Jason Lee Dave |
|
David Cross Ian |
|
Jenny Slate Zoe |
|
Justin Long Alvin (voice) |
|
Matthew Gray Gubler Simon (voice) |
|
Jesse McCartney Theodore (voice) |
|
Amy Poehler Eleanor (voice) |
|
Anna Faris Jeanette (voice) |
|
Christina Applegate Brittany (voice) |
|
Alan Tudyk Simone (voice) |
|
Michael P. Northey Hawaiian Shirt Guy |
|
Sophia Aguiar Club Woman #1 |
|
Lauren Gottlieb Club Woman #2 |
|
Tera Perez Club Woman #3 |
|
Andy Buckley Captain Correlli |
|
Chad Krowchuk Waiter |
|
Luisa d'Oliveira Tessa |
|
Tucker Albrizzi Tucker / Kite Kid |
|
Nelson Wong Casino Guy |
|
Michael Bagdasarian Excursion Clerk |
|
Amber-Rochelle DeMarco Damsel #1 |
|
Marcela Caceres Damsel #2 |
|
Natalie Sutcliffe Damsel #3 |
|
Ian Harmon Monster |
|
Phyllis Smith Flight Attendant |
|
Ross Bagdasarian, Jr. Alvin (singing voice) (uncredited) |
|
Janice Karman Theodore / The Chipettes (singing voice) (uncredited) |
|
Steve Vining Simon (singing voice) (uncredited) |
|
Eoin Bates Music Executive (uncredited) |
|
Seth Robert Dusky Additional Voices (voice) (uncredited) |
|
Wendell Kinney Cruise Guest (uncredited) |
|
Jeremy Palko Cruise Guy (uncredited) |
|
Rachael Wegener Model (uncredited) |
Sound | Doug Jackson | Sound Effects Editor |
Production | Arnon Milchan | Executive Producer |
Production | Karen Rosenfelt | Executive Producer |
Sound | Mark Mothersbaugh | Original Music Composer |
Production | Neil A. Machlis | Executive Producer |
Production | Neil A. Machlis | Unit Production Manager |
Art | Rose Marie McSherry | Set Decoration |
Editing | Peter Amundson | Editor |
Production | Casey Grant | Unit Production Manager |
Costume & Make-Up | Lisa Love | Key Makeup Artist |
Production | Ross Bagdasarian, Jr. | Producer |
Production | Janice Karman | Producer |
Camera | Thomas E. Ackerman | Director of Photography |
Production | Allison Jones | Casting |
Production | Steve Waterman | Executive Producer |
Art | Richard Holland | Production Design |
Costume & Make-Up | Alexandra Welker | Costume Design |
Art | David Hadaway | Set Designer |
Sound | David Betancourt | ADR Mixer |
Sound | Galen Goodpaster | Supervising ADR Editor |
Sound | David Lucarelli | ADR Recordist |
Sound | John Murray | Foley Supervisor |
Sound | Charleen Richards-Steeves | ADR Mixer |
Writing | Glenn Berger | Writer |
Writing | Jonathan Aibel | Writer |
Directing | Mike Mitchell | Director |
Sound | Julia Michels | Music Supervisor |
Art | Don MacAulay | Art Direction |
Sound | Armen Ksajikian | Musician |
Art | Peter Bodnarus | Set Designer |
Sound | Dan O'Connell | Foley Artist |
Sound | Dan DiPrima | Supervising Music Editor |
Sound | John T. Cucci | Foley Artist |
Crew | Marilyn Giacomazzi | Stunt Double |
Sound | Jim Brookshire | Supervising Dialogue Editor |
Sound | Anna Behlmer | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | James Bolt | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Stacey Herbert | Makeup Artist |
Art | Mira Caveno | Set Designer |
Sound | Monique 'Nico' Salvato | First Assistant Sound Editor |
Visual Effects | Sachin Bangera | Animation |
Visual Effects | Aravind Jayaraman | Visual Effects |
Visual Effects | Tony Mecca | Animation |
Sound | Christine Sirois | ADR Recordist |
Visual Effects | Dixie Pizani | Animation |
Visual Effects | Andrew Malesky | Animation |
Visual Effects | Rohit Kolhe | Animation |
Visual Effects | Samidha Nagwekar | Animation |
Art | Phil Langone | Storyboard Artist |
Sound | Matthew Harrison | Foley Editor |
Sound | John Morris | Supervising Sound Editor |
Sound | Matt Fausak | Music Editor |
Sound | David Husby | Sound Mixer |
Sound | James Ashwill | Foley Mixer |
Visual Effects | Ian Blum | Animation Supervisor |
Production | Johnny Gidcomb | ADR Voice Casting |
Art | Melanie Cassidy | Sculptor |
Sound | Jesse Johnstone | ADR Recordist |