საბრალონი (2012)
მეცხრამეტე საუკუნის ბოლო. ევროპა რევოლუციის პირას დგას. ჟან ვალჟანი – განდევნილი, რომელსაც პატიმრობა აქვს მისჯილი და იძულებულია სასტიკ სამართალს დაემალოს. პარიზის პოლიციის დეპარტამენტის უფროსი ჟავერი მის დაჭერას თავისი ცხოვრების მათავარ საქმედ თვლის. ჟანის შეყვარებულის დაღუპვის შემდეგ, მისთვის ერთადერთი ახლობელი ადამიანი მისი ქალიშვილი კოზეტია. ის ყველაფერზე წავა გოგონას ბედნიერებისთვის…
დირექტორი:
Tom Hooper
მწერალი:
William Nicholson
Hugh Jackman Jean Valjean |
|
Russell Crowe Javert |
|
Anne Hathaway Fantine |
|
Amanda Seyfried Cosette |
|
Sacha Baron Cohen Thénardier |
|
Helena Bonham Carter Madame Thénardier |
|
Eddie Redmayne Marius Pontmercy |
|
Aaron Tveit Enjolras |
|
Samantha Barks Éponine |
|
Daniel Huttlestone Gavroche |
|
Fra Fee Courfeyrac |
|
Hugh Skinner Joly |
|
Alistair Brammer Prouvaire |
|
Killian Donnelly Combeferre |
|
Adam Pearce Brujon |
|
Ian Pirie Babet |
|
Tim Downie Brevet |
|
Bertie Carvel Bamatabois |
|
Colm Wilkinson Bishop |
|
Michael Jibson Foreman |
|
Isabelle Allen Young Cosette |
|
Natalya Wallace Young Éponine |
|
Tony Rohr Overseer |
|
Richard Dixon Mairie Officer |
|
Andy Beckwith Innkeeper |
|
Stephen Bent Jailer |
|
Heather Chasen Madame Magloire |
|
Georgie Glen Madame Baptistine |
|
Andrew Havill Cochepaille |
|
Stephen Tate Fauchelevent |
|
Nicola Sloane Hair Crone |
|
Daniel Evans Pimp |
|
Adrian Scarborough Toothman |
|
David Cann Magistrate |
|
Dick Ward Bamatabois' Valet |
|
Keith Dunphy Client |
|
Ashley Artus Pawn Broker |
|
Cavin Cornwall Convict 1 |
|
Josef Altin Convict 2 |
|
David Hawley Convict 3 |
|
Adam Jones Convict 4 |
|
John Barr Convict 5 |
|
Paul Thornley Constable 1 |
|
Paul Howell Constable 2 |
|
Kate Fleetwood Factory Woman 1 |
|
Hannah Waddingham Factory Woman 2 |
|
Clare Foster Factory Woman 3 |
|
Kirsty Hoiles Factory Woman 4 |
|
Jenna Boyd Factory Woman 5 |
|
Alice Fearn Factory Woman 6 |
|
Alison Tennant Factory Woman 7 |
|
Marilyn Cutts Factory Woman 8 |
|
Cathy Breeze Factory Woman 9 |
|
John Albasiny Factory Onlooker |
|
David Stoller Sailor 1 |
|
Ross McCormack Sailor 2 |
|
Jaygann Ayeh Sailor 3 |
|
Julia Worsley Head Whore |
|
Frances Ruffelle Whore 1 |
|
Lynne Wilmot Whore 2 |
|
Charlotte Spencer Whore 3 |
|
John Surman Organ Grinder |
|
James Simmons Champmathieu |
|
Polly Kemp Nursing Sister |
|
Julian Bleach Claquesous |
|
Marc Pickering Montparnasse |
|
Phil Snowden Customer 1 |
|
Hadrian Delacey Customer 2 |
|
Lottie Steer Baby |
|
Sam Parks Tall Customer |
|
Mark Donovan Portly Customer |
|
Lewis Kirk Handsome Soldier 1 |
|
Leighton Rafferty Handsome Soldier 2 |
|
Peter Mair Father Christmas 1 |
|
Jack Chissick Father Christmas 2 |
|
Norma Atallah Mother Whore |
|
Dianne Pilkington Inn Whore 1 |
|
Robyn North Inn Whore 2 |
|
Patrick Godfrey Gillenormand |
|
Mark Roper Citizen |
|
Paul Leonard Citizen |
|
Miles Roughley Gavroche's Urchin |
|
Cameron Strefford Gavroche's Urchin |
|
Alfie Davis Gavroche's Urchin |
|
Joseph West Gavroche's Urchin |
|
Joel Phillimore Beggar 1 |
|
Jacqueline Dankworth Beggar 2 |
|
Amelia Jefford Beggar 3 |
|
Chris Barnes Beggar 4 |
|
Richard Cordery Duc De Raguse |
|
Gabriel Vick Feuilly |
|
George Blagden Grantaire |
|
Stuart Neal Lesgles |
|
Iwan Lewis Bahorel |
|
Katy Secombe Madame Hucheloup |
|
Michael Sarne Father Mabeuf |
|
John Warnaby Majordomo |
|
Freya Parks Café Barmaid |
|
Hadley Fraser Army Officer |
|
Linzi Hateley Turning Woman 1 |
|
Gemma Wardle Turning Woman 2 |
|
Gina Beck Turning Woman 3 |
|
Katie Hall Turning Woman 4 |
|
Lisa Hull Turning Woman 5 |
|
Andrea Deck Turning Woman 6 |
|
Jessica Duncan Turning Woman 7 |
|
Kerry Ingram Turning Woman 8 |
|
Richard Bremmer Ensemble 'At the End of the Day' |
|
Leslie Csuth Ensemble 'At the End of the Day' |
|
Eleanor Bruce Ensemble 'At the End of the Day' |
|
Emma Dukes Ensemble 'At the End of the Day' |
|
Stephen Matthews Ensemble 'At the End of the Day' |
|
Peter Saracen Ensemble 'At the End of the Day' |
|
Sebastian Sykes Ensemble 'At the End of the Day' |
|
Phil Zimmerman Ensemble 'At the End of the Day' |
|
Bessie Carter Ensemble Factory Women |
|
Helen Cotterill Ensemble Factory Women |
|
Tricia Deighton Ensemble Factory Women |
|
Mandy Holliday Ensemble Factory Women |
|
Charlotte Hope Ensemble Factory Women |
|
Jackie Marks Ensemble Factory Women |
|
Sara Pelosi Ensemble Factory Women |
|
Mary Roscoe Ensemble Factory Women |
|
Amelia Scaramucci Ensemble Factory Women |
|
Caroline Sheen Ensemble Factory Women |
|
Rachael Archer Ensemble 'Lovely Ladies' |
|
Lorna Brown Ensemble 'Lovely Ladies' |
|
Antonia Clarke Ensemble 'Lovely Ladies' |
|
Mary Cormack Ensemble 'Lovely Ladies' |
|
Sonya Cullingford Ensemble 'Lovely Ladies' |
|
Holly Dale Spencer Ensemble 'Lovely Ladies' |
|
Amy Griffiths Ensemble 'Lovely Ladies' |
|
Fania Grigoriou Ensemble 'Lovely Ladies' |
|
Amanda Henderson Ensemble 'Lovely Ladies' |
|
Alexia Khadime Ensemble 'Lovely Ladies' |
|
Luisa Lazzaro Ensemble 'Lovely Ladies' |
|
Gemma O'Duffy Ensemble 'Lovely Ladies' |
|
Amy Ellen Richardson Ensemble 'Lovely Ladies' |
|
Olivia Rose-Aaron Ensemble 'Lovely Ladies' |
|
Robyn Miranda Simpson Ensemble 'Lovely Ladies' |
|
Rachel Stanley Ensemble 'Lovely Ladies' / Ensemble Wedding Dancer |
|
Nancy Sullivan Ensemble 'Lovely Ladies' |
|
Rebecca Sutherland Ensemble 'Lovely Ladies' |
|
Tabitha Webb Ensemble 'Lovely Ladies' |
|
Gerard Bentall Ensemble 'Master of the House' |
|
Tony Bignell Ensemble 'Master of the House' |
|
Michael Cahill Ensemble 'Master of the House' |
|
Richard Colson Ensemble 'Master of the House' |
|
Kerry Ellis Ensemble 'Master of the House' |
|
Simon Fisher-Becker Ensemble 'Master of the House' |
|
Sarah Flind Ensemble 'Master of the House' |
|
Kelly-Anne Gower Ensemble 'Master of the House' |
|
James Greene Ensemble 'Master of the House' |
|
Nick Holder Ensemble 'Master of the House' |
|
Chris Howell Ensemble 'Master of the House' |
|
Alison Jiear Ensemble 'Master of the House' |
|
Terence Keely Ensemble 'Master of the House' |
|
Martin Marquez Ensemble 'Master of the House' |
|
Sally Mates Ensemble 'Master of the House' |
|
Jeff Nicholson Ensemble 'Master of the House' |
|
Adam Searles Ensemble 'Master of the House' |
|
Simon Shorten Ensemble 'Master of the House' |
|
Juliet Alderice Ensemble Paris Beggars |
|
Sean Buckley Ensemble Paris Beggars |
|
Valerie Cutko Ensemble Paris Beggars |
|
Spike Grimsey Ensemble Paris Beggars |
|
Matt Harrop Ensemble Paris Beggars |
|
Georgina Jackson Ensemble Paris Beggars |
|
Perry Millward Ensemble Paris Beggars |
|
Phil Philmar Ensemble Paris Beggars |
|
Joyce Springer Ensemble Paris Beggars |
|
Julie Stark Ensemble Paris Beggars |
|
Dominic Applewhite Ensemble Student |
|
Matthew Corner Ensemble Student |
|
Andy Coxon Ensemble Student |
|
Jonathan Dudley Ensemble Student |
|
Rhidian Marc Ensemble Student |
|
Chris Milford Ensemble Student |
|
Jamie Muscato Ensemble Student |
|
Joseph Peters Ensemble Student |
|
David Roberts Ensemble Student |
|
Stevee Davies Ensemble Student |
|
Jonny Purchase Ensemble Student |
|
Matt Seadon Young Ensemble Student |
|
Jos Slovick Ensemble Student |
|
Matthew Seadon-Young Ensemble student |
|
Samuel J. Weir Ensemble Student |
|
Sophie Huchinson Ensemble Turning Women |
|
Ella Hunt Ensemble Turning Women |
|
Claire Machin Ensemble Turning Women |
|
Brenda Moore Ensemble Turning Women |
|
Mischa Purnell Ensemble Turning Women |
|
Annette Yeo Ensemble Turning Women |
|
Josephine Darvill-Mills Ensemble Wedding Dancer |
|
Jennifer Essex Ensemble Wedding Dancer |
|
Vicky Evans Ensemble Wedding Dancer |
|
Edward Lewis French Ensemble Wedding Dancer |
|
Nigel Garton Ensemble Wedding Dancer |
|
Lynn Jezzard Ensemble Wedding Dancer |
|
Nicholas Keegan Ensemble Wedding Dancer |
|
Steve Kirkham Ensemble Wedding Dancer |
|
Vanessa Lee Hicks Ensemble Wedding Dancer |
|
Ian Parsons Ensemble Wedding Dancer |
|
Gemma Payne Ensemble Wedding Dancer |
|
Clinten Pearce Ensemble Wedding Dancer |
|
Claire Piquemal Ensemble Wedding Dancer |
|
Aaron Sillis Ensemble Wedding Dancer |
|
Ian Waller Ensemble Wedding Dancer |
Writing | William Nicholson | Screenplay |
Costume & Make-Up | Paco Delgado | Costume Design |
Production | Tim Bevan | Producer |
Production | Eric Fellner | Producer |
Art | Eve Stewart | Production Design |
Production | Debra Hayward | Producer |
Production | Liza Chasin | Executive Producer |
Editing | Chris Dickens | Editor |
Production | Nina Gold | Casting |
Production | Bernard Bellew | Co-Producer |
Writing | Victor Hugo | Novel |
Camera | Danny Cohen | Director of Photography |
Art | Grant Armstrong | Supervising Art Director |
Art | Anna Lynch-Robinson | Set Decoration |
Directing | Tom Hooper | Director |
Editing | Melanie Oliver | Editor |
Camera | Luke Redgrave | "B" Camera Operator |
Sound | Alain Boublil | Songs |
Writing | Alain Boublil | Musical |
Writing | Herbert Kretzmer | Lyricist |
Production | Cameron Mackintosh | Producer |
Sound | Claude-Michel Schönberg | Original Music Composer |
Sound | Claude-Michel Schönberg | Songs |
Writing | Claude-Michel Schönberg | Musical |
Art | Julia Castle | Art Department Coordinator |
Costume & Make-Up | Lisa Westcott | Makeup Designer |
Sound | Sue Harding | Foley |
Production | Patrick Schweitzer | Unit Production Manager |
Visual Effects | John Lockwood | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Sara Bennett | Visual Effects Supervisor |
Sound | Simon Hayes | Production Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Marco Scotti | Costume Supervisor |
Sound | Dominic Gibbs | Sound Effects Editor |
Art | Gary Jopling | Art Direction |
Art | Hannah Moseley | Art Direction |
Art | Joel Belsham | Sculptor |
Art | Annika Hellgren | Sculptor |
Art | David Herbert | Sculptor |
Art | Peter Hooper | Greensman |
Art | Jody King | Sculptor |
Art | Jonathan Moore | Sculptor |
Sound | Alistair Hawkins | Sound Effects Editor |
Sound | Nigel Stone | Sound Effects Editor |
Sound | Lee Walpole | Supervising Sound Editor |
Sound | John Warhurst | Supervising Sound Editor |
Sound | Jason Swanscott | Foley |
Sound | John Simpson | Foley |
Visual Effects | Richard Bain | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Carl Grinter | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Louise Hussey | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Sean Mathiesen | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Nathan McGuinness | Visual Effects Supervisor |
Sound | James Bellamy | Music Editor |
Sound | Robert Houston | Music Editor |
Crew | Dean Moran | Transportation Coordinator |
Directing | Paula Casarin | Script Supervisor |
Crew | Liam Steel | Choreographer |
Sound | Andy Nelson | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Robert Edwards | ADR Mixer |
Sound | Gerard McCann | Supervising Music Editor |
Sound | Mark Paterson | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Vince McGahon | "C" Camera Operator |
Camera | Zac Nicholson | "A" Camera Operator |
Production | Camilla Stephenson | Location Manager |
Lighting | Paul McGeachan | Gaffer |
Art | Malcolm Roberts | Construction Coordinator |
Costume & Make-Up | Julie Dartnell | Hairstylist |
Lighting | Ross Grainger | Rigging Gaffer |
Directing | Ben Howarth | First Assistant Director |
Camera | Alex Mott | Key Grip |
Production | Angela Morrison | Executive Producer |
Production | Michele Tandy | Finance |
Sound | Jonathan Allen | Sound Mixer |
Directing | Harriet Worth | Second Assistant Director |
Production | Nicholas Allott | Executive Producer |
Production | F. Richard Pappas | Executive Producer |