Michael Ealy Dominic |
|
Jerry Ferrara Jeremy Kern |
|
Meagan Good Mya |
|
Regina Hall Candace Hall |
|
Kevin Hart Cedric Ward |
|
Taraji P. Henson Lauren Harris |
|
Terrence Jenkins Michael Hanover |
|
Romany Malco Zeke Freeman |
|
Gabrielle Union Kristen |
|
Jenifer Lewis Loretta Hanover |
|
Gary Owen Bennett |
|
La La Anthony Sonia |
|
Chris Brown Alex |
|
Wendy Williams Gail |
|
Sherri Shepherd Vicki |
|
Caleel Harris Duke Hall |
|
Arielle Kebbel Gina |
|
Steve Harvey Himself |
|
Tika Sumpter Dominic's Girlfriend |
|
J.B. Smoove Bartender |
|
Keri Hilson Heather |
|
Brent Bailey Waiter |
|
Luenell Aunt Winnie |
|
Kelly Rowland Brenda |
|
Tony Rock Xavier |
|
Morris Chestnut James |
Editing | Alessandra Carlino | Assistant Editor |
Sound | Lynn Sable | Assistant Sound Editor |
Production | Will Packer | Producer |
Production | Rob Hardy | Executive Producer |
Directing | Tim Story | Director |
Camera | Larry Blanford | Director of Photography |
Sound | Todd Bozung | Music Editor |
Sound | Christopher Lennertz | Original Music Composer |
Production | Kimberly Hardin | Casting |
Production | Glenn S. Gainor | Executive Producer |
Production | Glenn S. Gainor | Unit Production Manager |
Directing | Steve Danton | First Assistant Director |
Sound | David Giammarco | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Paul Massey | Sound Re-Recording Mixer |
Editing | Peter S. Elliot | Editor |
Sound | Marcus Miller | Original Music Composer |
Production | Brian M. O'Neill | Location Manager |
Production | Steve Harvey | Executive Producer |
Writing | Steve Harvey | Book |
Costume & Make-Up | Salvador Pérez Jr. | Costume Design |
Art | Chris Cornwell | Production Design |
Writing | Keith Merryman | Writer |
Writing | David A. Newman | Writer |
Sound | Charles Maynes | Sound Effects Editor |
Camera | Christopher Duskin | Camera Operator |
Sound | Shawn Holden | Sound Mixer |
Art | Beth Wooke | Set Decoration |
Production | Jeremy Gordon | Casting Associate |
Art | Charlie Campbell | Art Direction |
Costume & Make-Up | Glenn Gregory Krah | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Lisa Coffey | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Bret Mayo | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Debra Denson | Makeup Department Head |
Sound | Martin Lopez | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Beverly Jo Pryor | Key Makeup Artist |
Sound | Susan Dudeck | Dialogue Editor |
Directing | Jody Blose | Script Supervisor |
Sound | Daniel Pagan | Sound Effects Editor |
Camera | Patrick B. O'Brien | Camera Operator |
Crew | Nicole Randall | Stunt Coordinator |
Camera | Alan Markfield | Still Photographer |
Sound | Michael J. Benavente | Supervising Sound Editor |
Art | J.P. Jones | Property Master |
Visual Effects | Tommy Frazier | Special Effects Supervisor |
Camera | Steven Meizler | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Jasmine Kimble | Hair Department Head |
Art | Karen Higgins | Construction Coordinator |
Art | Regina Hermosillo | Art Department Coordinator |
Sound | David Raymond | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Dalhia Schuette | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Devon Patterson | Costume Supervisor |
Art | Troy Myers | Leadman |
Camera | Trey Clinesmith | Steadicam Operator |
Production | Vickie M. Hsieh | Production Coordinator |
Camera | Myron Parran | First Assistant Camera |
Production | Rushion McDonald | Executive Producer |
Directing | Janell Sammelman | Second Assistant Director |
Production | Valerie Bleth Sharp | Production Supervisor |
Lighting | Chris Strong | Chief Lighting Technician |
Production | Chris Romberg | Production Accountant |
Crew | Staci R. Collins Jackson | Unit Publicist |
Crew | Dan Brizendine | Transportation Captain |
Crew | Jayson Ehlers | Transportation Co-Captain |