Michelle Williams Marilyn Monroe |
|
Kenneth Branagh Sir Laurence Olivier |
|
Eddie Redmayne Colin Clark |
|
Dominic Cooper Milton Greene |
|
Philip Jackson Roger Smith |
|
Derek Jacobi Sir Owen Morshead |
|
Toby Jones Arthur Jacobs |
|
Michael Kitchen Hugh Perceval |
|
Julia Ormond Vivien Leigh |
|
Simon Russell Beale Cotes-Preedy |
|
Dougray Scott Arthur Miller |
|
Zoë Wanamaker Paula Strasberg |
|
Emma Watson Lucy |
|
Judi Dench Dame Sybil Thorndike |
|
Jim Carter Barry |
|
Richard Clifford Richard Wattis |
|
Robert Portal David Orton |
|
Pip Torrens Sir Kenneth Clark |
|
Geraldine Somerville Lady Jane Clark |
|
Miranda Raison Vanessa |
|
Karl Moffatt Jack Cardiff |
|
Victor McGuire Andy |
|
Richard Attlee Reporter #1 |
|
Michael Hobbs Reporter #2 |
|
Brooks Livermore Reporter #3 |
|
Rod O'Grady Reporter #4 |
|
Gerard Horan Trevor |
|
Alex Lowe Denys Coop |
|
Georgie Glen Rosamund Greenwood |
|
Richard Shelton Waiter |
|
Peter Wight Lucy's Father |
|
Paul Herzberg Paul Hardwick |
|
James Clay Jeremy Spenser |
|
Des McAleer Senior Policeman |
|
Jem Wall Spectator |
|
Ben Sando Schoolboy #1 |
|
Josh Morris Schoolboy #2 |
|
David Rintoul Dr. Connell |
|
Sean Vanderwilt Male Dancer #1 |
|
Adam Perry Male Dancer #2 |
Production | Bob Weinstein | Executive Producer |
Production | Harvey Weinstein | Producer |
Sound | Michelle Williams | Songs |
Sound | Alexandre Desplat | Main Title Theme Composer |
Production | Deborah Aquila | Casting |
Production | Mark Cooper | Co-Producer |
Production | Christine Langan | Executive Producer |
Production | Nina Gold | Casting |
Crew | Denise Faye | Choreographer |
Production | David Parfitt | Producer |
Art | Charmian Adams | Supervising Art Director |
Production | Colin Vaines | Co-Executive Producer |
Writing | Adrian Hodges | Screenplay |
Costume & Make-Up | Jill Taylor | Costume Designer |
Art | Donal Woods | Production Design |
Sound | Conrad Pope | Original Music Composer |
Sound | Conrad Pope | Conductor |
Production | Jamie Laurenson | Executive Producer |
Production | Ivan Mactaggart | Executive Producer |
Production | Kelly Carmichael | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Charlotte Sewell | Costume Supervisor |
Sound | Dana Sano | Music Supervisor |
Directing | Simon Curtis | Director |
Production | Simon Curtis | Executive Producer |
Crew | Julian Spencer | Stunt Coordinator |
Sound | Lang Lang | Musician |
Crew | Tania Blunden | Post Production Supervisor |
Editing | Adam Recht | Editor |
Directing | Guy Heeley | First Assistant Director |
Camera | Ben Smithard | Director of Photography |
Visual Effects | Mark Holt | Special Effects Supervisor |
Production | Tricia Wood | Casting |
Writing | Colin Clark | Book |
Directing | Chris Foggin | Third Assistant Director |
Crew | Penny Ryder | Stunt Double |
Crew | Kathleen Marshall | Choreographer |
Sound | Alastair Sirkett | Sound Effects Editor |
Art | Judy Farr | Set Decoration |
Visual Effects | Alan Church | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Martin Pakledinaz | Costume Designer |
Lighting | Mark Clayton | Gaffer |
Visual Effects | Sheila Wickens | Visual Effects Supervisor |
Sound | Paul Hanks | Foley Artist |
Sound | Myron Nettinga | Sound Effects Editor |
Sound | Nick Lowe | Supervising Sound Editor |
Sound | Ian Waggott | Foley Artist |
Sound | Catherine Hodgson | Sound Effects Editor |
Production | Jason Wheeler | Location Manager |
Sound | Mike Dowson | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Jane Gibson | Choreographer |
Costume & Make-Up | Jenny Shircore | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Jenny Shircore | Makeup Designer |
Art | Mark Kebby | Art Direction |
Sound | Adam Scrivener | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Maggie Rodford | Music Supervisor |
Camera | Adam Coles | Focus Puller |
Camera | Laurence Cendrowicz | Still Photographer |
Production | Sara Desmond | Production Manager |
Crew | Belinda McGinley | Stunts |
Camera | Rupert Lloyd-Parry | Key Grip |
Art | Mike Power | Property Master |
Sound | Richard Dyer | Sound Mixer |
Production | Cleone Clarke | Associate Producer |
Lighting | Jules Fisher | Lighting Design |
Lighting | Peggy Eisenhauer | Lighting Design |
Directing | Charlie Reed | Second Assistant Director |
Directing | Vicki Howe | Script Supervisor |
Art | Kevin Day | Standby Property Master |