Andrea Riseborough Colette McVeigh |
|
Clive Owen Mac |
|
Gillian Anderson Kate Fletcher |
|
Aidan Gillen Gerry |
|
Domhnall Gleeson Connor |
|
Brid Brennan Ma |
|
David Wilmot Kevin Mulville |
|
Stuart Graham Ian Gilmour |
|
Martin McCann Brendan |
|
Maria Laird Young Collette |
|
Barry Barnes Gerry Senior |
|
Michael McElhatton Liam Hughes |
|
Gary Lydon Geoff |
|
Daniel Tatarsky Watcher |
|
Tom Bennett Watcher #2 |
|
Nicholas Asbury Agent |
|
Morgan Watkins MI5 Officer |
|
Karl Shiels Mulville's Driver / Gunman |
|
Mark Huberman RUC Officer at Hospital |
|
Ronnie McCann RUC Constable |
|
Eoin Murtagh Louie, Fletcher's Son |
|
Alan Devine Social Club Barman |
|
Ben Smyth Sean |
|
Nia Gwynne Female Watcher |
|
Cathal Maguire Mark |
|
Ian Patterson News Reporter |
|
Alan O'Neill RUC Officer |
|
David Herlihy Senior Staff Officer |
|
Frank Smith Henderson |
|
Kate Nic Chonaonaigh Henderson's Wife |
|
Lisa Walsh Brendan's Girlfriend |
|
Una Carroll Brendan's Mum |
|
James Greene British Soldier (uncredited) |
|
Anna Elizabeth McGrath Mourner (uncredited) |
Production | Vincent Maraval | Executive Producer |
Production | Nina Gold | Casting |
Costume & Make-Up | Lorna Marie Mugan | Costume Design |
Production | Brahim Chioua | Executive Producer |
Production | Andrew Lowe | Producer |
Production | Ed Guiney | Producer |
Sound | Dickon Hinchliffe | Original Music Composer |
Production | Chris Coen | Producer |
Production | Joe Oppenheimer | Executive Producer |
Production | Norman Merry | Executive Producer |
Directing | James Marsh | Director |
Sound | Udit Duseja | Sound Effects Editor |
Art | Jon Henson | Production Design |
Editing | Jinx Godfrey | Editor |
Crew | Donal O'Farrell | Stunt Coordinator |
Writing | Tom Bradby | Screenplay |
Production | Tom Bradby | Executive Producer |
Writing | Tom Bradby | Novel |
Camera | Rob Hardy | Director of Photography |
Visual Effects | Sheila Wickens | Visual Effects Supervisor |
Production | Cait Collins | Line Producer |
Crew | Gary Arthurs | Stunt Coordinator |
Directing | Jeanette McGrath | Script Supervisor |
Production | Clare McGinley | Casting Assistant |
Production | Katie Goodson | Associate Producer |
Production | Camille Gatin | Co-Producer |
Production | Kharmel Cochrane | Casting Assistant |
Production | Carla Stronge | Casting Assistant |
Visual Effects | Paul Byrne | Special Effects Supervisor |
Production | Rita Dagher | Executive Producer |
Crew | Louise Seymour | Post Production Supervisor |
Art | Aeveen Fleming | Art Direction |
Production | Edmund Sampson | Location Manager |
Production | Jane Soans | Location Manager |
Art | Michael Swan | Location Scout |
Sound | Helen Yates | Music Supervisor |
Art | Kinda Akash | Title Designer |
Production | Paula Heffernan | Production Coordinator |
Production | Michelle Mullen | Production Coordinator |