Robert Powell Keller |
|
Jenny Agutter Hobbs |
|
Joseph Cotten Priest |
|
Angela Punch McGregor Beth |
|
Peter Sumner Tewson |
|
Lorna Lesley Susan |
|
Ralph Cotterill Slater |
|
Adrian Wright Goodwin |
|
Tyler Coppin Boy |
|
Kirk Alexander Dr. Alexander |
|
Jon Nicholls Jackson |
|
Roger Cardwell Flight Engineer |
|
Kirk Alexander Dr. Martindale |
|
Jenufa Scott-Roberts Stewardess |
|
John Edmund Goswell |
|
Denzil Howson Rogan |
|
Edwin Hodgeman Bain |
|
Heather Steen Allens |
|
Brenton Whittle Thornton |
|
Geoffrey Pullan Osborne |
|
Robin Bowering Stuart |
|
Chrissie James Secretary |
|
Audine Leith Doctor |
|
Jacquy Phillips Hysterical Woman |
|
Tim Rice Newscaster |
|
Maurice Saidi First Onlooker |
|
Henry Scott Second Onlooker |
|
Paul Sonkkila Fisherman |
|
Paul Churlish Engineer |
|
Don Quin Supervising Engineer |
|
Brigette Webster Child |
Camera | John Seale | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Terry Ryan | Costume Design |
Directing | Mark Egerton | First Assistant Director |
Directing | Steve E. Andrews | Second Assistant Director |
Art | Owen Paterson | Set Dresser |
Art | Owen Paterson | Property Buyer |
Crew | Glenn Boswell | Stunts |
Crew | Steve Courtley | Propmaker |
Directing | David Hemmings | Director |
Production | Tim Sanders | Location Manager |
Writing | David Ambrose | Screenplay |
Production | Jane Scott | Associate Producer |
Sound | Brian May | Original Music Composer |
Sound | Brian May | Conductor |
Editing | Tony Paterson | Editor |
Crew | Mont Fieguth | Special Effects Assistant |
Crew | Chris Murray | Special Effects |
Camera | Ross Erickson | Key Grip |
Camera | Mike Giddens | Still Photographer |
Camera | Robin Morgan | Grip |
Camera | Peter Moss | Camera Operator |
Crew | Richard Boué | Stunts |
Visual Effects | Roger Cowland | Visual Effects |
Production | Antony I. Ginnane | Producer |
Crew | Antony I. Ginnane | Presenter |
Writing | Russell Hagg | Script Editor |
Sound | Peter Fenton | Sound Mixer |
Art | Herbert Pinter | Construction Coordinator |
Art | Herbert Pinter | Construction Manager |
Art | Bernard Hides | Production Design |
Writing | James Herbert | Novel |
Camera | Martin Turner | Assistant Camera |
Sound | Roger Savage | Recording Supervision |
Production | William Fayman | Executive Producer |
Crew | William Fayman | Presenter |
Crew | Vic Wilson | Special Effects |
Lighting | Reg Garside | Best Boy Electric |
Sound | Tim Lloyd | Sound Recordist |
Crew | Laurence Myers | Presenter |
Editing | Margaret Cardin | Negative Cutter |
Art | Virginia Bieneman | Assistant Art Director |
Sound | Jack Friedman | Boom Operator |
Production | Jennifer Barty | Production Secretary |
Lighting | Graeme Shelton | Electrician |
Costume & Make-Up | Jill Porter | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Sash Lamey | Hairstylist |
Art | Lee Carey | Construction Foreman |
Art | Dennis Smith | Construction Foreman |
Art | Peter Templeton | Construction Foreman |
Crew | Billy Malcolm | Scenic Artist |
Sound | Bruce Lamshed | Sound Editor |
Crew | Dennis Hunt | Stunt Coordinator |
Camera | Geoff Tanner | Assistant Camera |
Camera | Robert Verkerk | Assistant Grip |
Camera | Daro Gunzberg | Clapper Loader |
Camera | Jan Kenny | Focus Puller |
Lighting | Sam Bienstock | Electrician |
Lighting | Nick Morris | Gaffer |
Crew | Simon Perton | Generator Operator |
Directing | Caroline Stanton | Script Supervisor |
Crew | Lynette Thorburn | Unit Publicist |
Production | Catherine Barber | Production Accountant |
Directing | Marshall Crosby | Third Assistant Director |
Art | John Carroll | Props |
Crew | Claude Lambert | Stunts |
Crew | Michael Read | Stunts |
Crew | Marijke Rikki van Gyen | Stunts |
Production | Janene Knight | Production Assistant |
Editing | Carmen Galán | Assistant Editor |
Editing | Arthur Cambridge | Color Grading |
Costume & Make-Up | Heather McLaren | Wardrobe Assistant |
Costume & Make-Up | Stirling Cooper | Dresser |
Crew | Ian Scarffe | Stand In |