განდი (1982)
1893 წელს განდი სამხრეთ აფრიკაში მატარებლიდან გადმოაგდეს იმის გამო, რომ იგი ინდოელი იყო და პირველი კლასის ვაგონით მგზავრობდა. აფრიკაში კანონი ინდოელების წინააღმდეგ იყო , მან კი გადაწყვიტა მშვიდობიანი საპროტესტო კამპანია წამოეწყო სამხრეთ აფრიკაში ინდოელთა უფლებების დასაცავად. მრავალი დაპატიმრებისა და მსოფლიოს ყურადღების მიპყრობის შემდეგ, მთავრობამ საბოლოოდ აღიარა ინდოელების უფლებები. ამ გამარჯვების შემდეგ განდი ინდოეთში დაბრუნდა სადაც მას როგორც გმირს ისე შეხვდნენ. ამის შემდეგ მან ბრიტანეთის იმპერიისგან ინდოეთის დამოუკიდებლობისთვის დაიწყო ბრძოლა. განდის სამშვიდობო-საპროტესტო აქციები მსოფლიოს მასშტაბით უპრეცენდენტო რაოდენობის ინდოელს მოიცავდა.
დირექტორი: Richard Attenborough
Ben Kingsley Mahatma Gandhi |
|
Candice Bergen Margaret Bourke-White |
|
Edward Fox General Dyer |
|
John Gielgud Lord Irwin |
|
Trevor Howard Judge Broomfield |
|
John Mills Lord Chelmsford |
|
Rohini Hattangadi Kasturba Gandhi |
|
Martin Sheen Vince Walker |
|
Ian Charleson Reverend Charlie Andrews |
|
Harsh Nayyar Nathuram Godse |
|
Athol Fugard General Jan Christiaan Smuts |
|
Günther Maria Halmer Dr. Herman Kallenbach |
|
Saeed Jaffrey Sardar Vallabhbhai Patel |
|
Geraldine James Mirabehn |
|
Alyque Padamsee Mohammad Ali Jinnah |
|
Amrish Puri Khan |
|
Roshan Seth Pandit Nehru |
|
Ian Bannen Senior Police Officer |
|
Michael Bryant Principal Secretary |
|
John Clements Advocate General |
|
Richard Griffiths Collins |
|
Nigel Hawthorne Kinnoch |
|
Bernard Hepton G.O.C. |
|
Michael Hordern Sir George Hodge |
|
Shreeram Lagoo Gopal Krishna Gokhale |
|
Virendra Razdan Maulana Azad |
|
Richard Vernon Sir Edward Gait |
|
Prabhakar Patankar Prakash |
|
Vijay Kashyap Apte |
|
Nigam Prakash Karkare |
|
Supriya Pathak Manu |
|
Neena Gupta Abha |
|
Shane Rimmer Commentator |
|
Peter Harlowe Lord Mountbatten |
|
Anang Desai J.B. Kripalani |
|
Winston Ntshona Porter |
|
Peter Cartwright European Passenger |
|
Marius Weyers Conductor |
|
Richard Mayes Baker |
|
Alok Nath Tyeb Mohammed |
|
Dean Gasper Singh |
|
Ken Hutchison Police Sergeant |
|
Norman Chancer Reporter |
|
Gulshan Kapoor Rich Merchant |
|
Charu Bala Chokshi Ayah |
|
Raj Chaturvedi Harilal Gandhi |
|
Avpar Jhita Manilal Gandhi |
|
Anthony Sagger Ramdas Gandhi |
|
Om Puri Nahari (uncredited) |
|
David Gant Daniels |
|
Daniel Day-Lewis Colin |
|
Ray Burdis Youth |
|
Daniel Peacock Youth |
|
Avis Bunnage Colin's Mother |
|
Caroline Hutchison Sonja Schlesin |
|
Mohan Agashe Tyeb Mohammed's Friend |
|
Sudhanshu Mishra Man in Gallery |
|
Dina Nath Miner |
|
John Savident Manager of the Mine |
|
John Patrick Mounted Police Sergeant |
|
Michael Godley Clergyman |
|
Stewart Harwood Prison Officer |
|
Stanley McGeagh Prison Guard |
|
Christopher Good Young Englishman |
|
David Markham Older Englishman |
|
Jyoti Sarup Young Indian Reporter |
|
John Naylor English Reporter |
|
Wilson George American Reporter |
|
Hanshu Mehta Older Indian Reporter |
|
Sudarshan Sethi Motilal Nehru |
|
Sunila Pradhan Mrs. Motilal Nehru |
|
Moti Makan Traveller on Train Roof |
|
Jalal Agha Traveller on Train Roof |
|
Rupert Frazer Cavalry Troop Leader |
|
Manohar Pitale Shukla |
|
Homi Daruvala Nehru's Friend |
|
K.K. Raina Nehru's Friend |
|
Vivek Swaroop Nehru's Friend |
|
Raja Biswas Nehru's Friend |
|
Dominic Guard Subaltern |
|
Bernard Hill Sergeant Putnam |
|
Rama Kant Jha Village Leader |
|
Nana Palsikar Villager |
|
Alpna Gupta Villager's Wife |
|
Chandrakant Thakkar Policeman |
|
John Quentin Batsman |
|
Graham Seed Wicket-Keeper |
|
Keith Drinkel Major |
|
Bob Barbenia Police Guard |
|
Gerald Sim Magistrate |
|
Colin Farrell Clerk |
|
Sanjeev Puri Young Man |
|
Gareth Forwood Secretary |
|
Vijay Crishna Chauffeur |
|
Sankalp Dubey Servant |
|
James Cossins Brigadier |
|
Gurcharan Singh Speaker in Jallianwalla Bagh |
|
John Vine A.D.C. |
|
Geoffrey Chater Government Advocate |
|
Ernest Clark Lord Hunter |
|
Habib Tanvir Indian Barrister |
|
Pankaj Mohan Mahadev Desai |
|
Subhash Gupta Policeman at Chauri Chaura |
|
Aadil Policeman at Chauri Chaura |
|
Rajeshwar Nath Marcher at Chauri Chaura |
|
S.S. Thakur Marcher at Chauri Chaura |
|
Rahul Gupta Boy with Goat |
|
Barry John Police Superintendent |
|
Brian Oulton Clerk of Court |
|
James Snell Court Reporter |
|
John Boxer Court Reporter |
|
Gerard Norman Court Reporter |
|
Bernard Horsfall General Edgar |
|
Richard Leech Brigadier |
|
Pankaj Kapur Pyarelal |
|
Tarla Mehta Sarojini Naidu |
|
David Sibley Subaltern |
|
Dalip Tahil Zia |
|
Stanley Lebor Police Officer |
|
Terrence Hardiman Ramsay MacDonald |
|
Monica Gupta Little Girl |
|
Jon Croft Colonel |
|
William Hoyland Adjutant |
|
John Ratzenberger American Lieutenant |
|
Jack McKenzie Major at Aga Khan Palace |
|
Tom Alter Doctor at Aga Khan Palace |
|
Jane Myerson Lady Mountbatten |
|
Roop Kumar Razdan Hindu Youth at Ashram |
|
Bani Sharad Joshi Woman Refugee |
|
Vagish Kumar Singh Man Refugee |
|
Dilsher Singh Abdul Ghaffar Khan |
|
Sudhir Dalvi Police Commissioner |
|
Tilak Raj Tahib |
|
Irpinder Puri Sushila Nayyar |
|
Pren Kapoor Hindu Youth in Calcutta Street |
|
Vinay Apte Hindu Youth in Calcutta Street |
|
Aswini Kumar Hindu Youth in Calcutta Street |
|
Avinash Dogra Hindu Youth in Calcutta Street |
|
Shreedhar Joshi Hindu Youth in Calcutta Street |
|
Suhas Palshikar Hindu Youth in Calcutta Street |
|
Karkirat Singh Nehru's Aide |
|
Shekhar Chatterjee Suhrawardy |
|
Amarjeet Goonda |
|
Pratap Desai Goonda |
|
Bhatawadekar Prakash Goonda |
|
Sunil Shende Goonda |
|
Rovil Sinha Goonda |
|
Derek Lyons Radio Reporter at Funeral (uncredited) |
|
Fred Wood Man in the Crowd (uncredited) |
Production | Susie Figgis | Casting Director |
Sound | George Fenton | Original Music Composer |
Sound | George Fenton | Conductor |
Art | Robert W. Laing | Production Design |
Art | Robert W. Laing | Supervising Art Director |
Directing | Richard Attenborough | Director |
Production | Richard Attenborough | Producer |
Costume & Make-Up | John Mollo | Costume Design |
Art | Stuart Craig | Production Design |
Editing | John Bloom | Editor |
Costume & Make-Up | Shernaz Italia | Wardrobe Assistant |
Art | Michael Seirton | Set Decoration |
Art | Cliff Robinson | Assistant Art Director |
Sound | Jonathan Bates | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Tom Smith | Makeup Supervisor |
Art | Jill Quertier | Set Dresser |
Writing | John Briley | Writer |
Camera | Ronnie Taylor | Director of Photography |
Camera | Billy Williams | Director of Photography |
Production | Michael Stanley-Evans | Executive Producer |
Art | Norman Dorme | Art Direction |
Art | Roger Cain | Draughtsman |
Sound | Ravi Shankar | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Vera Mitchell | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Vera Mitchell | Assistant Hairdresser |
Sound | Gerry Humphreys | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Simon Kaye | Sound Recordist |
Costume & Make-Up | Nic Ede | Wardrobe Master |
Editing | Neil Farrell | Assistant Editor |
Sound | Archie Ludski | Dialogue Editor |
Production | Terence A. Clegg | Producer |
Production | Terence A. Clegg | Executive In Charge Of Production |
Editing | Alan Pattillo | Associate Editor |
Directing | Roy Button | Assistant Director |
Visual Effects | Gary Shaw | Visual Effects |
Costume & Make-Up | John Webber | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Bhanu Athaiya | Costume Design |
Camera | Govind Nihalani | Second Unit Director of Photography |
Directing | Govind Nihalani | Second Unit Director |
Production | Shailendra Goel | Extras Casting |
Production | Suresh Jindal | Associate Producer |
Art | Ram Yedekar | Art Direction |
Editing | Chris Ridsdale | Assistant Editor |
Art | Amal Allana | Set Dresser |
Directing | John Mathew Matthan | Second Unit First Assistant Director |
Production | Devi Dutt | Assistant Production Manager |
Directing | David Tomblin | First Assistant Director |
Directing | Kamal Swaroop | Assistant Director |
Production | Graham Ford | Location Manager |
Production | Rajiv Suri | Second Unit Location Manager |
Crew | Gyan Sahay | Second Unit Cinematographer |
Art | Dick Frift | Construction Manager |
Art | Charles Torbett | Property Master |
Lighting | Alan Martin | Electrician |
Directing | June Randall | Continuity |
Production | Grania O'Shannon | Unit Manager |
Camera | Frank Connor | Still Photographer |
Camera | Chic Anstiss | Camera Operator |
Sound | Robin O'Donoghue | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Alexander De Grunwald | Production Manager |
Directing | Steve Lanning | Assistant Director |
Camera | Jimmy Waters | Grip |
Camera | Ted Deason | Focus Puller |
Crew | Brian Hathaway | Transportation Captain |
Sound | Sultan Khan | Musician |
Crew | Gerry Crampton | Stunt Coordinator |
Sound | John Richards | Sound Recordist |
Costume & Make-Up | Connie Reeve | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Connie Reeve | Assistant Makeup Artist |
Visual Effects | David H. Watkins | Special Effects Supervisor |
Sound | Vijay Raghava Rao | Musician |
Sound | Vijay Raghava Rao | Music Coordinator |
Production | Dolly Thakore | Casting |
Production | Dolly Thakore | Publicist |
Camera | A.K. Bir | Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Paula Gillespie | Key Hairdresser |
Camera | Devlin Bose | Focus Puller |
Camera | G.S. Bhaskar | Second Assistant Camera |
Sound | Nigel Davis | Boom Operator |
Production | Judi Bunn | Production Secretary |
Art | Tony Teiger | Standby Property Master |
Sound | Taffy Haines | Sound Engineer |
Crew | Margaret Adams | Post Production Assistant |
Directing | Michael White | Other |
Production | Gerry Levy | Unit Manager |
Lighting | Nobby Clark | Standby Rigger |
Directing | Julian Wall | Assistant Director |
Production | Loretta Ordewer | Production Coordinator |
Camera | Pablo Bartholomew | Still Photographer |
Editing | Mick Monks | Assistant Editor |
Directing | Peter Waller | Assistant Director |
Camera | Danny Shelmerdine | Clapper Loader |
Camera | Ashwini Kaul | Second Assistant Camera |
Directing | Bhisham Bhasin | Assistant Director |
Camera | K. Kanti | Focus Puller |
Production | Shama Habibullah | Production Manager |
Crew | R. Puri | Technical Advisor |
Art | Vala Kothari | Property Buyer |
Production | S. Banerji | Other |
Production | Mohini Banerji | Other |
Costume & Make-Up | Sally Downing | Wardrobe Master |
Art | Agnes Fernandez | Assistant Art Director |
Art | Nissar Allana | Set Dresser |
Art | Aruna Harprasad | Set Dresser |
Directing | M. Shahjehan | Assistant Director |
Camera | Robin Browne | Aerial Camera |
Lighting | Terry Goddard | Best Boy Electrician |
Camera | Nobby Godden | Camera Technician |
Editing | Raj Kothari | Assistant Editor |
Editing | Gary Beard | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Sina Kaul | Costume Consultant |
Costume & Make-Up | Manju Raj Saraogi | Costumer |
Costume & Make-Up | V.K. Dixit | Wardrobe Assistant |
Costume & Make-Up | Aperna Katara | Wardrobe Assistant |
Costume & Make-Up | Vinod Kumar | Wardrobe Assistant |
Costume & Make-Up | Pavan Malhotra | Wardrobe Assistant |
Costume & Make-Up | Miriam Samuel | Assistant Hairdresser |
Costume & Make-Up | Mustaque Sheikh | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Tony Horsfield | Assistant Makeup Artist |
Production | Sudesh Syal | Location Manager |
Production | Rashid Abbasi | Unit Manager |
Production | Nasir Abdullah | Assistant Unit Manager |
Production | P.V. Rao | Assistant Unit Manager |
Crew | K.N. Sethi | Transportation Coordinator |
Production | Lorna Mueller | Researcher |
Crew | Colonel Balachandra | Military Consultant |
Sound | Francis Silkstone | Music Coordinator |
Production | Rani Dubé | Co-Producer |
Production | Pat Howell | Key Accountant |
Production | Terry Mellis | Production Accountant |
Production | Jo Hannam | Assistant Accountant |
Production | E.R. Gopinathan | Assistant Accountant |
Production | Clare Howard | Producer's Assistant |
Production | Sharlene Chatelier | Production Assistant |
Production | Eleanor Chaudhuri | Production Assistant |
Production | Dilshad Panday | Production Assistant |
Crew | S. Krishna | Unit Medic |
Production | Diana Hawkins | Publicist |
Production | Soonu Ghadially | Publicist |
Production | Diana White | Other |
Production | Yog Batra | Extras Casting |
Production | Jill Mellis | Extras Casting |
Crew | G. D. Bakshi | Catering |
Art | G. Dixit | Construction Grip |
Art | Mickey Guyett | Standby Painter |
Art | Joe Lear | Other |
Art | Jeff Reid | Standby Carpenter |
Sound | Rajan Rajkhowa | Sound Assistant |
Directing | U.S. Pani | Second Unit First Assistant Director |
Directing | Padma Iyer | Continuity |
Camera | D. Panday | Assistant Grip |
Sound | Lakshmi Shankar | Musician |
Sound | Ashish Khan | Musician |
Sound | Sharad Kumar | Musician |
Sound | Ashit Desai | Musician |
Sound | T. K. Ramakrishnan | Musician |
Sound | P. Desai | Musician |