ბასტერ სკრაგზის ბალადა (2018)
დირექტორები:
Joel Coen, Ethan Coen.
მწერლები:
Joel Coen, Ethan Coen.
Tim Blake Nelson Buster Scruggs (segment "The Ballad of Buster Scruggs") |
|
Willie Watson The Kid (segment "The Ballad of Buster Scruggs") |
|
Clancy Brown Curly Joe (segment "The Ballad of Buster Scruggs") |
|
Danny McCarthy Curly Joe's Brother (segment "The Ballad of Buster Scruggs") |
|
David Krumholtz Frenchman (segment "The Ballad of Buster Scruggs") |
|
Thomas Wingate Gun Check Man (segment "The Ballad of Buster Scruggs") |
|
Tim DeZarn Mean-Eyed Card Player (segment "The Ballad of Buster Scruggs") |
|
E.E. Bell Piano Player (segment "The Ballad of Buster Scruggs") |
|
Alejandro Patiño Cantina Bartender (segment "The Ballad of Buster Scruggs") |
|
Tom Proctor Cantina Bad Man (segment "The Ballad of Buster Scruggs") |
|
Clinton Roberts Cantina Scum (segment "The Ballad of Buster Scruggs") |
|
Matthew Willig Cantina Scum (segment "The Ballad of Buster Scruggs") |
|
Jesse Youngblood Cantina Scum (segment "The Ballad of Buster Scruggs") |
|
J.J. Dashnaw Cantina Scum (segment "The Ballad of Buster Scruggs") |
|
James Franco Cowboy (segment "Near Algodones") |
|
Stephen Root Teller (segment "Near Algodones") |
|
Ralph Ineson Posse Leader (segment "Near Algodones") |
|
Mike Watson Posse (segment "Near Algodones") |
|
Brian Brown Posse (segment "Near Algodones") |
|
Ryan Brown Posse (segment "Near Algodones") |
|
Richard Bucher Posse (segment "Near Algodones") |
|
Jesse Luken Drover (segment "Near Algodones") |
|
Michael Cullen Judge (segment "Near Algodones") |
|
Austin Rising Bailiff (segment "Near Algodones") |
|
James 'Scotty' Augare Comanche Chief (segment "Near Algodones") |
|
Liam Neeson Impresario (segment "Meal Ticket") |
|
Harry Melling Artist (segment "Meal Ticket") |
|
Jiji Hise The Bawd (segment "Meal Ticket") |
|
Paul Rae Chicken Impresario (segment "Meal Ticket") |
|
Tom Waits Prospector (segment "All Gold Canyon") |
|
Sam Dillon Young Man (segment "All Gold Canyon") |
|
Bill Heck Billy Knapp (segment "The Gal Who Got Rattled") |
|
Zoe Kazan Alice Longabaugh (segment "The Gal Who Got Rattled") |
|
Grainger Hines Mr. Arthur (segment "The Gal Who Got Rattled") |
|
Jefferson Mays Gilbert Longabaugh (segment "The Gal Who Got Rattled") |
|
Prudence Wright Holmes Boarding House Landlady (segment "The Gal Who Got Rattled") |
|
Eric Petersen Boarder (segment "The Gal Who Got Rattled") |
|
Doris Hargrave Boarder (segment "The Gal Who Got Rattled") |
|
Jackamoe Buzzell Boarder (segment "The Gal Who Got Rattled") |
|
Ethan Dubin Matt (segment "The Gal Who Got Rattled") |
|
Jordy Laucomer Whipped Boy (segment "The Gal Who Got Rattled") |
|
Thea Lux His Mother (segment "The Gal Who Got Rattled") |
|
Bret Hughson His Father (segment "The Gal Who Got Rattled") |
|
Rod Rondeaux Sioux Chief (segment "The Gal Who Got Rattled") |
|
Raymond Kurshals Puppet Dancer (segment "The Gal Who Got Rattled") |
|
Jonjo O'Neill Englishman (segment "The Mortal Remains") |
|
Brendan Gleeson Irishman (segment "The Mortal Remains") |
|
Saul Rubinek Frenchman (segment "The Mortal Remains") |
|
Tyne Daly Lady (segment "The Mortal Remains") |
|
Chelcie Ross Trapper (segment "The Mortal Remains") |
|
Martin Palmer Blubberer (segment "Near Algodones") (uncredited) |
|
Billy Lockwood Father (segment "The Gal Who Got Rattled") (uncredited) |
|
Katy Bodenhamer Milkmaid (segment "The Gal Who Got Rattled) (uncredited) |
|
Stephen R. Estler Gambler (segment "The Ballad of Buster Scruggs") (uncredited) |
|
Grace LeSueur Pretty Girl at Gallows (segment "Near Algodones") (uncredited) |
|
Bill Foster Saloon Man (segment "The Ballad of Buster Scruggs") (uncredited) |
Art | Nancy Haigh | Set Decoration |
Writing | Joel Coen | Screenplay |
Directing | Joel Coen | Director |
Editing | Joel Coen | Editor |
Production | Joel Coen | Producer |
Writing | Ethan Coen | Screenplay |
Directing | Ethan Coen | Director |
Editing | Ethan Coen | Editor |
Production | Ethan Coen | Producer |
Sound | Carter Burwell | Original Music Composer |
Production | Ellen Chenoweth | Casting |
Camera | Bruno Delbonnel | Director of Photography |
Camera | Bruno Delbonnel | "A" Camera Operator |
Art | Jess Gonchor | Production Design |
Costume & Make-Up | Mary Zophres | Costume Designer |
Sound | Skip Lievsay | Supervising Sound Editor |
Sound | Skip Lievsay | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Craig Berkey | Supervising Sound Editor |
Sound | Craig Berkey | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Greg Papalia | Set Designer |
Sound | Goro Koyama | Foley Artist |
Sound | Andy Malcolm | Foley Artist |
Camera | Paul Elliott | "B" Camera Operator |
Art | Marisa Frantz | Set Designer |
Art | Chris Farmer | Supervising Art Director |
Costume & Make-Up | Christien Tinsley | Makeup Department Head |
Sound | Matthew Haasch | Foley Editor |
Sound | Wyatt Sprague | Foley Editor |
Writing | Jack London | Author |
Costume & Make-Up | K-Bobby | Hairstylist |
Sound | Peter F. Kurland | Sound Mixer |
Sound | Michael Feuser | Supervising Dialogue Editor |
Production | Megan Ellison | Producer |
Art | Stephen Christensen | Art Direction |
Costume & Make-Up | Gretchen Bright | Makeup Artist |
Directing | Paul Schmitz | Second Assistant Director |
Writing | Stewart Edward White | Author |
Costume & Make-Up | Lynda Foote | Costume Supervisor |
Sound | Brian Bowles | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Rolf John Keppler | Key Makeup Artist |
Art | Siobhan Roome | Set Designer |
Costume & Make-Up | Robin Myriah Hatcher | Special Effects Makeup Artist |
Sound | Randall L. Johnson | Boom Operator |
Art | Sara Philpott | Assistant Set Decoration |
Sound | Greg Orloff | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | John Bair | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Corey Welk | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Jennifer Gingery | Set Costumer |
Visual Effects | Julian Dimsey | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Cydney Cornell | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Mark Avery | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Bonnie Masoner | Makeup Artist |
Camera | Alison Cohen Rosa | Still Photographer |
Directing | Zack Smith | Second Second Assistant Director |
Visual Effects | Alex Lemke | Visual Effects Supervisor |
Crew | Catherine Farrell | Post Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Sheila Trujillo-Gomez | Makeup Artist |
Visual Effects | Leslie Chung | Visual Effects Supervisor |
Production | Karen Ruth Getchell | Production Manager |
Sound | Igor Nikolic | Foley Supervisor |
Crew | David Greene | Special Effects Technician |
Visual Effects | Rebecca Dunn | Visual Effects Producer |
Sound | Blake Collins | ADR Mixer |
Visual Effects | Ron Pogue | Visual Effects Producer |
Directing | Betsy Magruder | First Assistant Director |
Camera | Andy Harris | First Assistant Camera |
Sound | Nicholas Cochran | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Lance Cheatham | Set Dresser |
Visual Effects | Josh Simmonds | Visual Effects Supervisor |
Sound | Kelly Doran | Sound |
Art | Richard Anthony Montoya | Set Dresser |
Editing | Lucian Johnston | First Assistant Editor |
Art | Jonathan Lheureux | Set Dresser |
Production | Sue Naegle | Producer |
Camera | Liza Bambenek | First Assistant "B" Camera |
Art | Adam Mull | Set Designer |
Camera | Artu Arin | Second Assistant "A" Camera |
Sound | Matthew Kay | Foley Mixer |
Visual Effects | John Kilshaw | Visual Effects Supervisor |
Sound | Davi Aquino | Foley Recordist |
Camera | Joshua Gollish | Digital Imaging Technician |
Directing | Kevin Lumley | Second Assistant Director |
Crew | Roderic Duff | Special Effects Technician |
Camera | Arlen Cooke | First Assistant "B" Camera |
Visual Effects | Nathan Overstrom | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Andreya Joseph | Hairstylist |
Directing | Zack Earl Edwards | Additional Second Assistant Director |
Directing | David Tierney Lerner | Additional Second Assistant Director |
Directing | Jeremy Reisig | Second Second Assistant Director |
Sound | Chelsea Body | Foley Recordist |
Sound | Caleb Townsend | Assistant Sound Editor |
Visual Effects | Robin Scott Graham | Visual Effects Supervisor |
Art | Alexis Pearlman-Flores | Set Dresser |
Art | Chris Painter | Set Dresser |
Costume & Make-Up | Brittnee Holmquist | Set Costumer |
Art | Zack Gonchor | Assistant Art Director |
Art | Rachel Manera | Set Painter |
Camera | Lobsang Tenzin | Camera Loader |