ფიფქია და მონადირე (2012)
დირექტორი:
Rupert Sanders
მწერლები:
John Lee Hancock, Hossein Amini, Evan Daugherty.
Kristen Stewart Snow White |
|
Chris Hemsworth The Huntsman |
|
Charlize Theron Queen Ravenna |
|
Sam Claflin William |
|
Ian McShane Beith |
|
Ray Winstone Gort |
|
Nick Frost Nion |
|
Noah Huntley King Magnus |
|
Toby Jones Coll |
|
Eddie Marsan Duir |
|
Lily Cole Greta |
|
Rachael Stirling Anna |
|
Hattie Gotobed Lily |
|
Bob Hoskins Muir |
|
Sam Spruell Finn |
|
Johnny Harris Quert |
|
Brian Gleeson Gus |
|
Vincent Regan Duke Hammond |
|
Liberty Ross Queen Eleanor |
|
Chris Obi Mirror Man |
|
Raffey Cassidy Young Snow White |
|
Xavier Atkins Young William |
|
Izzy Meikle-Small Young Ravenna |
|
Anastasia Hille Ravenna's mother |
|
Elliot Reeve Young Finn |
|
Mark Wingett Thomas |
|
Jamie Blackley Iain |
|
Dave Legeno Broch |
|
Greg Hicks Black Knight General |
|
Peter Ferdinando Black Knight |
|
Andrew Hawley Guard on Duty |
|
Joey Ansah Aldan |
|
Gregor Truter Duke's Commander |
|
Tom Mullion Soldier |
|
Matt Berry Percy |
|
Darren Kent Emaciated Peasant (uncredited) |
|
Craig Garner Coll Dwarf Double (uncredited) |
|
Duncan Casey Ravenna Guard |
|
Ryan Stuart Mercenary #3 (uncredited) |
Production | Sarah Bradshaw | Unit Production Manager |
Production | Sarah Bradshaw | Co-Producer |
Production | Sam Mercer | Producer |
Costume & Make-Up | Colleen Atwood | Costume Design |
Sound | James Newton Howard | Original Music Composer |
Crew | Kim McGarrity | Stunts |
Editing | Conrad Buff IV | Editor |
Production | Gloria S. Borders | Executive Producer |
Visual Effects | Neil Corbould | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Donna O'Neal | Key Set Costumer |
Art | Andrew Ackland-Snow | Art Direction |
Art | Alastair Bullock | Art Direction |
Crew | Ben Cooke | Stunt Coordinator |
Crew | Ben Cooke | Fight Choreographer |
Crew | Rob Inch | Stunts |
Crew | James O'Donnell | Stunts |
Crew | Mike Mukatis | Stunts |
Editing | Curtis Lindersmith | Digital Intermediate Editor |
Editing | Jim Passon | Color Timer |
Costume & Make-Up | Sharon Martin | Makeup Department Head |
Sound | Jim Weidman | Supervising Music Editor |
Production | Joe Roth | Producer |
Production | Lucy Bevan | Casting |
Art | Stuart Rose | Art Direction |
Art | Dominic Watkins | Production Design |
Crew | Roy Taylor | Stunts |
Art | John Frankish | Art Direction |
Writing | John Lee Hancock | Screenplay |
Sound | Warren Hendriks | Sound Designer |
Writing | Hossein Amini | Screenplay |
Art | Fainche MacCarthy | Set Decoration |
Crew | Cecily Fay | Stunt Double |
Camera | Greig Fraser | Director of Photography |
Crew | Kelvin McIlwain | Visual Effects Art Director |
Crew | Jess Liaudin | Stunts |
Visual Effects | John D. Hancock | Visual Effects Coordinator |
Art | Philip Elton | Assistant Art Director |
Sound | Paula Fairfield | Sound Designer |
Sound | Paula Fairfield | Sound Effects Editor |
Sound | Chris Munro | Production Sound Mixer |
Crew | Paul Howell | Utility Stunts |
Visual Effects | Chris Hunt | Visual Effects |
Crew | Freddy Bouciegues | Stunts |
Directing | Rupert Sanders | Director |
Writing | Evan Daugherty | Screenplay |
Writing | Evan Daugherty | Screenstory |
Editing | Neil Smith | Editor |
Production | Palak Patel | Executive Producer |
Camera | Peter Field | Camera Operator |
Camera | George Richmond | Camera Operator |
Camera | George Richmond | Steadicam Operator |
Production | Bill Darby | Location Manager |
Crew | Vladimir "Furdo" Furdik | Stunts |
Crew | Vladimir "Furdo" Furdik | Stunt Double |
Crew | Shane Steyn | Stunts |
Crew | Peter Hric | Stunts |
Crew | Marcus Shakesheff | Stunts |
Visual Effects | Tim T. Cunningham | Visual Effects Producer |
Crew | Dan Burman | Stunts |
Costume & Make-Up | Roz Abery | Prosthetic Makeup Artist |
Crew | Simon Atherton | Armorer |
Camera | Alex Bailey | Still Photographer |
Lighting | Martin Smith | Gaffer |
Crew | David Anders | Stunts |
Crew | Robert Ward | CG Supervisor |
Crew | Andy Wareham | Stunts |
Crew | Rachelle Beinart | Stunt Double |
Art | Naomi Moore | Art Department Coordinator |
Crew | Jo Osmond | Stunts |
Crew | Kai Martin | Stunts |
Crew | Nick Chopping | Stunts |
Camera | Massimo Rinella | Dolly Grip |
Costume & Make-Up | Ken Crouch | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Christian Cordella | Costume Illustrator |
Art | Barry Gibbs | Property Master |
Visual Effects | Michael Dawson | Special Effects Supervisor |
Sound | Andy Nelson | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Craig Henighan | Supervising Sound Editor |
Sound | Craig Henighan | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Jill Purdy | Supervising ADR Editor |
Sound | Jill Purdy | Supervising Dialogue Editor |
Sound | David Olson | Music Editor |
Art | David Warren | Supervising Art Director |
Camera | Simon Baker | Camera Operator |
Sound | Ai-Ling Lee | Sound Designer |
Sound | Ai-Ling Lee | Sound Effects Editor |
Visual Effects | Angela Barson | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Clare Norman | Visual Effects Producer |
Crew | Domingo Beltrán | Stunts |
Crew | Bobby Holland Hanton | Stunts |
Visual Effects | Max Leonard | Visual Effects Coordinator |
Crew | Josh Saeta | Sequence Supervisor |
Art | Oliver Goodier | Art Direction |
Visual Effects | Allison Paul | Visual Effects Coordinator |
Crew | Steve Dent | Stunt Coordinator |
Camera | John Gamble | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Calandra Meredith | Dresser |
Lighting | Perry Evans | Gaffer |
Visual Effects | Will Cohen | Visual Effects Producer |
Art | David Doran | Assistant Art Director |
Costume & Make-Up | Philip Goldsworthy | Set Costumer |
Crew | Pablo Verdejo | Stunts |
Visual Effects | Thomas Nittmann | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Edson Williams | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Rudi Holzapfel | Visual Effects Supervisor |
Camera | Josh Bleibtreu | Second Unit Director of Photography |
Costume & Make-Up | Alex Rouse | Wigmaker |
Visual Effects | Shannan Burkley | Matte Painter |
Visual Effects | Jeff Atherton | Visual Effects Producer |
Crew | Xinyi Puah | Visual Effects Editor |
Camera | Vince McGahon | Steadicam Operator |
Camera | John Marzano | Aerial Director of Photography |
Crew | Zeke Morales | Visual Effects Editor |
Directing | Jo Beckett | Script Supervisor |
Camera | Jonathan 'Chunky' Richmond | Camera Operator |
Lighting | David Sinfield | Gaffer |
Camera | Jon Webb | Focus Puller |
Crew | Kieran Nicholas | Visual Effects Editor |
Crew | Mark Edward Wright | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Todd Shifflett | Visual Effects Supervisor |
Crew | Kathryn Donovan | Unit Publicist |
Editing | Tom Harrison-Read | First Assistant Editor |
Camera | Chas Bain | Camera Operator |
Crew | Ben Dimmock | Stunts |
Costume & Make-Up | Joe Hopker | Key Hairdresser |
Visual Effects | Bryan Hirota | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Laura Schiavo | Hairdresser |
Costume & Make-Up | Christine L. Cantella | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Bonnie Clevering | Hairstylist |
Crew | Ronnie Paul | Stunts |
Sound | Jason Ruder | Music Editor |
Visual Effects | Nicolas Hernandez | Visual Effects Supervisor |
Crew | Helen Steinway Bailey | Stunt Double |
Crew | Ryan Stuart | Stunts |
Visual Effects | Jean-Claude Deguara | Animation Supervisor |
Visual Effects | Jerad Marantz | Character Designer |
Costume & Make-Up | Francesco Alberico | Hairdresser |
Costume & Make-Up | Josh Weston | Prosthetic Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Uxue Laguardia | Makeup Artist |
Crew | Pauline Duvall | Sequence Supervisor |
Crew | Josh Sutherland | Visual Effects Editor |
Crew | Joel Sevilla | CG Supervisor |
Costume & Make-Up | Briana Jorgenson | Costumer |
Visual Effects | Kevin Jackson | Lead Animator |
Visual Effects | Christopher Johnston | VFX Editor |
Costume & Make-Up | Amy Byrne | Makeup Artist |
Crew | Marek Toth | Stunts |
Visual Effects | Sean Stranks | 2D Supervisor |
Crew | Stanislav Satko | Stunts |
Visual Effects | Hugo Dominguez | VFX Artist |
Crew | Dan Neal | CG Supervisor |
Visual Effects | Roberto Smith | Animation Supervisor |
Visual Effects | Michael Bomagat | Lead Animator |
Visual Effects | Daniel Lindsey | Visual Effects |
Visual Effects | Cedric Nicolas-Troyan | Visual Effects Supervisor |
Directing | Cedric Nicolas-Troyan | Assistant Director |
Lighting | Justin Hammond | Lighting Technician |
Visual Effects | Tony Mecca | Animation |
Crew | Nick Benseman | Stunts |
Visual Effects | Rocco Pucillo | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Dixie Pizani | Animation |
Visual Effects | Andrew Arnett | Animation Director |
Costume & Make-Up | Enzo Angileri | Hairstylist |
Visual Effects | Sheila Giroux | Visual Effects Coordinator |
Lighting | Mike Archer | Gaffer |
Visual Effects | Andrea Pirisi | VFX Editor |
Costume & Make-Up | Luca Vannella | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Jane Clive | Assistant Costume Designer |
Crew | Gary Arthurs | Stunts |
Costume & Make-Up | Stacey Panepinto | Makeup Artist |
Art | Steven DeSantis | Construction Coordinator |
Art | Chris Grun | Conceptual Design |
Visual Effects | Celine Chew | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Neh Jaiswal | Visual Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Amber Jordyn | Costumer |
Visual Effects | Lynda Thompson | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Mark Webb | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Ankit Gokani | Visual Effects Coordinator |
Camera | Shaun Cobley | First Assistant "B" Camera |
Art | Andrew Palmer | Assistant Art Director |
Editing | Carole A. Kenneally | First Assistant Editor |
Visual Effects | Rachel Faith Hanson | Visual Effects Coordinator |
Production | Simone Goodridge | Production Supervisor |
Camera | Stuart Hendry | Still Photographer |
Editing | Daniel Boccoli | First Assistant Editor |
Crew | Steve Cummings | Supervising Armorer |
Costume & Make-Up | Sunita Parmar | Prosthetic Makeup Artist |
Crew | Maurice Lee | Stunts |
Crew | Brian Nickels | Stunts |
Visual Effects | Toby White | Visual Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Nigel Hyams | Set Costumer |
Art | Jourdan Henderson | Art Department Coordinator |
Visual Effects | Jan Guilfoyle | Visual Effects Coordinator |
Art | Oliver Carroll | Assistant Art Director |
Crew | Marc Wolff | Aerial Coordinator |
Visual Effects | Deak Ferrand | Matte Painter |
Crew | Paul Lowe | Stunts |
Crew | Carlo Antonioni | Stunts |
Visual Effects | Steve Moncur | Visual Effects Supervisor |
Camera | Marc Atherfold | First Assistant Camera |
Lighting | Jamie Mills | Lighting Technician |
Crew | Michael Sims | Stunt Double |
Visual Effects | Henry Badgett | 2D Supervisor |
Visual Effects | Robyn Luckham | Animation Supervisor |
Costume & Make-Up | Lora E. Revitt | Assistant Costume Designer |
Crew | Levan Doran | Stunts |
Crew | Roman Jankovič | Stunts |
Visual Effects | Matt Conway | Matte Painter |
Visual Effects | Aaron Deerfield | Lead Animator |
Crew | Rory Mulroe | Stunts |
Camera | Eric Greenberg | Focus Puller |
Crew | Yang Liang | Stunts |
Crew | Lee Millham | Stunts |
Crew | Sam Parham | Stunts |
Visual Effects | Phil Brennan | Visual Effects Supervisor |
Camera | Alex Klabukov | Key Grip |
Crew | Curtis Rivers | Stunts |
Lighting | Dara Norman | Lighting Technician |
Crew | Steen Young | Stunts |
Costume & Make-Up | Perry Goyen | Set Costumer |
Art | Amanda Dazely | Assistant Art Director |
Visual Effects | Robin Hinch | VFX Editor |
Crew | Danny Euston | Stunts |
Lighting | Paul Kelly | Lighting Technician |
Crew | Adrian McGaw | Stunts |
Camera | Claudio Del Gobbo | Dolly Grip |
Visual Effects | James Sutton | 3D Generalist |
Costume & Make-Up | Jack Taggart | Ager/Dyer |
Crew | Lucia Foster Found | Aerial Coordinator |
Art | Sebastian Meyer | Conceptual Design |
Costume & Make-Up | Darrell Warner | Costume Illustrator |
Visual Effects | John Moffatt | Visual Effects Supervisor |
Camera | Toby Plaskitt | Russian Arm Operator |
Crew | Andy Butcher | Stunts |
Visual Effects | Greg Reed | VFX Editor |
Camera | Tommaso Mele | Key Grip |
Crew | Mens-Sana Tamakloe | Stunts |
Crew | James Grogan | Stunts |
Camera | Spencer Murray | First Assistant "B" Camera |
Crew | Tom Rodgers | Stunts |
Crew | Sian Milne | Stunts |
Crew | Andy Pilgrim | Stunts |
Crew | Chris Pollard | Stunts |
Crew | Ian Pead | Stunts |
Lighting | Neil Munro | Electrician |
Crew | Jiří Horký | Stunts |
Camera | Luke Selway | Clapper Loader |
Crew | Tony Christian | Utility Stunts |
Crew | Tony Christian | Stunt Double |
Crew | Leo Woodruff | Stunts |
Costume & Make-Up | Sam Bear | Hairdresser |
Crew | Jimmy Pethrus | Stunts |
Crew | Harry Lam | Digital Effects Supervisor |
Visual Effects | Howard Margolius | Visual Effects Technical Director |
Camera | Chris Bain | First Assistant "A" Camera |
Crew | Graham Bowen | Armorer |
Crew | Caroline Wilson | Armory Coordinator |
Art | Darryl Paterson | Assistant Property Master |
Visual Effects | Simon Pynn | Matchmove Supervisor |
Costume & Make-Up | Joanna Campbell Lynch | Costumer |
Crew | Jan Petřina | Stunt Double |
Crew | Erol Mehmet | Stunts |
Crew | Reg Wayment | Stunts |
Visual Effects | Muhittin Bilginer | Visual Effects Technical Director |
Art | Rick Newsome | Storyboard Designer |
Visual Effects | Bhumika Mayer | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Rebecca Ruether | CG Animator |
Visual Effects | Rishikesh Nandlaskar | 3D Modeller |
Visual Effects | Gretel Ng | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Caitlin Thornton | Visual Effects Coordinator |
Lighting | Lee Perkins | Electrician |
Crew | Tim Lewis | Supervising Armorer |
Crew | Alan Hausmann | Armorer |
Visual Effects | Anuradha Behera | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Ashley J. Ward | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Ryan E. Seymour | Matchmove Supervisor |
Visual Effects | Miles Friedman | Visual Effects Coordinator |
Crew | Amie Slate | Sequence Supervisor |
Costume & Make-Up | Richard Glass | Contact Lens Technician |
Costume & Make-Up | Punam Chhatralia | Contact Lens Technician |
Costume & Make-Up | Leila Karalic | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Shane Paish | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Victoria Bancroft | Prosthetic Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Victoria Holt | Prosthetic Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Julie White | Prosthetic Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Susie Redfern | Prosthetic Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Nikkie Grimshaw | Prosthetics Painter |
Costume & Make-Up | Luke Fisher | Prosthetics Sculptor |
Art | Alfonso De La Torre | Conceptual Design |
Art | Annis Naeem | Conceptual Illustrator |
Art | Laura Davison | Construction Coordinator |
Art | Mark Russell | Construction Buyer |
Art | Laura Dishington | Graphic Designer |
Art | Jeremy Thompson | Property Master |
Art | Paul Hearn | Set Dresser |
Art | Jory Alvarado | Set Dresser |
Camera | Will Morris | Camera Loader |
Camera | Chris McAleese | Camera Loader |
Camera | James Smith | Clapper Loader |
Lighting | Mark Gay | Electrician |
Lighting | John Hanks | Electrician |
Lighting | James Smart | Electrician |
Lighting | George Worley | Electrician |
Lighting | Anthony Mollicone | Rigging Grip |
Camera | Joe Buxton | Libra Head Technician |
Lighting | Eliot Coulter | Lighting Technician |
Crew | Catherine Jones | Armorer |
Costume & Make-Up | Bryan Kopp | Costume Illustrator |
Costume & Make-Up | Imogen Hose | Costumer |
Costume & Make-Up | Robyn Manton | Costumer |
Costume & Make-Up | Chan Chi Wan | Seamstress |
Costume & Make-Up | Linda Lashley | Seamstress |
Costume & Make-Up | Lex Wood | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Zimer Longhin | Tailor |
Costume & Make-Up | Laura Panayiotou | Tailor |
Costume & Make-Up | Mark Holmes | Wardrobe Master |
Visual Effects | Derek Tannehill | Animation Supervisor |
Art | Ming Pan | Conceptual Design |
Visual Effects | Prajakta Nandlaskar | Lead Animator |
Visual Effects | Jarrod Avalos | Matchmove Supervisor |
Visual Effects | Wesley Froud | Matchmove Supervisor |
Visual Effects | Derek Winslow | Matte Painter |
Visual Effects | Tobias Meier | Matte Painter |
Visual Effects | Charlotte Tyson | Matte Painter |
Visual Effects | Dante Harbridge Robinson | Matte Painter |
Visual Effects | Greg Szafranski | Matte Painter |
Visual Effects | Eric Urquhart | Matte Painter |
Visual Effects | Mayumi Shimokawa | Matte Painter |
Visual Effects | Michelle Blok | Pre-Visualization Supervisor |
Visual Effects | Brad Alexander | Pre-Visualization Supervisor |
Visual Effects | Nicolas Seck | Senior Animator |
Crew | Jateen Thakkar | Sequence Supervisor |
Art | Kevin Kolodinsky | Title Designer |
Visual Effects | Katrina Barton | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Alex Fitzgerald | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Trupti Ghosh | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Olivia Goh | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Brooke Stone | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Meg Tyra | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | David Willnerd | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Amielia Williams | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Kim Erin Eunsung | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Mark Sherwood | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Stanley Joseph Aghori | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | Alexander Chaliovski | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | Christian Deiß | Visual Effects Technical Director |
Crew | Tolga Kenan | Stunts |
Crew | Dayna Grant | Stunts |
Crew | Dayna Grant | Stunt Double |
Visual Effects | Kate Phillips | Visual Effects Producer |
Crew | Casey Michaels | Stunts |
Crew | Donna Williams | Stunts |
Crew | Florian Robin | Stunt Double |
Crew | Bean Peel | Stunts |
Crew | Arran Topham | Stunts |
Visual Effects | John Slattery | Digital Compositor |
Crew | Caridad Angus | Stand In |
Crew | Sarah Lochlan | Stunts |
Crew | Marlow Warrington-Mattei | Stunt Double |
Crew | Bradley Farmer | Stunts |
Crew | Oliver Gough | Stunts |
Crew | Lyndon S. Hellewell | Stunts |
Crew | Paradox Pollack | Stunts |
Crew | Tony van Silva | Stunts |
Crew | Pete Ford | Stunts |
Crew | Mark Archer | Stunts |
Crew | David R. Grant | Stunt Double |
Crew | Aldonio Danny Frietas | Stunts |
Crew | Dominic Preece | Stunts |
Crew | Tomas Ereminas | Stunt Double |
Crew | Michael Byrch | Stunts |
Crew | Jonathan Cohen | Stunts |
Crew | Matt Sherren | Stunts |
Crew | Louis Samms | Stunts |
Crew | Calvin Warrington-Heasman | Stunts |
Crew | Pete White | Stunts |
Crew | Elliot Hawkes | Stunts |
Crew | Pavel Boušek | Stunts |
Crew | Charles Ramsay | Stunts |
Crew | José Antonio Oña Sánchez | Stunts |
Crew | Will Dent | Stunts |
Crew | Rudolf Vrba | Stunts |
Crew | Joshua Archer | Stunts |
Crew | Martin Wilde | Stunts |
Crew | Ben Wright | Stunt Double |
Crew | Tom Cox | Stunts |
Crew | Martin Csiaki | Stunts |
Crew | Luis Miguel Arranz | Stunts |
Crew | David Newton | Stunts |
Crew | Peter Olgyay | Stunts |
Crew | Ivan Miča | Stunts |
Crew | Daniel Vernan | Stunts |
Crew | Miguel Villalba | Stunts |
Crew | Milan Hrvoľ | Stunts |
Crew | Marc Mailley | Stunts |
Crew | Dusan Prvy | Stunts |
Crew | Jade Williams | Stunts |
Crew | Jake Cox | Stunts |
Crew | Christopher Cox | Stunts |
Crew | Jamie lee Verne | Stunt Double |
Crew | Ray Nic | Stunts |
Crew | Chris Carey | Stunts |
Crew | Ashley Beck | Stunts |