Robert Pattinson Thomas Howard |
|
Willem Dafoe Thomas Wake |
|
Valeriia Karaman Mermaid |
|
Logan Hawkes Ephraim Winslow |
|
Kyla Nicolle Woman on the Rocks |
|
Shaun Clarke Departing Wickie |
|
Pierre Richard Departing Assistant Wickie |
|
Preston Hudson Tender Mate |
|
Jeff Cruts Tender Mate |
Production | Arnon Milchan | Executive Producer |
Sound | Mark Korven | Original Music Composer |
Production | Chris Columbus | Executive Producer |
Production | Eleanor Columbus | Executive Producer |
Sound | Goro Koyama | Foley Artist |
Sound | Andy Malcolm | Foley Artist |
Production | Michael Schaefer | Executive Producer |
Sound | Robert Fernandez | Sound Re-Recording Mixer |
Writing | Edgar Allan Poe | Author |
Production | Caroline Levy | Line Producer |
Visual Effects | Marc Massicotte | Visual Effects Supervisor |
Production | Jay Van Hoy | Producer |
Directing | Robert Eggers | Director |
Production | Robert Eggers | Producer |
Writing | Robert Eggers | Writer |
Directing | Rob Cotterill | First Assistant Director |
Sound | Alexander Rosborough | Sound Mixer |
Art | Craig Lathrop | Production Design |
Art | Terry Quennell | Set Designer |
Sound | Mariusz Glabinski | Sound Effects Editor |
Production | Youree Henley | Producer |
Camera | Jarin Blaschke | Director of Photography |
Crew | Paul Rutledge | Stunts |
Production | Michael Volpe | Co-Producer |
Production | Rodrigo Teixeira | Producer |
Sound | Damian Volpe | Sound Designer |
Sound | Damian Volpe | Supervising Sound Editor |
Sound | Damian Volpe | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Gary Coates | Special Effects Coordinator |
Production | Caito Ortiz | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Traci Loader | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Traci Loader | Key Makeup Artist |
Editing | Louise Ford | Editor |
Production | Lourenço Sant'Anna | Producer |
Production | Shauna Hatt | Production Manager |
Art | Matt Likely | Art Direction |
Costume & Make-Up | Bethana Briffett | Costume Supervisor |
Crew | Trey Edward Shults | Thanks |
Sound | Stuart McCowan | ADR Editor |
Directing | Maggie Thomas | Script Supervisor |
Crew | Neil Davison | Stunt Coordinator |
Directing | Joanne Hagen | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Linda Muir | Costume Design |
Production | Shaun Clarke | Location Manager |
Art | Ian Greig | Set Decoration |
Crew | Kristin Langille | Stunts |
Camera | Christopher Reardon | Still Photographer |
Art | Gerold Schmidt | Property Master |
Visual Effects | Eric Pascarelli | Visual Effects Supervisor |
Sound | Ben Holiday | Music Editor |
Sound | Joe Rudge | Music Consultant |
Production | Kharmel Cochrane | Casting |
Production | Georgina Neville | Production Supervisor |
Lighting | Ken LeBlanc | Chief Lighting Technician |
Production | Sophie Mas | Executive Producer |
Sound | Kevin Schultz | Foley Mixer |
Art | Teddy Blanks | Title Designer |
Visual Effects | Sonia Marques | Visual Effects Producer |
Sound | Bill Sweeney | Dialogue Editor |
Production | Jeffrey Penman | Co-Producer |
Production | Melani Wood | Assistant Production Coordinator |
Crew | Steve Gagne | Stunts |
Art | Glenn Coolen | Set Designer |
Sound | Frank Kavanagh | Boom Operator |
Production | Andrew McInnes | Location Manager |
Art | Scott Thom | Construction Coordinator |
Sound | Angela Organ | ADR Editor |
Sound | Ian Thomson | Boom Operator |
Camera | Eddy McInnis | First Assistant Camera |
Sound | Jack Heeren | Foley Mixer |
Production | Heather Basten | Casting Associate |
Sound | Filipe Messeder | Assistant Sound Editor |
Sound | Filipe Messeder | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Linda Flynn | Key Hair Stylist |
Sound | Davi Aquino | Foley Recordist |
Writing | Max Eggers | Writer |
Sound | Chelsea Body | Foley Recordist |
Crew | Sam Eggers | Thanks |
Directing | Nicole Close | Second Assistant Director |
Directing | Preston Hudson | Third Assistant Director |
Production | Yariv Milchan | Executive Producer |
Production | Josh Peters | Executive Producer |
Production | Alan Terpins | Executive Producer |
Art | Kelly L. McDonald | Assistant Property Master |
Editing | Katrina Pastore | Assistant Editor |
Production | Rodrigo Gutiérrez | Executive Producer |
Camera | Mike Snider | Second Assistant Camera |
Production | Cathy Grant | Production Coordinator |
Production | Isaac Ericson | Executive Producer |
Crew | Joel DeLong | Stunts |
Production | Sam Hanson | Associate Producer |
Production | Irene Astle | Production Accountant |
Production | Patti Avery | Payroll Accountant |
Production | Colleen McMaster | First Assistant Accountant |
Art | Sean Emmett | Leadman |
Crew | Kristin Arason | Transportation Coordinator |
Crew | Debi Jonatanson | Transportation Captain |
Camera | Alan Sweet | Grip |
Camera | Adam Vautour | Grip |
Camera | Will Semple | Grip |
Editing | Ehren Davis | Assistant Editor |
Sound | Virginia Kilbertus | Orchestrator |