ცეცხლის ძალა (2002)
სათავგადასავლომძაფრსიუჟეტიანიფენტეზი
ლონდონი ჩვენს დროს. თორმეტი წლის კუინის დედა შემთხვევით გააღვიძებს გიგანტურ ცეცხლისმფრქვევ დრაკონს უამრავსაუკუნოვანი ძილისგან. ოცი წლის შემდეგ. პლანეტის უდიდესი ნაწილი ურჩხულის და მისი ნაშიერების ხელთაა. დრაკონები ძალიან ჭკვიანები არიან, მათ არ მოსწონთ ვინმესთან პლანეტის გაყოფა. სახანძრო დაცვის უფროსს, კუინს პასუხისმგებლობა აკისრია ადამიანთა იმ ჯგუფზე, რომლებმაც ცოცხლად გადარჩენა შეძლეს. იმ დროს ხომ, როდესაც ცა მთლიანადაა ცეცხლით მოფენილი მეხანძრე – ყველაზე მთავარი ადამიანი დედამიწაზე.
დირექტორი:
Rob Bowman
მწერალი:
Matt Greenberg
Christian Bale Quinn Abercromby |
|
Matthew McConaughey Denton Van Zan |
|
Izabella Scorupco Alex Jensen |
|
Gerard Butler Creedy |
|
Alexander Siddig Ajay |
|
Scott Moutter Jared Wilke |
|
David Kennedy Eddie Stax |
|
Ned Dennehy Barlow |
|
Rory Keenan Devon |
|
Terence Maynard Gideon |
|
Doug Cockle Goosh |
|
Randall Carlton Burke (Tito) |
|
Ben Thornton Young Quinn |
|
Alice Krige Karen Abercromby |
|
Malcolm Douglas Stuart |
|
Berts Folan Construction Worker #1 |
|
Brian McGuinness Construction Worker #2 |
|
Barry Barnes Construction Worker #3 |
|
Gerry O'Brien Jerry |
|
Laura Pyper Lin |
|
Maree Duffy Rachel |
|
David Garrick Jefferson |
|
Anne Maria McAuley Rose |
|
Dessie Gallagher Jess |
|
Jack Gleeson Kid (uncredited) |
|
Chris Kelly Mead |
Production | Richard D. Zanuck | Producer |
Sound | Ed Shearmur | Original Music Composer |
Production | Priscilla John | Casting |
Production | Roger Birnbaum | Producer |
Production | Gary Barber | Producer |
Production | Lili Fini Zanuck | Producer |
Sound | Jon Olive | Sound Effects Editor |
Directing | Nick Gillard | Second Unit Director |
Art | Wolf Kroeger | Production Design |
Camera | Adrian Biddle | Director of Photography |
Camera | Harvey Harrison | Additional Photography |
Directing | Jean Bourne | Script Supervisor |
Camera | David Worley | First Assistant "A" Camera |
Camera | Brian 'Joker' Mulvey | Helicopter Camera |
Directing | Brian 'Joker' Mulvey | Third Assistant Director |
Art | Alan Tomkins | Art Direction |
Directing | Rob Bowman | Director |
Art | Simon Wakefield | Set Decoration |
Production | David Murphy | Production Accountant |
Production | Bruce Moriarty | Associate Producer |
Directing | Bruce Moriarty | First Assistant Director |
Art | Michael Higgins | Art Department Assistant |
Editing | Thom Noble | Editor |
Production | Ned Dowd | Line Producer |
Art | Jonathan McKinstry | Supervising Art Director |
Sound | Kieran Horgan | Sound Mixer |
Sound | Goro Koyama | Foley Artist |
Sound | Leslie Shatz | Sound Designer |
Production | Jonathan Glickman | Executive Producer |
Crew | Ilan Eshkeri | Additional Music |
Writing | Matt Greenberg | Screenplay |
Production | Jeffrey Chernov | Production Executive |
Art | Julie Busher | Assistant Art Director |
Production | Mary Alleguen | Unit Production Manager |
Editing | Declan McGrath | Editor |
Production | Marcia Ross | Casting |
Visual Effects | David Gauthier | Special Effects Supervisor |
Visual Effects | Bryce Brecheisen | Visual Effects Coordinator |
Crew | James Bamford | Stunt Coordinator |
Editing | Rebecca Weigold | First Assistant Editor |
Production | Rebekah Rudd | Co-Producer |
Production | Derek Evans | Co-Producer |
Production | Kate Lacey | Casting Assistant |
Production | Chris Chrisafis | Co-Producer |
Sound | Craig Irving | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Julian Spencer | Aerial Coordinator |
Crew | Ron Blecker | Technical Advisor |
Costume & Make-Up | Joan Bergin | Costume Design |
Production | Morgan O'Sullivan | Co-Producer |
Sound | Patrick Dodd | Supervising Sound Editor |
Directing | Karen Richards | Second Assistant Director |
Crew | George Cottle | Stunts |
Production | Cathy Pearson | Location Manager |
Art | Ian Bailie | Art Direction |
Production | Dean Zanuck | Co-Producer |
Writing | Gregg Chabot | Writer |
Lighting | Kevin Day | Gaffer |
Production | James Flynn | Co-Producer |
Art | Justin Warburton-Brown | Art Direction |
Art | Martin Goulding | Standby Art Director |
Art | Paul Hedges | Property Master |
Sound | Daryl B. Kell | Music Editor |
Crew | Arthur Dunne | Transportation Coordinator |
Camera | Simon Baker | Steadicam Operator |
Art | Tom Still | Set Designer |
Production | Robyn Wiener | Second Assistant Production Coordinator |
Art | Miles Teves | Conceptual Design |
Crew | Brendan Byrne | Pyrotechnician |
Camera | Adam Dale | Aerial Director of Photography |
Costume & Make-Up | Lynn Johnson | Makeup Artist |
Crew | Kevin Byrne | Special Effects Coordinator |
Visual Effects | Eamonn Butler | Animation Supervisor |
Costume & Make-Up | Ailbhe Lemass | Makeup Designer |
Editing | Dale E. Grahn | Color Timer |
Visual Effects | Camille Cellucci | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Camille Cellucci | Additional Visual Effects |
Lighting | Merrick Rustia | Lighting Artist |
Art | Kate McColgan | Art Department Coordinator |
Camera | Jonathan Hession | Still Photographer |
Sound | Robert Elhai | Orchestrator |
Crew | Gerry Lundberg | Unit Publicist |
Art | Robert Consing | Storyboard Artist |
Art | Iain McFadyen | Draughtsman |
Art | Jonathan Houlding | Draughtsman |
Visual Effects | Richard R. Hoover | Visual Effects Supervisor |
Camera | John Flemming | Key Grip |
Sound | Julian Pinn | Dolby Consultant |
Costume & Make-Up | Dee Corcoran | Hairstylist |
Production | Stewart Bethune | Production Manager |
Sound | Michelle Cunniffe | Foley Mixer |
Production | Ashley Kravitz | Researcher |
Crew | Martin Allan Kloner | Visual Effects Editor |
Lighting | Pat Miller | Rigging Gaffer |
Production | Jill Christensen | Production Coordinator |
Visual Effects | Atsushi Sato | Lead Animator |
Art | Seamus Porter | Location Scout |
Art | Darren Kearney | Painter |
Art | William Simpson | Production Illustrator |
Art | Robert Trenton | Sculptor |
Art | Lyndon Johnston | Standby Painter |
Camera | Alan Butler | First Assistant Camera |
Crew | Rob Grundy | Armorer |
Crew | Darren Hayward | Carpenter |
Crew | Adolph Lusinsky | CG Supervisor |
Crew | John Murrah | Digital Effects Supervisor |
Crew | Eamonn Murphy | Driver |
Crew | Michele Mehaffey | Post Production Assistant |
Crew | Owen Magle | Stand In |
Crew | Hank Driskill | Technical Supervisor |
Crew | Robert Hamilton | Video Assist Operator |
Directing | Raymond Kirk | Third Assistant Director |
Lighting | Sean Cahill | Electrician |
Production | Laura Dickens | Casting Associate |
Production | Manus Hingerty | Researcher |
Sound | Gerard Roche | ADR & Dubbing |
Sound | Noel Quinn | Boom Operator |
Sound | Darren Brisker | Production Sound Mixer |
Visual Effects | Bryan Thombs | 3D Artist |
Visual Effects | Mike Meaker | Creature Design |
Visual Effects | Arthur Argote | Digital Compositors |
Visual Effects | C.J. LePage | I/O Supervisor |
Visual Effects | Alec Bartsch | Visual Effects |
Writing | Kevin Peterka | Story |
Sound | John Bateman | ADR Mixer |
Production | Vanessa Baker | ADR Voice Casting |
Camera | David Grennan | Focus Puller |
Camera | Seamus Corcoran | First Assistant "B" Camera |
Costume & Make-Up | Sandra Kelly | Assistant Hairdresser |
Art | Garson Yu | Title Designer |
Sound | Jean McGrath | ADR Recordist |
Art | Dave Midson | Assistant Property Master |
Camera | Russell Dereck | Grip |
Costume & Make-Up | Jess O'Leary | Wardrobe Supervisor |
Crew | Mark Barry-Jackson | Pilot |
Production | Yvonne Burke | Assistant Production Coordinator |
Sound | Steve Mair | Musician |
Visual Effects | Sandy Houston | Roto Supervisor |
Production | Niamh Gale | Assistant Accountant |
Crew | John Baker | Special Effects Technician |
Costume & Make-Up | Ger Scully | Wardrobe Supervisor |
Production | J.B. Benna | Production Assistant |
Costume & Make-Up | Ciara James | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | Alex Cameron | Hairdresser |
Art | Elaine Vaughan | Art Department Trainee |
Art | Simon Boyd | Dressing Prop |
Art | Colm Murphy | Standby Carpenter |
Art | James Oxford | Storyboard Artist |
Art | Manus Daly | Supervising Carpenter |
Sound | Andy Walker | Sound Assistant |
Crew | Kelly Dent | Stunt Double |
Camera | Des Doyle | Assistant Camera |
Camera | Dracey Jobbins | Camera Car |
Camera | Conor Crowley | Camera Trainee |
Camera | Fiona Deasy | Clapper Loader |
Camera | Marc Reynolds | Second Assistant Camera |
Editing | Andrew Haigh | Assistant Editor |
Editing | Cynthia Feyrer | Negative Cutter |
Production | Leonora Frawley | Assistant Location Manager |
Production | Kieran Cuddihy | Location Assistant |
Visual Effects | Blaine Kennison | Compositing Supervisor |
Production | Gail Munnelly | Extras Casting |
Production | Jennifer Griffin | First Assistant Accountant |
Crew | Albert Cassells | Generator Operator |
Visual Effects | Allen Gonzales | Matte Painter |
Lighting | Noel McKenna | Standby Rigger |