Radha Mitchell Rose Da Silva |
|
Sean Bean Christopher Da Silva |
|
Jodelle Ferland Sharon / Alessa |
|
Laurie Holden Cybil Bennett |
|
Deborah Kara Unger Dahlia Gillespie |
|
Kim Coates Officer Thomas Gucci |
|
Tanya Allen Anna |
|
Alice Krige Christabella |
|
Nicky Guadagni Distressed Woman |
|
Maxine Dumont Christabella's Aide |
|
Chris Britton Adam |
|
Colleen Williams Archivist |
|
Ron Gabriel Old Mechanic |
|
Derek Ritschel Young Police Officer |
|
Eve Crawford Sister Margaret |
|
Amanda Hiebert Gas Attendant |
|
Roberto Campanella Red Pyramid / Janitor / Colin |
|
Stephen R. Hart Elder |
|
Janet Land Congregation |
|
Elizabeth Harpur Congregation |
|
Hannah Fleming School Girl |
|
Lorry Ayers Scarred Older Alessa |
|
Melissa Panton Dark Nurse |
|
Rhoslynne Bugay Dark Nurse |
|
Chantelle Leonardo Dark Nurse |
|
Carrie Eklund Dark Nurse |
|
Florence MacGregor Congregation |
|
Lynn Woodman Congregation |
|
Holly Makarchuk School Girl |
|
Tatiana Haas School Girl |
|
Michael Cota Armless Man |
|
Yvonne Ng Grey Child |
|
Emily Lineham Red Nurse / Dark Nurse |
|
Donna Milburn Slashing Dark Nurse |
|
Nadia Barosso Dark Nurse |
|
Noelle Boggio Dark Nurse |
|
Victoria Boland Dark Nurse |
|
Alicia Bundy Dark Nurse |
|
Rachel Crowther Dark Nurse |
|
Zsuzsanna Cseh Dark Nurse |
|
Judit Kovacs Dark Nurse |
|
Stephanie Lauder Dark Nurse |
|
Onika Ndukwe Dark Nurse |
|
Kat Olsen Dark Nurse |
|
Sylwia Pluta Dark Nurse |
|
Lisa Shaw Dark Nurse |
|
Tamara Smeaton Dark Nurse |
|
Nicole Ann St. Hill Dark Nurse |
|
Samantha Hayes School Girl (uncredited) |
|
Victor Sutton Undead man (uncredited) |
Costume & Make-Up | Wendy Partridge | Costume Design |
Visual Effects | Patrick Tatopoulos | Creature Design |
Costume & Make-Up | Patrick Tatopoulos | Makeup Effects Designer |
Writing | Roger Avary | Writer |
Production | Samuel Hadida | Producer |
Art | James McAteer | Art Direction |
Production | Deirdre Bowen | Casting |
Directing | Christophe Gans | Director |
Production | Andrew Mason | Executive Producer |
Production | Akira Yamaoka | Executive Producer |
Sound | Akira Yamaoka | Music |
Production | Don Carmody | Producer |
Art | Carol Spier | Production Design |
Editing | Sébastien Prangère | Editor |
Sound | Jeff Danna | Original Music Composer |
Visual Effects | Roberto Campanella | Creature Design |
Crew | Steve Lucescu | Stunt Coordinator |
Visual Effects | Steve Lucescu | Creature Design |
Crew | Marco Bianco | Stunts |
Crew | Shane Cardwell | Stunts |
Crew | Dean Copkov | Stunts |
Crew | Maxine Dumont | Stunts |
Crew | Plato Fountidakis | Stunts |
Crew | Brian Jagersky | Stunts |
Crew | Ciara Jones | Stunts |
Crew | Dana Jones | Stunts |
Crew | Brian Kaulback | Stunts |
Crew | Kym Kristalie | Stunts |
Production | Deb LeFaive | Production Manager |
Production | Deb LeFaive | Line Producer |
Editing | Pierre Henry | First Assistant Editor |
Directing | Pierre Henry | First Assistant Director |
Crew | Simon Board | Second Unit |
Directing | Simon Board | Second Assistant Director |
Visual Effects | Lesley Krueger | Creature Design |
Visual Effects | Nicolas Boukhrief | Creature Design |
Visual Effects | Thierry Segur | Creature Design |
Camera | Daniele Massaccesi | Camera Operator |
Camera | Martin Hume | Camera Operator |
Camera | Michael Blatchford | Camera Loader |
Visual Effects | Ben Gervais | Creature Design |
Costume & Make-Up | Paul Pattison | Key Makeup Artist |
Art | Elinor Rose Galbraith | Art Direction |
Sound | Nicolas Becker | Sound Designer |
Art | Grant Van Der Slagt | Set Designer |
Sound | Goro Koyama | Foley Artist |
Sound | Andy Malcolm | Foley Artist |
Production | Victor Hadida | Executive Producer |
Camera | Dan Laustsen | Director of Photography |
Visual Effects | David Gauthier | Special Effects Supervisor |
Sound | Roderick Deogrades | Sound Effects Editor |
Camera | François Daignault | Camera Operator |
Sound | Don White | Foley Mixer |
Crew | Tig Fong | Stunts |
Art | Peter Nicolakakos | Set Decoration |
Sound | Jane Tattersall | Supervising Sound Effects Editor |
Crew | Al Vrkljan | Armorer |
Editing | Denis Bedlow | First Assistant Editor |
Visual Effects | Stephane Ceretti | VFX Supervisor |
Art | Christopher Geggie | Property Master |
Sound | Denis Bellingham | Boom Operator |
Sound | Jason McFarling | Boom Operator |
Sound | Paul Germann | Sound Effects Editor |
Sound | David McCallum | ADR & Dubbing |
Sound | Lou Solakofski | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Jill Purdy | ADR Editor |
Visual Effects | Bret Culp | VFX Supervisor |
Sound | Kevin Banks | Music Editor |
Production | Jonathan Matthews | Location Manager |
Sound | Garrett Kerr | ADR Editor |
Crew | John Bannister | Scenic Artist |
Sound | Mark Shnuriwsky | Sound Editor |
Lighting | Bryan Forde | Gaffer |
Sound | Ken Yasumoto | Sound Designer |
Art | Michael Madden | Set Designer |
Crew | C.J. Goldman | Makeup Effects |
Sound | Mark Zsifkovits | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Noel Hooper | VFX Supervisor |
Art | Kevin Haeberlin | Leadman |
Sound | Todd Beckett | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Chris Bridges | Makeup Effects |
Production | Melissa Girotti | Production Coordinator |
Visual Effects | Lon Molnar | VFX Supervisor |
Costume & Make-Up | Karola Dirnberger | Key Hair Stylist |
Art | Dusty Reeves | Art Department Coordinator |
Crew | Charles Taylor | Armorer |
Camera | Rod Crombie | Steadicam Operator |
Camera | Rafy | Still Photographer |
Sound | Kathy Choi | Sound Editor |
Crew | Rocco Larizza | Special Effects |
Costume & Make-Up | Paul Jones | Makeup Effects Designer |
Camera | Monty Montgomerie | Key Grip |
Lighting | Dave Bouskill | Rigging Gaffer |
Visual Effects | Kyle Menzies | VFX Supervisor |
Crew | Sean Sansom | Makeup Effects |
Sound | Tony Mederos | Sound Effects Editor |
Visual Effects | Miguel Ortega | 3D Modeller |
Directing | Samantha Timmerman | Script Supervisor |
Sound | David Caporale | Sound Editor |
Sound | Brent Pickett | Sound Editor |
Camera | Thomas Care | Dolly Grip |
Visual Effects | Natasha North | Visual Effects Coordinator |
Crew | Sarah Craig McEathron | Makeup Effects |
Costume & Make-Up | Rose-Mary Gubala | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Dawn E. Rivard | Wigmaker |
Costume & Make-Up | Akiko Wilson | Makeup Artist |
Sound | Mishann Lau | Sound Editor |
Sound | Robert Warchol | Sound Effects Editor |
Crew | Jean-Xavier Hasson | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Dave Olivares | Modeling |
Visual Effects | Holly Radcliffe | Visual Effects Producer |
Crew | Bruce Shapiro | Dialect Coach |
Production | Lara Voloshin | Production Coordinator |
Crew | Annie Wilkinson | Studio Teachers |
Crew | Jennifer Vey | Stunt Double |
Sound | Steve Medeiros | Sound Editor |
Visual Effects | Mike Shand | VFX Supervisor |
Writing | Keiichiro Toyama | Original Story |
Writing | Keiichiro Toyama | Original Concept |