თორმერტი მაიმუნი (1995)
წელი 2035 წელია... ამაზრზენი, განუკურნებელმა ვირუსმა გაანადგურა ხუთი მილიარდი ადამიანი, ანუ მსოფლიოს მოსახლეობის 99%. გადარჩენილები იძულებულნი არიან იცხოვრონ მიწისქვეშეთში. კრიმინალი ჯეიმს კოული ნებაყოფლობით ეწევა სახიფათო მოგზაურობას დროის მანქანაში. მან უნდა დაბრუნდეს დრო, რათა დაეხმაროს მეცნიერებს ამ საშინელი ვირუსის წყაროს პოვნაში და საიდუმლოებით მოცული "თორმეტი მაიმუნის" საიდუმლოს ამოხსნაში.
დირექტორი:
Terry Gilliam
მწერლები:
Janet Peoples, David Webb Peoples.
Bruce Willis James Cole |
|
Madeleine Stowe Dr. Kathryn Railly |
|
Brad Pitt Jeffrey Goines |
|
Christopher Plummer Dr. Goines |
|
David Morse Dr. Peters |
|
Jon Seda Jose |
|
Christopher Meloni Lt. Halperin |
|
Joey Perillo Detective Franki |
|
LisaGay Hamilton Teddy |
|
Matt Ross Bee |
|
Annie Golden Woman Cabbie |
|
Michael Chance Scarface |
|
H. Michael Walls Botanist |
|
Bob Adrian Geologist |
|
Bill Raymond Microbiologist |
|
Ernest Abuba Engineer |
|
Nell Johnson Ward Nurse |
|
Rozwill Young Billings |
|
Joseph Melito Young Cole |
|
Frank Gorshin Dr. Fletcher |
|
Aaron Michael Lacey WWI Sergeant |
|
Vernon Campbell Tiny |
|
Simon Jones Zoologist |
|
Carol Florence Astrophysicist / Jones |
|
Irma St. Paule Poet |
|
Frederick Strother L.J. Washington |
|
Charles Techman Professor |
|
Rick Warner Dr. Casey |
|
Anthony 'Chip' Brienza Dr. Goodin |
|
Bruce Kirkpatrick Policeman No. 1 |
|
Wilfred Williams Policeman No. 2 |
|
Joilet Harris Harassed Mother |
|
Drucie McDaniel Waltzing Woman Patient |
|
John Blaisse Old Man Patient |
|
Louis Lippa Patient at Gate |
|
Stan Kang X-Ray Doctor |
|
Pat Dias WWI Captain |
|
Felix Pire Fale |
|
Karl Warren Pompous Man |
|
Joseph McKenna Wallace |
|
Stephen Bridgewater Airport Detective |
|
Ray Huffman Plump Businessman |
|
Charley Scalies Impatient Traveler |
|
Paul Meshejian Detective Dalva |
|
Kevin Thigpen Kweskin |
|
Jann Ellis Marilou |
|
Michael Ryan Segal Weller |
|
Korchenko Thug No. 1 |
|
Robert O'Neill Wayne |
|
Harry O'Toole Louie / Raspy Voice |
|
Chuck Jeffreys Thug No. 2 |
|
Barry Price Agent No. 1 |
|
John Panzarella Agent No. 2 |
|
Janet Zappala Anchorwoman |
|
Lisa Talerico Ticket Agent |
|
Tiffany Baldwin Student in Airport (uncredited) |
|
C.J. Byrnes Psychiatric Patient (uncredited) |
|
Tom Detrik FBI Agent (uncredited) |
|
Joe Gerety Sprayer (uncredited) |
|
Bonnie Loev Time Portal Nurse (uncredited) |
|
Raymond Mamrak Travler (uncredited) |
|
Allelon Ruggiero Inpatient (uncredited) |
|
Thang Monkey Member (uncredited) |
|
Sal Mazzotta Prisoner Joey (uncredited) |
|
Bart the Bear Bear |
|
Donald Faison Psychiatric Prisoner (uncredited) |
|
Richard Stanley Man in Transit Lounge (uncredited) |
Costume & Make-Up | Julie Weiss | Costume Design |
Directing | Terry Gilliam | Director |
Writing | Janet Peoples | Screenplay |
Production | Charles Roven | Producer |
Production | Robert Cavallo | Executive Producer |
Production | Gary Levinsohn | Executive Producer |
Production | Robert Kosberg | Executive Producer |
Production | Lloyd Phillips | Unit Production Manager |
Production | Lloyd Phillips | Co-Producer |
Camera | Roger Pratt | Director of Photography |
Editing | Mick Audsley | Editor |
Sound | Imogen Pollard | Sound Editor |
Sound | Jay Meagher | Sound Mixer |
Art | Crispian Sallis | Set Decoration |
Production | Mark Egerton | Associate Producer |
Directing | Mark Egerton | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Christine Beveridge | Hair Designer |
Production | Margery Simkin | Casting |
Art | Kevin Ishioka | Assistant Art Director |
Writing | David Webb Peoples | Screenplay |
Art | Jeffrey Beecroft | Production Design |
Visual Effects | Kent Houston | Visual Effects Supervisor |
Art | William Ladd Skinner | Art Direction |
Writing | Chris Marker | Original Film Writer |
Art | Tim Galvin | Assistant Art Director |
Camera | Phillip V. Caruso | Still Photographer |
Art | Robert Holtzman | Set Buyer |
Lighting | Matt Miller | Rigging Grip |
Camera | Patrick McGrath | Dolly Grip |
Production | Kelley Smith-Wait | Associate Producer |
Production | Richard Suckle | Production Executive |
Sound | Simon Cozens | Assistant Sound Editor |
Directing | Philip A. Patterson | Second Assistant Director |
Camera | Kyle Rudolph | Camera Operator |
Art | Wayne Smith | Standby Painter |
Crew | Bill Anagnos | Stunts |
Crew | Ernie Malik | Unit Publicist |
Art | Matt Codd | Production Illustrator |
Art | Thomas Turnbull | Construction Foreman |
Crew | Sandy Alexander | Stunts |
Art | Scott Maginnis | Assistant Property Master |
Crew | Douglas Crosby | Stunts |
Crew | Glynn Williams | Post Production Assistant |
Crew | Pamela Susan Hall | Post Production Assistant |
Crew | Steve Martin | Stunts |
Crew | Steve Martin | Stunt Coordinator |
Production | Mike Lemon | Local Casting |
Crew | Chuck Jeffreys | Stunts |
Camera | Craig Haagensen | Camera Operator |
Crew | Terry Jackson | Stunt Double |
Sound | Paul Buckmaster | Original Music Composer |
Crew | Lucy Darwin | Post-Production Manager |
Crew | G. A. Aguilar | Stunts |
Costume & Make-Up | Peggy Nicholson | Key Hair Stylist |
Sound | Budge Tremlett | ADR Editor |
Camera | Peter Norman | Camera Operator |
Directing | Andrew Bernstein | Second Assistant Director |
Crew | David S. Lomax | Stunts |
Crew | David Acord | Special Effects |
Costume & Make-Up | B.J. Rogers | Assistant Costume Designer |
Visual Effects | Martin Body | Digital Compositors |
Sound | Jason Swanscott | Foley |
Visual Effects | Richard Bain | Digital Compositors |
Lighting | Chuck Finch | Chief Lighting Technician |
Art | Doug Harlocker | Property Master |
Crew | Silvija L. Moess | Scenic Artist |
Crew | Lê Hoàng | Carpenter |
Sound | Jack Stew | Foley |
Art | John D. Kretschmer | Leadman |
Crew | Ronald O. Jaynes | Stunts |
Lighting | Steven Litecky | Assistant Chief Lighting Technician |
Crew | John Copeman | Stunts |
Costume & Make-Up | Marina Marit | Costumer |
Sound | Ted Swanscott | Foley Recordist |
Sound | Ian Wilson | Foley Editor |
Art | Charley Armstrong | Location Scout |
Costume & Make-Up | Eric H. Sandberg | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Christina Bartolucci | Hairstylist |
Production | Charles Miller | Assistant Production Manager |
Visual Effects | Anthony Simonaitis | Special Effects Supervisor |
Crew | Brian Smyj | Stunts |
Costume & Make-Up | William A. Kohout | Hairstylist |
Sound | Randy Smith | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Allen Weisinger | Makeup Artist |
Crew | Ian Kelly | Video Assist Operator |
Production | Scott Elias | Location Manager |
Crew | Steve Santosusso | Stunts |
Crew | Joseph P. Mercurio | Special Effects |
Crew | Scott T. Pina | Carpenter |
Lighting | Andrew Reed Conner | Electrician |
Crew | Elena Moscatt | Craft Service |
Crew | Dennis Davidson | Public Relations |
Sound | Peter Joly | Supervising Sound Editor |
Art | Carl Catanese | Leadman |
Art | Steven Lane Ewing | Construction Coordinator |
Crew | Glen Foster | Carpenter |
Crew | Rick Gamez | Propmaker |
Crew | Wesley Goodwin | Carpenter |
Art | Lara Kelly | Art Department Coordinator |
Crew | Mark Kendig | Carpenter |
Art | Robert LaPrell | Assistant Art Director |
Crew | Ted Lubonovich II | Carpenter |
Crew | Paul Maiello | Carpenter |
Art | Paul A. Minitello | Painter |
Art | Larry Misselhorn | Greensman |
Crew | Gary Pugh | Carpenter |
Sound | Diane Greaves | Foley Artist |
Sound | Danny Longhurst | Dialogue Editor |
Crew | Russell Hardee | Special Effects |
Crew | James Healy | Special Effects |
Crew | Russell Hurlburt | Special Effects |
Crew | Paul Kocar | Special Effects |
Crew | Thomas Lockey | Special Effects |
Crew | Shirley Montefusco | Special Effects Coordinator |
Crew | Beecher Tomlinson | Special Effects |
Visual Effects | Steve Cutmore | Digital Compositors |
Visual Effects | Doug Forrest | Digital Compositors |
Visual Effects | Chris Panton | Digital Compositors |
Visual Effects | Susi Roper | Visual Effects Coordinator |
Crew | Paul Couch | Stunts |
Crew | E.J. Evans | Stunts |
Crew | Elliot Santiago | Stunts |
Camera | Rhett Bloomquist | Grip |
Lighting | David Cecil | Electrician |
Lighting | Bill Fiedler | Electrician |
Lighting | Mike Finnegan | Rigging Grip |
Camera | Vinnie Gerardo | First Assistant Camera |
Crew | Thomas Greco | Loader |
Lighting | Craig Ligget | Rigging Gaffer |
Lighting | Keith Salkowski | Electrician |
Camera | Lee Shapira | Grip |
Camera | Blackford 'Boots' Shelton | First Assistant Camera |
Camera | Brian Snell | Grip |
Production | Mikie Heilbrun | Casting Associate |
Editing | Dan Gane | First Assistant Editor |
Editing | Brian Ufberg | First Assistant Editor |
Editing | Eddie Wilder | Color Timer |
Directing | Marilyn Bailey | Script Supervisor |
Crew | Ted Criswell | Set Medic |
Crew | Marc Diener | Legal Services |
Crew | Carole French | Craft Service |
Crew | Reva Grantham | Craft Service |
Crew | Warren Holcomb | Legal Services |
Crew | Avi Korein | Security |
Production | Elizabeth J. Nevin | Production Coordinator |
Production | Matilde Valera | Production Accountant |
Crew | Richard Curry | Driver |
Crew | Ken Tarallo | Pyrotechnician |
Camera | Mike Miller | Key Grip |
Costume & Make-Up | Melissa Stanton | Wardrobe Supervisor |
Art | Kate Bartouldus | Set Dresser |
Art | Penny Causer | Title Designer |
Crew | Jim Clubb | Animal Coordinator |
Editing | Trevor Collins | Negative Cutter |
Production | Marissa Giunta | Casting Assistant |
Sound | Tasha Pym | Apprentice Sound Editor |
Sound | Mark Berrow | Musician |
Camera | Thomas Jirgal | Best Boy Grip |
Editing | Eric McClain | Colorist |
Sound | Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Production | John 'JR' Craigmile | Payroll Accountant |
Crew | Gary Pilkinton | Special Effects Technician |
Camera | Bill Gerardo | Second Assistant Camera |
Production | Kathi Ash | Assistant Location Manager |
Production | Tim Downs | Location Production Assistant |
Production | Susan Gish | Extras Casting |
Production | Valerie Bartlett | Production Secretary |
Editing | Amanda Pollack | Assistant Editor |
Camera | William Jones | Grip |
Production | Alex Brown | Production Assistant |
Art | James Kelley | Set Dresser |