Kevin Costner Frank Farmer |
|
Whitney Houston Rachel Marron |
|
Gary Kemp Sy Spector |
|
Bill Cobbs Bill Devaney |
|
Ralph Waite Herb Farmer |
|
Tomas Arana Greg Portman |
|
Michele Lamar Richards Nicki Marron |
|
Mike Starr Tony Scipelli |
|
Christopher Birt Henry |
|
DeVaughn Nixon Fletcher Marron |
|
Gerry Bamman Ray Court |
|
Joe Urla Minella |
|
Tony Pierce Dan |
|
Charles Keating Klingman |
|
Robert Wuhl Oscar Host |
|
Debbie Reynolds Debbie Reynolds |
|
Danny Kamin Thuringer |
|
Ethel Ayler Emma |
|
Sean Cheesman Rory |
|
Richard Schiff Skip Thomas |
|
Chris Connelly Oscar Arrivals M.C. |
|
Nathaniel Parker Clive Healy |
|
Bert Remsen Rotary Club President |
|
Donald Hotton Reverend Hardy |
|
Nita Whitaker Oscar Singer |
|
Patricia Healy Sound Winner #1 |
|
Blumen Young Sound Winner #2 |
|
Rob Sullivan Best Sound Presenter |
|
Jennifer Lyon-Buchanan Best Song Winner |
|
Stephen Shellen Tom Winston |
|
Victoria Bass Woman in Green |
|
Abbey Vine Ben Shiller |
|
Phil Redrow Video Director |
|
Joe Hess Cuban Husband |
|
Marta Velasco Cleaning Woman |
|
Joe Unger Journalist |
|
Gwen Seliger Rachel's Valet |
|
Susan Traylor Dress Designer |
|
Pat Poole Woman in Restaurant |
|
Shelley A. Hill Mother at Restaurant |
|
Amy Lou Dempsey Little Girl at Restaurant |
|
Rosie Lee Hooks Thrift Shop Owner |
|
Ken Myles Sound Technician #1 |
|
Robert L. Feist Sound Technician #2 |
|
Charles Bazaldua TV Director |
|
Tracye Logan Girl On Stairway |
|
Art Spaan Billy Thomas |
|
Douglas Price Pantages Assistant |
|
Ellin La Var Rachel's Hairstylist |
|
Joseph Zabrosky Skip's Assistant |
|
Rollin Jarrett Miami Reporter |
|
David M. Morano Fontainebleau Barkeeper |
|
Carla Lizzette Mejia Fontainebleau Maid |
|
Linda Thompson Female Academy Member |
|
David Foster Oscar Conductor |
|
Towanna King Rachel's Assistant |
|
David Joseph Martinez Janitor (uncredited) |
|
Michael George Musician (uncredited) |
|
Tony Burrer Dancer (uncredited) |
|
Jorga Caye Dancer (uncredited) |
|
Shaun Earl Dancer (uncredited) |
|
Bruce Holman Rotory Club VIP on Dais (uncredited) |
|
Dan Koko Cameraman in Helicopter (uncredited) |
|
Damon Stout Award Show Recipient (uncredited) |
|
John Tesh Entertainment Tonight Host (voice) (uncredited) |
|
Mark Thomason Killer with Mask (uncredited) |
Sound | Alan Silvestri | Original Music Composer |
Production | Kevin Costner | Producer |
Editing | Richard A. Harris | Editor |
Production | Elisabeth Leustig | Casting |
Writing | Lawrence Kasdan | Screenplay |
Production | Lawrence Kasdan | Producer |
Production | Jim Wilson | Producer |
Art | Jeffrey Beecroft | Production Design |
Art | Lisa Dean | Set Decoration |
Art | Roy Barnes | Set Designer |
Directing | Mick Jackson | Director |
Sound | Allan Dennis Rich | Original Music Composer |
Camera | Andrew Dunn | Director of Photography |
Editing | Donn Cambern | Editor |
Art | William Ladd Skinner | Art Direction |
Costume & Make-Up | Susan Nininger | Costume Design |
Production | Helen Pollak | Production Manager |
Sound | Whitney Houston | Theme Song Performance |
Sound | Darrell Hall | Music Editor |
Crew | David Siegel | Transportation Coordinator |
Crew | Walter Scott | Stunts |
Sound | Greg P. Russell | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Jeffrey J. Dashnaw | Stunts |
Art | Robin L. Miller | Property Master |
Costume & Make-Up | Valli O'Reilly | Makeup Artist |
Crew | Henry Kingi | Stunts |
Camera | Stephen St. John | Steadicam Operator |
Editing | Leslie Jones | Assistant Editor |
Art | Patrick Cassidy | Leadman |
Crew | Burt Dalton | Special Effects Coordinator |
Crew | Norman Howell | Stunt Coordinator |
Crew | Thomas R. Burman | Makeup Effects |
Sound | Joan Rowe | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Francisco X. Pérez | Makeup Artist |
Sound | Richard Bryce Goodman | Sound Designer |
Sound | Richard Bryce Goodman | Production Sound Mixer |
Sound | George Simpson | Supervising Sound Editor |
Sound | Julia Evershade | Supervising Sound Editor |
Sound | David A. Whittaker | Sound Editor |
Sound | Hugo Weng | Dialogue Editor |
Crew | Mickey Giacomazzi | Stunts |
Costume & Make-Up | Brenda Maben | Costumer |
Sound | Warren Hamilton Jr. | Sound Editor |
Camera | Ben Glass | Still Photographer |
Editing | Michael Rafferty | Assistant Editor |
Production | Rotimi Rainwater | Art Department Production Assistant |
Art | Jann K. Engel | Set Designer |
Costume & Make-Up | Kimberly Guenther Durkin | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Barbara Gordon | Assistant Costume Designer |
Art | Chris Snyder | Construction Coordinator |
Sound | Cliff Kohlweck | Music Editor |
Camera | P. Scott Sakamoto | Steadicam Operator |
Art | Frank McEldowney | Greensman |
Sound | Katie Rowe | Foley Artist |
Sound | Robert J. Litt | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Elliot Tyson | Sound Re-Recording Mixer |
Directing | Karen Golden | Script Supervisor |
Crew | David Linck | Unit Publicist |
Art | Michael J. Flynn | Set Dresser |
Art | Amanda J. Flick | Set Painter |
Crew | Bari Dreiband-Burman | Makeup Effects |
Costume & Make-Up | Kelly Muldoon | Hairstylist |
Art | Antoinette J. Gordon | Set Designer |
Art | Rodolfo Arriaga | Greensman |
Sound | Howell Gibbens | Dialogue Editor |
Camera | Michael Genne | Camera Operator |
Camera | Steven H. Smith | Camera Operator |
Crew | Blair Forward | Video Assist Operator |
Lighting | Paul Ary | Chief Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Steve Ellsworth | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Janet Sobel | Set Costumer |
Production | Steph Benseman | Location Manager |
Crew | Sean Cheesman | Choreographer |
Sound | Michael J. Benavente | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Elle Elliott | Hairstylist |
Sound | Joe Dorn | ADR Editor |
Art | Hugo Herrera | Greensman |
Crew | Henry Kingi Jr. | Stunts |
Costume & Make-Up | Medusah | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Carrie Angland | Makeup Artist |
Art | Michael Gastaldo | Assistant Property Master |
Lighting | R. Michael De Chellis | Assistant Chief Lighting Technician |
Art | Steven Lane Ewing | Construction Foreman |
Crew | Francis J. Roix | Carpenter |
Crew | John Bullard | Prop Maker |
Camera | Baird Steptoe | Additional First Assistant Camera |
Sound | Mark Pappas | Foley Editor |
Camera | Gerald A. King | Best Boy Grip |
Sound | Art Ford | Music Consultant |
Sound | Steve Richardson | Foley Editor |
Editing | Bob Putynkowski | Color Timer |
Directing | Albert Cho | Second Assistant Director |
Sound | Mychal D. Smith | Boom Operator |
Editing | Jane Kass | First Assistant Editor |
Sound | Maureen Crowe | Music Supervisor |
Crew | Kay Colvin | Cableman |
Crew | Al Guthery | Pilot |
Camera | Mike Schwake | Dolly Grip |
Camera | Bill Young | Key Grip |
Camera | Rick Davis | Additional Key Grip |
Camera | Michael D. Weldon | First Assistant Camera |
Art | Jim Stubblefield | Assistant Property Master |
Camera | Tim Dunford | Second Assistant Camera |
Crew | Wayne Lindholm | Carpenter |
Sound | Damon Cohoon | Sound Assistant |
Art | Penelope Rene Stames | Set Dresser |
Sound | Denise Cochran | Sound Assistant |
Camera | J. Steven Latham | Additional Second Assistant Camera |
Directing | Albert M. Shapiro | First Assistant Director |
Camera | Marc Margulies | Additional First Assistant Camera |
Sound | Jesse Dodd | ADR Recordist |
Sound | Donald Ortiz | Sound Assistant |
Art | Kelly Hudson | Standby Painter |
Sound | Linda Corbin | Foley Mixer |
Camera | Dick Montagne | Additional First Assistant Camera |
Production | Julie Jones | Production Accountant |
Crew | Lyndell Wolff | Carpenter |
Camera | Jim Marquette | Assistant Camera |
Art | Glenn H. Roberts | Set Dresser |
Art | John M. Holliday | Construction Foreman |
Camera | Lane Russell | Additional Second Assistant Camera |
Art | Kunal Sable | Construction Coordinator |
Art | Joseph Torres | Construction Foreman |
Art | John Marshall | Property Master |
Camera | Joe L. Wright | Grip |
Lighting | Johnny Gutierrez | Rigging Gaffer |
Editing | Mitch Harris | Assistant Editor |
Editing | Debra Kahn Tolchinsky | Assistant Editor |
Crew | Debra Hubbard | Acting Double |
Crew | Bill Warren | Pilot |
Crew | Tom Stramat | Pilot |