | Color Timer |
Visual Effects | Trevor Tamboline | Animation |
Visual Effects | Tim Allen | Animation |
Visual Effects | Roberto Casale | Animation |
Visual Effects | James Baker | Animation |
Visual Effects | Laurence Adam-Bessière | Animation |
Visual Effects | Jeroen Dejonckheere | Animation |
Visual Effects | Phil Langone | Animation |
Editing | Jessica Ambinder-Rojas | Editor |
Editing | Gregory F. Plotts | Editor |
Visual Effects | Jin Kim | Animation |
Crew | Patsy Bouge | Post Production Supervisor |
Editing | Mary Beth Smith | Negative Cutter |
Editing | Rick Mackay | Negative Cutter |
Sound | Paul Dukas | Music |
Production | Lisa C. Cook | Associate Producer |
Sound | Ottorino Respighi | Music |
Visual Effects | Marc Smith | Animation |
Art | Al Hirschfeld | Production Design |
Editing | Julia Gray | Editor |