მკვდარი ადამიანი (1995)
მშობლების გარდაცვალების შემდეგ, უილიამ ბლეიკი, ახალგაზრდა ბუღალტერი, სამუშაოს პოვნის იმედით მიემგზავრება ველურ დასავლეთში, სადაც მას 500 დოლარის ოდენობის ჯილდო ედება. გულმკერდის არეში დაჭრილს გულთან ახლოს, მას ინდოელი უვლიდა, რომელიც მრავალი წლის განმავლობაში ცოცხალ ექსპონატად მიჰყავდათ ამერიკისა და ინგლისის ქალაქებში. მან ეს ჭაბუკი სათვალეებით წაიყვანა პოეტ უილიამ ბლეიკისთვის, რომლის ლექსები "ველურის" გულში ჩაიძირა და მისი მფარველი ანგელოზი გახდა. და მეურვემ, რომელმაც დაკარგა ქულები, მოულოდნელად დაიწყო სროლა ხელიდან გაუსვლელად, გაზარდა მისი თავის ღირებულება, დატოვა ჯილდოს მსურველთა გვამების კვალი და მიუახლოვდა იმ „ადგილს, საიდანაც ყველა სული მოდის და ბრუნდება. ”
დირექტორი:
Jim Jarmusch
მწერალი:
Jim Jarmusch
Johnny Depp William Blake |
|
Gary Farmer Nobody |
|
Crispin Glover Train Fireman |
|
Lance Henriksen Cole Wilson |
|
Michael Wincott Conway Twill |
|
Eugene Byrd Johnny 'The Kid' Pickett |
|
John Hurt John Scholfield |
|
Robert Mitchum John Dickinson |
|
Iggy Pop Salvatore 'Sally' Jenko |
|
Gabriel Byrne Charlie Dickinson |
|
Jared Harris Benmont Tench |
|
Mili Avital Thel Russell |
|
Jimmie Ray Weeks Marvin, Older Marshal |
|
Mark Bringelson Lee, Younger Marshal |
|
John North Mr. Olafsen |
|
Alfred Molina Trading Post Missionary |
|
Billy Bob Thornton Big George Drakoulious |
|
Michelle Thrush Nobody's Girlfriend |
|
Steve Buscemi Bartender |
|
Gibby Haynes Man with Gun in Alley |
|
Richard Boes Man with Wrench |
Camera | Robby Müller | Director of Photography |
Editing | Jay Rabinowitz | Editor |
Sound | Eugene Gearty | Sound Effects Editor |
Production | Ellen Lewis | Casting |
Writing | Jim Jarmusch | Screenplay |
Directing | Jim Jarmusch | Director |
Production | Demetra J. MacBride | Producer |
Costume & Make-Up | Patty York | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Christopher Allen Nelson | Special Effects Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Marit Allen | Costume Design |
Costume & Make-Up | Richard Alonzo | Prosthetic Makeup Artist |
Sound | Neil Young | Original Music Composer |
Production | Laura Rosenthal | Casting |
Art | Bob Ziembicki | Production Design |
Art | Ted Berner | Art Direction |
Art | Dayna Lee | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Scott W. Farley | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Neal Martz | Key Makeup Artist |
Sound | Robert Hein | Supervising Sound Editor |
Sound | Magdaline Volaitis | Sound Effects Editor |
Crew | Lou Carlucci | Special Effects Coordinator |
Visual Effects | Randall Balsmeyer | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Jon Farhat | Visual Effects Supervisor |
Crew | Al Jones | Stunt Coordinator |
Crew | Erik Stabenau | Stunts |
Sound | Kam Chan | Foley Editor |
Sound | Marko Costanzo | Foley Artist |
Production | Beth DePatie | Production Manager |
Costume & Make-Up | Joel Harlow | Special Effects Makeup Artist |
Sound | Mark DeSimone | ADR Mixer |
Art | Brick Mason | Storyboard Artist |
Camera | Robert K. Feldmann | Key Grip |
Camera | Chris Lombardi | Second Unit Director of Photography |
Production | Karen Koch | Co-Producer |
Lighting | Christopher Porter | Gaffer |
Sound | Coll Anderson | Sound Recordist |
Camera | Lisa K. Ferguson | Second Assistant Camera |
Sound | Frank Kern | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Todd Kleitsch | Assistant Makeup Artist |
Art | Terry Kempf | Head Carpenter |
Sound | Drew Kunin | Sound Mixer |
Camera | David Luckenbach | Steadicam Operator |
Art | Bill Holmquist | Construction Coordinator |
Camera | Bob Gorelick | Steadicam Operator |
Sound | Kimberly R. McCord-Wilson | Apprentice Sound Editor |
Costume & Make-Up | David Dupuis | Prosthetics |
Visual Effects | Steven T Puri | Visual Effects Producer |
Sound | Dan Evans Farkas | Assistant Sound Editor |
Camera | Kirk R. Gardner | Steadicam Operator |
Art | Richard Lambert | Leadman |
Camera | Jeff Mart | Steadicam Operator |
Crew | Walt Mikolwski | Carpenter |
Sound | Sylvia Menno | Dialogue Editor |
Crew | John C. Carlucci | Special Effects Assistant |
Costume & Make-Up | Clare M. Corsick | Hairstylist |
Lighting | Todd Heater | Electrician |
Visual Effects | Mimi Abers | Digital Compositor |
Sound | Mark Goodermote | Boom Operator |
Crew | George A. Fleming | Scenic Artist |
Sound | Bruce Pross | Foley Supervisor |
Camera | Pim Tjujerman | First Assistant Camera |
Visual Effects | Daniel Leung | Digital Compositor |
Crew | Mark Borg | Carpenter |
Sound | Julie Lindner | Assistant Sound Editor |
Art | Mae Brunken | Set Designer |
Camera | Eric Budlong | Grip |
Crew | Craig Anthony Muzio | Scenic Artist |
Art | Tony Gibson | Swing |
Costume & Make-Up | Tom Irvin | Special Effects Makeup Artist |
Art | Suzanne Lapick | Assistant Property Master |
Visual Effects | Marc Rubone | Animation |
Visual Effects | Marc Rubone | Rotoscoping Artist |
Lighting | Michael Palmer | Best Boy Electric |
Camera | Byron McCulloch | Best Boy Grip |
Directing | Todd Pfeiffer | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Nori Honda | Special Effects Makeup Artist |
Visual Effects | Anne Putnam Kolbe | Visual Effects Coordinator |
Camera | Kenny Davis | Dolly Grip |
Sound | Héctor Cordero | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Leon Laderach | Prosthetics |
Directing | Constance L. Hoy | Second Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Kevin Hughes | On Set Dresser |
Crew | Mark Habegger | Special Effects Manager |
Crew | Mark Balda | Carpenter |
Art | Karen M. Clark | Swing |
Directing | Jude Gorjanc | Second Assistant Director |
Art | Michael Bennett | Greensman |
Crew | Joe Fordham | Special Effects Coordinator |
Sound | Keith Culbertson | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Jack Orlando | Carpenter |
Crew | Michael Blair | Carpenter |
Lighting | Jon Hokanson | Electrician |
Crew | Tori Bridges | Stunts |
Art | John A. Foote | Swing |
Crew | Cheyenne Ali | Scenic Artist |
Art | Arthur Allyn | Construction Foreman |
Art | Elizabeth A. Beckman | Art Department Coordinator |
Art | Edie Douglass | Assistant Property Master |
Art | John Pattison | Property Master |
Art | Kenneth Stellar | Greensman |
Crew | James Stephenson | Carpenter |
Crew | Kenneth Sylvester | Scenic Artist |
Production | Shari Hilliard | Art Department Production Assistant |
Art | Stephen M. Vernarelli | Set Designer |
Sound | Hextro | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Stacey Tanner | Sound Recordist |
Visual Effects | Joe Garert | Compositing Artist |
Visual Effects | Ken Smith | Compositing Artist |
Lighting | James Brisbin | Electrician |
Camera | Christine Parry | Still Photographer |
Camera | Tony J. Pirri | Grip |
Camera | Bobby L. Smith | Grip |