Thomas Jane David Drayton |
|
Laurie Holden Amanda Dunfrey |
|
Toby Jones Ollie Weeks |
|
Marcia Gay Harden Mrs. Carmody |
|
Andre Braugher Brent Norton |
|
William Sadler Jim |
|
Jeffrey DeMunn Dan Miller |
|
Sam Witwer Private Jessup |
|
Chris Owen Norm |
|
Alexa Davalos Sally |
|
David Jensen Myron |
|
Frances Sternhagen Irene Reppler |
|
Nathan Gamble Billy Drayton |
|
Robert C. Treveiler Bud Brown |
|
Melissa McBride Woman With Kids at Home |
|
Andy Stahl Mike Hatlen |
|
Buck Taylor Ambrose Cornell |
|
Brandon O'Dell Bobby Eagleton |
|
Jackson Hurst Joe Eagleton |
|
Brian Libby Biker |
|
Susan Malerstein Hattie |
|
Mathew Greer Silas |
|
Juan Gabriel Pareja Morales |
|
Walter Fauntleroy Donaldson |
|
Amin Joseph M.P. |
|
Kelly Collins Lintz Steff Drayton |
|
Ginnie Randall Woman #1 |
|
Tiffany Morgan Woman #2 |
|
Kim Wall Terrified Woman |
|
Julio Cesar Cedillo Father |
|
Ron Clinton Smith Mr. Mackey |
|
Gregg Brazzel Tom Smalley |
|
Sonny Franks Man with El Camino |
|
Dodie Brown Screaming Woman |
|
Taylor E. Brown Screaming Child |
|
Jay Amor Shopper (uncredited) |
|
Kevin Beard Shopper (uncredited) |
|
Jimmy Lee Jr. Shopper (uncredited) |
|
Derek Cox-Berg Teenager #1 (uncredited) |
|
Cherami Leigh Teenage Girl (uncredited) |
|
Louis Herthum Colonel (uncredited) |
|
Mike Martindale Sentry (uncredited) |
|
Eric Kelly McFarland Military Soldier (uncredited) |
|
Ritchie Montgomery Paisley Hat Man (uncredited) |
|
Ted Ferguson Norton Group Member (uncredited) |
Production | Bob Weinstein | Executive Producer |
Production | Harvey Weinstein | Executive Producer |
Writing | Stephen King | Novel |
Crew | Stephen King | Thanks |
Production | Deborah Aquila | Casting |
Writing | Frank Darabont | Screenplay |
Directing | Frank Darabont | Director |
Production | Frank Darabont | Producer |
Sound | Mark Isham | Original Music Composer |
Crew | Mark De Alessandro | Stunts |
Crew | Mike Mignola | Thanks |
Production | Michael Jackman | Executive In Charge Of Post Production |
Art | Alex Hajdu | Art Direction |
Production | Liz Glotzer | Producer |
Production | Denise M. Huth | Executive Producer |
Production | Randi Richmond | Executive Producer |
Production | Anna Garduno | Executive Producer |
Editing | Hunter M. Via | Editor |
Art | Gregory Melton | Production Design |
Costume & Make-Up | Giovanna Ottobre-Melton | Costume Design |
Camera | Rohn Schmidt | Director of Photography |
Production | Jennifer L. Smith | Casting |
Production | Richard Saperstein | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Greg Nicotero | Special Effects Makeup Artist |
Directing | Greg Nicotero | Second Unit Director |
Art | Raymond Pumilia | Set Decoration |
Crew | Kevin Beard | Stunts |
Production | Jill Stokesberry | Casting Associate |
Production | Matthew Stein | Executive In Charge Of Production |
Crew | Gregg Brazzel | Stunts |
Crew | Danny Cosmo | Stunt Double |
Sound | George Simpson | Sound Designer |
Sound | George Simpson | Supervising Sound Editor |
Crew | Amin Joseph | Stunts |
Crew | Jay Amor | Utility Stunts |
Camera | Billy Gierhart | Camera Operator |
Camera | Billy Gierhart | Steadicam Operator |
Crew | Wayne Scott Miller | Stunts |
Production | Tricia Wood | Casting |
Crew | Thirl Haston | Stunts |
Directing | K.C. Colwell | Assistant Director |
Crew | Drew Struzan | Thanks |
Crew | Steven Ritzi | Stunt Coordinator |
Sound | Mike Chock | Sound Effects Editor |
Sound | Rick Ash | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Ralph Osborn | Dialogue Editor |
Sound | Julie Feiner | Dialogue Editor |
Camera | Ralph Nelson Jr. | Still Photographer |
Crew | Corey Pritchett | Stunts |
Sound | Joe E. Rand | Music Editor |
Crew | Karen M. Murphy | Post Production Supervisor |
Visual Effects | Karen M. Murphy | Visual Effects Producer |
Sound | Elliot Tyson | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Hugh Waddell | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Yolanda Mercadel | Hairstylist |
Sound | Thomas Jones | Supervising ADR Editor |
Sound | Thomas Jones | Supervising Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Adruitha Lee | Hair Department Head |
Crew | Darrell Pritchett | Special Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Allen Weisinger | Makeup Department Head |
Lighting | Bob Bates | Gaffer |
Production | Erin Toner | Casting Associate |
Crew | Nick Stanner | Stunt Double |
Art | Maureen Farley | Property Master |
Sound | Paul Ledford | Production Sound Mixer |
Directing | Alison Young | Script Supervisor |
Sound | Mark Zimbicki | Boom Operator |
Production | Alissa M. Kantrow | Unit Production Manager |
Camera | Richard Cantu | Camera Operator |
Editing | Brian Beard | Digital Intermediate |
Crew | Casey Pritchett | Stunts |
Crew | Jason Gray | Stunt Double |
Crew | Liz Brandenburg | Stunts |